STL na emeryturę, przyszedł czas na AMF.

04.07.2011 Skomentuj pierwszy
STL jest domyślnym formatem plików używanym do drukowania 3D ( szybkiego prototypowania) od połowy lat 80-tych, kiedy to został opracowany przez firmę 3D Systems. Od tego czasu nastąpił bardzo duży postęp w technologi druku 3D, a jakość i złożoność plików STL pozostała na tym samym poziomie.
 
Teraz mamy nowy format plików AMF ( Additive Manufacturing File Format ), który znacznie lepiej nadaje się dziś do drukarek 3D.  Opracowany został przez American Society for Testing and Materials pod przewodnictwem prof. Hod Lipson z Cornell University.

AMF oferuje bardziej zaawansowaną strukturę plików, obiektów, tworzyw, tekstur, konstelacji i metadanych określających system miar, trójkątów zakrzywionych. Wszystkie te informacje zostały zawarte pliku, którego wielkość jest porównywalna do pliku STL.
 
Nowy format pliku jest zgodny z STL, dzięki czemu nie ma potrzeby czegokolwiek zmieniać w systemach i nie będzie niosło ze sobą przykrych incydentów związanych z translacją formatów plików. AMF używa tak samo jak STL trójkątów do określenia geometrii, ale z dodatkowym bonusem jakim są zaokrąglone trójkąty, które lepiej oznaczają model.

Dodatkowym plusem jest informacja o kolorze oraz mapie tekstury. Dane te są pokazywane jako ciągi bajtów w kodzie Base64 , gdzie jeden bajt na piksel określa poziom szarości w zakresie  od 0-255.
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: