Projektowanie formy wtryskowej w ZW3D

21.05.2012 Skomentuj pierwszy


Środowisko projektowe

Podstawowe i uniwersalne narzędzia projektowe wykorzystywane najczęściej znajdują się w pasku "Operacje". Dzięki ZW3D można bardzo szybko generować bryły takie jak: prostopadłościan, stożek, kula, czy walec  nie posługując się szkicem. Jest to bardzo wygodny i efektywny sposób projektowania, opierający się na funkcji generującej gotowe bryły zaraz po wskazaniu punktu startowego.  Uzyskane przez to kształty są w pełni parametryczne.

Korzystając z podstawowych operacji takich jak: wyciągnięcie, czy dodanie przez obrót, użytkownik może modelować kształty w oparciu o szkice powstałe na płaszczyznach. Możliwość wyciągnięcia po ścieżce i wyciągnięcie po profilach, pozwala na uzyskanie bardziej skomplikowanych i finezyjnych kształtów.

ZW3D umożliwia również klasyczne podejście do modelowania. Opiera się ono na stworzeniu szkicu 2D,a następnie korzystając z operacji wyciągnięcia lub obrotu, uzyskanie zamierzonego modelu trójwymiarowego. Dzięki Szkicowi 3D użytkownik nie jest już ograniczany do rysowania elementów tylko na płaszczyźnie.

Operacje swobodnego formowania pozwalają na tworzenie dowolnych kształtów. ZW3D daje możliwość nie tylko projektowania bryłowego, jest również wyposażone w narzędzia do tworzenia modeli powierzchniowych. Jest to spore ułatwienie dające konstruktorowi możliwość tworzenia projektów 3D nawet o bardzo wyszukanych kształtach.

Praca z programem

W tej części postaram się przedstawić Państwu specyfikę pracy z ZW3D na przykładzie prostego modelu stojaka na długopisy. Rozpoczniemy od stworzenia trójwymiarowego projektu. Dowiedziemy, że można otrzymać ten sam kształt modelu stosując dwie zupełnie różne drogi postępowania,a następnie zaprojektujemy formę wtryskową niezbędną do wykonania naszego elementu.

1 2 3 4 5
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: