Solid Edge ST6 – garść nowości

27.06.2013 Skomentuj pierwszy

UPROSZCZENIA

W znaczący sposób usprawniono tworzenie uproszczeń na złożeniach. Możliwe jest stworzenie uproszczonej wersji jednej części i powielenie go na pozostałe wystąpienia tej części znajdującej się w złożeniu, rys poniżej. 

W Solid Edge ST6 Właściwości fizyczne części wyświetlane są w Tabeli zmiennych. Dzięki czemu mogą być wykorzystywane do tworzenia zależności między wymiarowymi. 

SHEET METAL

WGŁĘBIENIA LINIOWE

W module części blaszanej, podobnie jak w całym oprogramowaniu, zaszły znaczące zmiany. Jedną z nich jest możliwość dodawania Wgłębień liniowych na zagięciach, oraz możliwość rozwinięcia tak przygotowanych części, rys poniżej. 

Możliwe jest dodawanie do części blaszanych elementów bryłowych, jak np wzmocnienia otworów. Można dodawać zagięcia i zagięcia profilowe do krawędzi zaokrąglonych. Usprawniono dodawanie Zagięć profilowych. Do szablonu części blaszanych zostało dodane nowe polecenie, Embosse. Umożliwia ono konwersję plików części na części blaszane, głębokiego tłoczenia, rys poniżej.

 

GOAL SEEK

Polecenie Goal Seek, w dotychczasowych wersjach pozwalało obliczać wymiary, np długość paska rozrządu między rolkami, tylko w 2D. Od wersji ST6 możliwe jest wykorzystanie polecenia do zmiany wymiarów liniowych celem osiągnięcia zamierzonej wagi elementy, np koła pasowego czy objętości, wymiary zbiornika. Na poniższym rys widać koło, które waży około 7.5 kg. Użytkownik określa wagę na 6.5 kg. Jako wymiar do zmiany wybrany został kąt rozchylenia wycięć. Program sam wyliczy jego nową wartość tak aby pasował on do założeń. 

OPTYMALIZACJA PROCESÓW

W najnowszej odsłonie oprogramowania, przy ulepszeniach, nie pominięto również  modułu Symulation. Pojawiła się nowa funkcjonalność Design Optimize, umożliwia ona zoptymalizowanie części, np grubość elementu na podstawie obliczeń MES. Wyniki przedstawiane są w formie wykresów. W drzewie PathFinder wypisane są wyniki obliczeń. Do każdego wyniku przypisany jest model i wyniki obliczeń MES. Dalej poprawiane jest pokrywanie modelu siatką.

DRAFT

Środowisko dokumentacji płaskiej również zostało odświeżone. Zmianie uległo okno Kreatora widoków rysunkowych, stało się bardziej przejrzyste i czytelne. Podczas tworzenia dokumentacji płaskiej ze złożeń użytkownik może korzystać z trzech opcji rozmieszenia numerów części:

  • Liniowo – numery części będą symetrycznie rozmieczone na linii znajdujące się nad, pod, z lewej lub prawej strony zaznaczone rzutu
  • Prostokąt – numery części będą symetrycznie rozmieszczone na prostokącie powstałym dookoła zaznaczonego rzutu
  • Splajn – numery części będą symetrycznie rozmieszczone na splajnie powstałym do okoła zaznaczonego rzutu, rys poniżej

Użytkownik może modyfikować kształt ustalający rozmieszczenie numerów, oraz ich położenie.  Poprawiono prace z blokami i schematami elektrycznymi. 

MAINTAIN ALIGNMENT SET

Polecenie Maintain Alignment Set pozwala w szybki sposób ułożyć wymiary na wybranym rzucie. Doskonale nadaje się do „uporządkowania” dokumentacji płaskiej. Możliwe stało się tworzenie przekroi z widoków rysunkowych zawierających przerwania, rys poniżej.

Nowa wersja Solid Edge oferuje dwie możliwości zaznaczania oknem:

  • Z Prawej do Lewej – zaznaczone zostaną tylko te wymiary które w całości znajdują się w powstałym oknie, rys poniżej 1
  • Z Lewej do Prawej –  zaznaczone zostaną te wymiary które znajdują się w całości w oknie oraz te które się z nim przecinają, rys poniżej 2.

ST6_23

PODSUMOWANIE

W najnowszej odsłonie Solid Edge dodanych zostało około 1 300 istotnych usprawnień. Część z nich znajdzie od razu zastosowanie w codziennej pracy, np. wczytywanie złożeń z innych systemów.

Część jak,  np. polecenie Emoboss,  może być „zajawką” pokazującą kierunek rozwoju programu w przyszłych wersjach. Nie zostały – w tym wpisie - opisane wszystkie nowości i usprawnienia.

Starałem się wybrać te najciekawsze z mojego punktu widzenia. Zachęcam wszystkich do pobierania, data na razie jeszcze nie znana ;) i testowania nowej wersji oprogramowania.

Ale to już niebawem…

Autor: Piotr Szymczak

1 2 3
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: