Druk 3D - Nowe podejście do procesu produkcji samochodów

24.04.2024 Skomentuj pierwszy

Firma Divergent z Kalifornii, lider w dziedzinie wykorzystania druku 3D do produkcji elementów metalowych w pojazdach, wprowadziła rewolucyjne podejście do tworzenia lekkich, efektywnych i unikatowych konstrukcji. Używa w tym celu drukarek 3D produkcji Nikon SLM Solutions.

Założyciel i CEO firmy, Kevin Czinger, opracował zintegrowane rozwiązanie sprzętowo-programowe, które integruje druk 3D z metalu w proces projektowania i produkcji zaawansowanych konstrukcji samochodowych i lotniczych. Divergent Production System umożliwia automatyzację projektowania i optymalizację masowej produkcji lekkich struktur bez konieczności dużych, kapitałochłonnych inwestycji w fabryki i narzędzia i oprzyrządowanie.

W 2019 roku, Divergent Technologies zakupiło pięć systemów nowej generacji od SLM Solutions. Urządzenia były w fazie przedprodukcyjnej a firma z Kalifornii była zaangażowana w rozwój tych urządzeń. Celem Divergent była produkcja komponentów dla supersamochodów. Współpraca z SLM Solutions, trwająca od 2017 roku, zaowocowała stworzeniem 12-laserowego systemu NXG XII 600.

Divergent zmienia podejście do produkcji samochodów, tworząc metalowe struktury w lokalnych centrach produkcyjnych. Przez ostatnie lata firma stworzyła funkcjonalny samochód Blade, wykorzystywany przez Jaya Leno, a także rozpoczęła masową produkcję bezpiecznych struktur dla klientów OEM w USA i Europie. Firma planuje uruchomić 20 systemów druku 3D nowej generacji.

Drukarki SLM Solutions są wykorzystywane do drukowania elementów zawieszenia i konstrukcji, które zostały zaprojektowane w sposób generatywny, w tym zestaw wahaczy, zaciski hamulców czy obudowę skrzyni biegów. Takie podejście umożliwia tworzenie zaawansowanych geometrii z różnych materiałów metalowych. Druk 3D zwiększa elastyczność w projektowaniu i redukuje ilość odpadów oraz czas potrzebny na prototypowanie.

Kevin Czinger założył nową firmę, Czinger, w 2020 roku w Los Angeles, by produkować hipersamochód Czinger 21C, który został zaprezentowany na Geneva International Motor Show. Samochód ten reprezentuje szczyt innowacji, łącząc rzemiosło XXI wieku z technologią addytywną. Czinger 21C, napędzany silnikiem V8 i dwoma silnikami elektrycznymi, oferuje osiągi na najwyższym poziomie:

  • Napęd: Układ składa się z: 2,88 l silnika V8 o mocy 937 KM oraz dwóch silników elektrycznych, oferując łączną moc 1250 KM (932 kW) lub opcjonalnie 1350 KM (1,006 MW).
  • Przyspieszenie od 0 do 100 km/h: 1,9 sek.
  • Przyspieszenie od 0 do 300 km/h: 8,5 sek.
  • Prędkość maksymalna: 432 km/h. 
  • Masa: 1250 kg.

Współpraca między Divergent i SLM Solutions pokazuje, jak technologia druku 3D może transformować przemysł motoryzacyjny, prowadząc do tworzenia bardziej skomplikowanych, efektywnych i zrównoważonych pojazdów. Kevin Czinger podkreśla, że Czinger 21C to wynik wieloletniego rozwoju i inwestycji, a także przełom w technologii, który może zrewolucjonizować cały przemysł motoryzacyjny.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: