ZWCAD 2025 Beta - przegląd nowości

05.04.2024 Skomentuj pierwszy

Premiera najnowszej wersji programu ZWCAD powoli się zbliża. W ZWCAD 2025 znacząco ulepszono obsługę plików PDF oraz drukowania dużych rysunków. Do ZWCADa wczytamy już pliki STEP, a do pracy w 3D przyda się nowe narzędzie - Gizmo, które umożliwi łatwe przenoszenie i skalowanie brył. Dodano również nowe style wizualizacji oraz zmieniono interfejs w taki sposób, aby móc przenosić zakładki plików pomiędzy monitorami. Zapoznaj się z pełnym opisem nowości.

ZWCAD 2025 już tylko w wersji 64 bitowej

Wersja 64-bitowa oprogramowania CAD oferuje szereg istotnych korzyści w porównaniu do wersji 32-bitowej, co czyni ją znacznie lepszym narzędziem do pracy:

 1. Większa ilość obsługiwanej pamięci RAM
  • 32-bit: Systemy 32-bitowe są ograniczone do obsługi maksymalnie 4 GB pamięci RAM, co najprawdopodobniej będzie niewystarczające dla obecnych projektów,
  • 64-bit: Wersje 64-bitowe mogą obsługiwać praktycznie każdą ilość pamięci jaką może obsłużyć sprzęt komputerowy, co zapewnia znacznie lepszą wydajność i stabilność.
 2. Lepsza wydajność
  Oprogramowanie 64-bitowe jest zoptymalizowane do pracy na systemach 64-bitowych, co przekłada się na szybsze przetwarzanie danych i płynniejszą pracę.
 3. Zwiększona stabilność i niezawodność
  Dzięki dostępowi do większej ilości pamięci RAM, aplikacje 64-bitowe są mniej podatne na awarie i zamknięcia spowodowane brakiem zasobów systemowych. Oznacza to mniejsze ryzyko utraty pracy i wyższą ogólną niezawodność oprogramowania.
 4. Kompatybilność z nowoczesnymi systemami operacyjnymi
  Większość nowych systemów operacyjnych jest projektowana z myślą o architekturze 64-bitowej, co oznacza, że oprogramowanie CAD w wersji 64-bitowej jest lepiej przystosowane do wykorzystania zaawansowanych funkcji i zabezpieczeń tych systemów.
 5. Lepsze wykorzystanie nowoczesnego sprzętu
  Nowoczesny sprzęt komputerowy, w tym procesory i karty graficzne, jest zaprojektowany do pracy z oprogramowaniem 64-bitowym. Używanie wersji 64-bitowej oprogramowania CAD pozwala w pełni wykorzystać potencjał tych urządzeń, oferując lepszą wydajność i możliwości wizualizacji.

Przechodząc na wersję 64-bitową oprogramowania CAD, użytkownicy zyskują znaczącą poprawę wydajności, stabilności i możliwości obsługi dużych i złożonych projektów, co jest kluczowe w profesjonalnym środowisku projektowym. Umożliwia to efektywniejsze wykorzystanie zasobów sprzętowych i optymalizację procesów projektowych, co jest nieosiągalne w ograniczeniach architektury 32-bitowej.

Optymalizacja obsługi plików PDF, drukowania i funkcji 2D

Zwiększono szybkość pracy ZWCAD z podłożonymi plikami PDF.

Akcje takie jak przesuwanie czy przybliżanie i oddalanie na dużych plikach działają nawet kilkanaście razy szybciej. Kilkukrotnie przyśpieszyliśmy również wczytywanie PDF-ów.

Drukowanie

Szczególną uwagę zwróciliśmy na funkcje drukowania do plików PDF-ów, jak i na fizycznych drukarkach.

Skróceniu uległ czas drukowania rysunków z wczytanym podkładem albo grafiką.

Zmniejszyliśmy nawet o 50% rozmiar wydrukowanych plików PDF.

Inteligentne drukowanie, bardziej precyzyjniej rozpoznaje ramki, zwłaszcza kiedy są one różnych rozmiarów.

Funkcja WTEKST została rozszerzona o ustawienia kierunku czytania tekstu z lewej do prawej i z prawej do lewej. Ponadto poprawiono wyświetlanie i edycje tekstu w języku hebrajskim, tajskim oraz arabskim.

Rozszerzono szyk wzdłuż ścieżki o opcje Styczny, która sprawia, że powielane obiekty wyrównują się z kierunkiem stycznym na ścieżce, zachowując spójność między orientacją klonowanego obiektu, a kierunkiem stycznym krzywej ścieżki.

ZWCAD 2025 wprowadził również duże zmiany do funkcji Chmury rewizji.

Do tej pory była to polilinia, teraz obiekt ten zyskał swój własny typ. Dzięki temu można łatwiej i wygodniej ją edytować.

Na szczególną uwagę zasługują nowe kształty chmury rewizji dostępne w naszym programie CAD. W zależności od wybranego przez nas kształtu uchwyty będą wyglądały inaczej.

Ciekawa jest również opcja odręcznego rysowania, w której tylko poprzez jedno kliknięcie rysujemy interesujący nas kształt, a zbliżając kursor do miejsca początkowego kończymy nasz obiekt.

Nowe sposoby wyświetlania w przestrzeni 3D

Dzięki wykorzystaniu pełni mocy procesora oraz dzięki technologii wielowątkowości, otwieranie rysunków z obiektami 3D zostało znacznie przyspieszone.

Ponadto dodano nowe widoki, takie jak Koncepcyjny, Realistyczny, X-Ray oraz Odcieni szarości (Tworzenie, edycja brył i style wizualne są dostępne tylko w wersji Professional).

Obsługa formatu plików STEP w ZWCAD

W ZWCAD 2025 Professional możemy importować rysunki i modele zarówno w wersji AP203, jak i AP214. Poleceniem STEPIMPORTSETTINGS możemy otworzyć menu ustawień importu tego formatu.

Dodano specjalne uchwyty w widoku 3D, które pozwalają na wygodne zarządzanie bryłami.

ZWCAD 2025 Professional wyposażony jest w nowe narzędzie - Gizmo. Jeśli style wizualne są włączone to po zaznaczeniu bryły dostępne będą specjalne uchwyty. W zależności od rodzaju uchwytu obiekt będzie podatny na przesuwanie, skalowanie, obracanie itp.

Edycja obiektów 3D poprzez uchwyty

 

gizmo zwcad 2025

Zmiany w interfejsie ZWCADa 2025

Poza standardowym interfejsem w formie wstążki i klasycznym doszedł nowy, odpowiedzialny za modelowanie 3D.

Nowy wariant interfejsu w ZWCADzie 2025

W związku z dodaniem niektórych funkcji położenie innych mogło się zmienić. Tak jak np.
nie jest już rozwinięciem polilinii, ma on swoje specjalne miejsce w panelu Rysuj. Jednak sam panel jest znacznie bardziej modyfikowalny. Wiele z menu widocznych na wstążce ma teraz rozwijalne menu, pozwalające sięgnąć po dodatkowe narzędzia.

Przypinanie rozwijalnego menu we wstążce

Rozwijane menu schowa się samo po zjechaniu z niego kursorem, chyba że klikniemy w pinezkę. Sprawi ona, że ZWCAD zostawi rozwiniętą tę zakładkę wstążki.

Możemy także iść o krok dalej i ustawić kolejność swoich zakładek. Przydatne jest to zwłaszcza wtedy, kiedy pracujemy na mniejszym oknie ZWCADa i nie mieszczą się wszystkie kategorie. Możemy przesunąć najczęściej wykorzystywane zakładki na sam początek.

Edycja elementów interfejsu w najnowszej wersji naszego programu CAD

Nie tylko menu narzędzi zawiera zmiany, panele w ZWCADzie również stały się bardziej interaktywne. Weźmy na przykłd kalkulator 
 i właściwości.

Edycja paneli w ZWCADzie 2025

Jak widać na powyższym materiale, panele możemy wygodnie łączyć i przypinać z boku, a także włączać i wyłączać ich widoczność. Możemy także, poprzez prawy przycisk myszy, wybrać przydatne dla nas panele i sposób ich wyświetlania, kiedy są ukryte.

Dostosowywanie palet narzędziowych

ZWCAD 2025 wprowadza także poprawę wygody w zakresie korzystania z rysunków CAD. W najnowszej wersji możemy wyciągnąć rysunek poza program klikając na jego zakładkę. Otworzy to osobne okno, które będzie zawsze na wierzchu. Przydatne podczas pracy np. na wielu monitorach, kiedy chcemy mieć otwarty poglądowy rysunek.

Wyciągany rysunek w ramach aktywnego podglądu

Na otwartym w ten sposób rysunku nie ma interfejsu, widocznych ikon poleceń itp., jednak możemy przesuwać obraz, usuwać obiekty i przełączać się pomiędzy zakładkami. Dodatkowo wpisywanie poleceń jest dostępne, więc jeśli zajdzie potrzeba dodania czegoś na szybko, można to zrobić poprzez odpowiednie polecenie.

Usprawnione w ZWCADzie zostało także wpisywanie poleceń

W poprzednich wersjach podczas wpisywania nazwy polecenia podpowiedzi polegały na zbieżności tylko z początkiem jego nazwy. Teraz natomiast, program sprawdzi również inne nazwy, gdzie wpisywany fragment polecenia się znajduje.

Usprawnione podpowiedzi przy wpisywaniu polecenia

Zostaną sprawdzone także inne funkcje, które są spokrewnione z wyszukiwaną funkcją. Co więcej, kolejność wyświetlania poleceń w podpowiedziach będzie zależna od częstotliwości ich użycia.

Usprawnienia w obsłudze chmury punktów

Kolejnym z aspektów, który został rozbudowany w naszym programie CAD, jest chmura punktów. Dodano trzy nowe style wizualizacji – Wzniesienie, Intensywność oraz Klasyfikacje.

Zmiany w chmurze punktów w ZWCADzie 2025

Dodatkowo po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na chmurę punktów w menedżerze, pojawi się opcja przejścia do widoku skanowania. Chmura punktów jest dostępna tylko w wersji Professional. 

Kolejnym usprawnieniem ZWCADa w najnowszej wersji jest moduł GIS

Użytkownicy w ZWCAD 2025 Professional mogą teraz dodawać własne serwisy, które współpracują z OGC.

Rozbudowany moduł GIS w ZWCADzie 2025

ZWCAD 2025 Professional będzie obsługiwał konwersję obrazów rastrowych na obiekty CAD (wektoryzacja), umożliwiając użytkownikom bezpośrednią edycję i modyfikację przekonwertowanych rysunków.

Funkcja ta pomaga użytkownikom ponownie wykorzystać historyczne rysunki odręczne lub zeskanowane rysunki, zmniejszając nakład pracy i koszty ich ręcznej konwersji na rysunki CAD.

Rozmiar rastra do wektoryzacji będzie ograniczony do wymiarów 2048 x 2048 pikseli. 

Konwersja obrazu rastrowego do rysunku DWG

Więcej informacji i wersja DEMO >>

ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: