Projektowanie formy wtryskowej w ZW3D

21.05.2012 Skomentuj pierwszy


Podejście nr 1

Pierwszym krokiem na drodze do stworzenia modelu 3D jest utworzenie szkicu. Wchodzimy do szkicownika, korzystając z dostępnych narzędzi rysujemy kontur naszego modelu. Następnie używając podstawowych operacji dokonujemy wyciagnięcia szkicu na określoną odległość. Aby to zrobić wybieramy odpowiednie narzędzie, a  następnie zaznaczamy szkic. Mamy do wybory trzy opcje wyciagnięć: w dwie strony (określamy punkt startowy i końcowy), w jednym kierunku oraz wyciągnięcie symetryczne. Kolejnym krokiem będzie utworzenie szkicu pomocniczego na płaszczyźnie XY, gdzie rysujemy obrys wycięcia, które będzie znajdowało się wewnątrz modelu.

Rys.3  Szkic pomocniczy przygotowany do wycięcia

Po wyjściu ze szkicownika korzystając z funkcji wyciągnięcia przez wycięcie tworzymy „kieszenie” wewnątrz bryły. Możemy również wykorzystać dodatkowe opcje dostępne dla wyciągnięcia, jak chociażby określenie kąta pod jakim wyciągany będzie szkic.

 
Rys.4 Widok modelu z utworzonymi kieszeniami

Kolejną niezbędna operacją jest wykonanie sfazowań i zaokrągleń na krawędziach modelu. W obydwu funkcjach musimy określić odpowiednie parametry, takie jak promień zaokrąglenia, promień sfazowania, czy też kąt pod jakim zostanie ono wykonane.

W wyniku przeprowadzenia szeregu operacji otrzymujemy następujący model końcowy.


Rys.5  Gotowy model stojaka na długopisy

1 2 3 4 5
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: