Projektowanie formy wtryskowej w ZW3D
Podejście nr 2
W projektowaniu podobnie jak w życiu, do jednego celu może prowadzić wiele dróg. Kierując się tym mottem postanowiliśmy przedstawić inny sposób na uzyskanie powyższego modelu.
Tak jak poprzednio zaczynamy od utworzenia szkicu i wyciągnięcia go na określoną odległość.
W kolejnym kroku skorzystamy z narzędzia „Skorupa”, którego zadaniem jest usunięcie wnętrza części pozostawiając ścianki o zadanej grubości.
Najpierw zaznaczamy cała powierzchnię bryły, następnie ustalamy grubość ścianek oraz zaznaczamy te, które zostaną usunięte , w naszym przypadku będzie to jedna górna ścianka.
Rys.6 Widok modelu po zastosowaniu narzędzia -„Skorupa”
Wynikiem tej operacji jest element przypominający swoim kształtem pudełko. Następnie tworzymy przegrody wewnątrz naszego „pudełka”. Aby to zrobić otwieramy nowy szkicownik, a następnie rysujemy zarys na podstawie którego stworzymy przegrody.
Rys.7 Szkic przedstawiający ścianki wewnętrzne modelu
Do wykonania ścianek oddzielających poszczególne przegrody skorzystamy z funkcji „Sieć żeber”. Jest to specjalne narzędzie służące do tworzenia żebrowań, zazwyczaj mających na celu wzmocnienie konstrukcji poprzez nałożenie na powierzchnie elementów usztywniających w postaci żeber. Jest to w pewnym stopniu lekarstwo na problemy związane z dużą grubością ścian. Aby ich uniknąć stosuje się wzmocnienia, które nie tylko umożliwiają zmniejszenie grubości ścian, lecz także zapewniają większą sztywność wyrobu.
Uruchamiamy narzędzie „Sieć żeber”, teraz wybieramy narysowany profil, jak również określamy grubości ścianek, następnie wybieramy powierzchnię na której opierać się będzie nasze żebrowanie oraz powierzchnie końcową.
Kolejna niezbędna operacją jest wykonanie sfazowań i zaokrągleń na krawędziach modelu. W obydwu funkcjach musimy określić odpowiednie parametry, takie jak promień zaokrąglenia, promień sfazowania, jak również kąt pod jakim zostanie ono wykonane. Należy pamiętać również o kolejności wykonywanych operacji, gdyż nie zawsze stanowi ona dowolność.
W powyższym artykule przedstawiłem specyfikację, jak również dokonałem krótkiej prezentacji wycinka możliwości jakie daje oprogramowanie ZW3D na przykładzie modelu stojaka na długopisy. Zachęcam do śledzenia cyklu artykułów poświęconych projektowaniu form wtryskowych, jak również nowościom związanym z zagadnieniami CAD/CAM. Dodatkowe informacje dotyczące ZW3D dostępne są na stronie www.zw3dcad.pl, jak również www.datacomp.com.pl.
W kolejnym artykule postaram się przybliżyć Państwu kilka podstawowych informacji dotyczących projektowania form wtryskowych, jak również aspektów, o których musi pamiętać każdy konstruktor.
Piotr Sieńko
Datacomp Sp. z o.o.