Solid Edge ST6 – garść nowości
SURFACE VISUALIZATION
Surface Visualization pozwala na wyświetlenie Grzebienia analizy powierzchni, na dowolnej powierzchni. Po wywołaniu polecenia wystarczy zaznaczyć jedną, lub kilka powierzchni. Zaznaczane powierzchnie nie muszą się stykać. Po wyjściu z polecenie grzebień jest wyłączany z widoku. Polecenie Extend, wzbogacone zostało o nową opcje definiowania wartości rozciągnięcia. Można ograniczyć je przez wskazanie powierzchni do jakiej edytowana powierzchnia ma być wydłużona. Jak powierzchnie można wskazać inne powierzchnie, bryły i płaszczyzny.
REFLECTIVE PLANE
Kolejną z nowości jest polecenie Reflective Plane Funkcjonalność umożliwia wyświetlenie odbicia za modelowanej powierzchni względem określonej płaszczyzny głównej. Polecenie pozwala oszacować wielkość modelowanego symetrycznego elementu oraz sprawdzić krzywizny.
SURFACE RULED
Następną nowością jest polecenie Ruled, pozwala ono na wstawienie na wybranej krzywej dodatkowej powierzchni. Jej położenie definiowane jest przez wybranie odpowiedniej opcji na pasku podręcznym, rys poniżej.
INTERSECT
Ostatnią z nowości dodaną do modelowanie powierzchniowego, jest polecenie Intersect. Polecenie to pozwala na wydłużanie i przycinanie istniejących powierzchni innymi. Powierzchnie do usunięcie powstają przez przecięcie dwóch, lub więcej powierzchni. Użytkownik wskazuje, przez najechanie kursorem, jakiego fragmentu powierzchni chce się pozbyć. Wydłużanie może być tworzone tylko z dwóch powierzchni. Po wybraniu powierzchni należy wskazać, która krawędź ma zostać wydłużona. Operacje zakończy się sukcesem jeżeli wydłużana krawędź będzie „miała na czym się zatrzymać”.
ZAOKRĄGLENIA
Polecenie zaokrąglenie zostało rozbudowane o nową możliwość definiowania przejścia zaokrąglenia. Dostępne są one zarówno podczas modelowanie Sekwencyjnego jak i Synchroniczego. Możliwe są dwie opcje:
- Tangent Continuous – ciągłość styczności, znane z wcześniejszych wersji, na dokumentacji płaskiej wyświetlany jest łuk, rys powyżej
- Curvature Continuous – ciągłość krzywizn, zachowuje ciągłość krzywizn, na dokumentacji płaskiej wyświetlany jako splajn,
KOPIOWANIE GEOMETRII Z JEDNEGO PLIKU DO INNEGO
Poprawiono kopiowanie geometrii miedzy różnymi częściami. W wersji ST5, kopiowana była sama geometria, bez wymiarów. W najnowszej odsłonie oprogramowania kopiowane są również wymiary, dzięki czemu łatwiej wprowadzać zmiany. Może w kolejnych wersjach kopiowane będą operacje…. :)
ZŁOŻENIA
Wczytywanie złożeń z SolidWorks
Usprawniono wczytywanie plików wykonanych w SolidWorks oraz Inventor. Dodane zostało nowe polecenie SolidWorks Data Migration i Inventor Data Migration. Pozwala ono w kilku krokach wczytywać pojedyncze części, złożenia, pliki dokumentacji płaskiej. W trakcie migracji plików Solid Edge przejmuje niektóre relacje, między innymi Przyleganie, Wyrównanie, w tym te ze zmienną odległością, Współosiowość, Utwierdzenie. Przy wczytywaniu pojedynczej części program rozpozna otwory, gwinty oraz materiał. Warunkiem korzystania z funkcjonalności jest posiadanie zainstalowanego SolidWorksa na jednym z komputerów znajdujących się w sieci, ewentualnie może być zainstalowany na tym samym komputerze.
MODELOWANIE CZĘŚCI W KONTEKŚCIE ZŁOŻENIA
Zmianie uległo okno służące do modelowanie części w kontekście złożenia. Jest ono teraz bardzie przejrzyste. Po przejściu do nowo tworzonej części najczęściej pierwszą operacją jest wyciągnięcie lub obrót. Zostały do tych poleceń dodane nowe bardzo przydatne polecenie. Daje ono możliwość wyboru z jakiego fragmentu lica będzie tworzone wyciągnięcie, modelowanie Synchroniczne dostępne są trzy opcje:
- Include Internal Loops – wyciągnięcie/obrót tworzone jest z zaznaczonego lica, rys 1 poniżej
- Exclude Internal Loops – wyciągnięcie/obrót tworzone jest z pominięciem otworów znajdujących się na zaznaczonym licu, rys 2 poniżej
- Use Only Internal Loops – wyciągnięcie/obrót tworzone jest tylko z otworów znajdujących się na zaznaczonym licu, rys 3 poniżej.
Funkcjonalności te dostępne są także podczas”normalnego” modelowanie w technologii Synchronicznej. W znaczący sposób poprawiono możliwość tworzenia operacji w zespole. Wymiary PMI dodane do poszczególnych części, w zespole, mogą zostać automatycznie wstawione do poszczególnych części. Do złożeń dodano operacje Boole’a. Nie jest wymagane kopiowanie lic między poszczególnymi częściami. Usprawniono wyszukiwanie części w złożeniu, w przypadku gdy znajdują się one w podzłożeniach. Do tej pory było tak iż po zaznaczeniu części na ekranie roboczym, w PathFinder podświetlana była tylko zaznaczona cześć. W ST6 podświetlane są wszystkie podzłożenia aż do najwyższego poziomu, rys poniżej.