Pobierz bezpłatną wersję próbną Solid Edge
Podręcznik SOLIDWORKS 2020
Targi druku i skanu 3d - 3D SOLUTIONS 2020
STOM-TOOL 2020

Skanowanie 3D trudnych obiektów

24.04.2020 Skomentuj pierwszy

Skanowanie 3D obiektów cienkich, ciemnych oraz błyszczących może być bardzo uciążliwe, zwłaszcza, jeśli skanowany obiekt ma nieregularny, trudny do skanowania kształt.

Jeżeli skanujesz takie obiekty ten artykuł jest dla Ciebie – pomoże ci przygotować projekt do skanowania oraz wyjaśni, jak zrobić to w jak najłatwiejszy sposób.

Trudności związane ze skanowanie tego typu detali:

  • Czarny kolor;
  • Bardzo mała grubość blachy/drutu;
  • Wiotki/elastyczny element;
  • Bardzo odbłyskowa faktura;
  • Powtarzający się wzór (szyk) (takie same listki na różnych wysokościach);
  • Zawiłe elementy, w bliskiej odległości od siebie.

Przygotowanie do wykonania przed skanowaniem

Przed skanowaniem detali, o fakturze opisanej powyżej, warto jest odpowiednio przygotować obiekt. Pierwszym ważnym zagadnieniem, na który należy zwrócić uwagę jest kolor oraz odbłyskująca powierzchnia detalu. Aby poprawnie zeskanować obiekt należy pozbyć się zarówno błysku, jak i nierówności.

Należy zmatowić powierzchnię detalu papierem ściernym i spryskać sprayem matującym lub posypać produktami typu talk/mąka.

Techniką skanowania jaką zastosowano było skanowanie z tłem. Skanując dany element kwiatu ustawiano skaner w taki sposób względem niego, aby tłem dla niego była inna część obiektu. Dodatkowym tłem dla skanera była puszka.

Dzięki zastosowanemu tłu, które nie jest jednorodne wyeliminowano powtarzalność wzoru (liści), mogłoby to stworzyć efekt przesunięcia klatek skanu. Skanując jeden liść, inne mogłyby się przesunąć na jego pozycję, przez co wszystkie skany byłyby przesunięte i „ściśnięte” w jednym miejscu. Zmiana pozycji klatek mogłaby nastąpić podczas skanowania lub w trakcie wyrównania skanów, skaner rozpoznałby kształt liścia i wszystkie „dokleił” w jedno miejsce. Tłem dla pojedynczego liścia mogłaby również być inna część kwiatu, np. podstawka, lub górne płatki, jest to zależna od kąta oraz odległości skanowania.

Skanowanie 3D

Do skanowanie został wybrany skaner Artec Space Spider. Skanowanie odbyło się przy wykorzystaniu ww. puszki oraz ręcznego stolika obrotowego, cały proces składał się z kilku etapów.

Aby zeskanować poprawnie ww. element, należy skanować pod różnymi kątami, powyżej przedstawiono schemat sposobu skanowania kwiatu na puszcze. Można zauważyć, że skanowanie odbyło się w kierunku od góry (dookoła kwiatu) oraz od dołu również dookoła kwiatu. Obiekt należy zeskanować z każdej strony, aby uzyskać poprawny efekt.

Podsumowanie

Z pozoru trudne elementy można łatwo i szybko zeskanować, wystarczy zastanowić się i zaplanować dokładnie skanowanie trudnych detali. Warto zastanowić się nad: liczbą oraz kierunkami kolejnych pozycji skanowania, czy warto spryskać detal, czy wykorzystać dodatkowe tło, jeśli tak to jakie. Zaplanowanie skanowania usprawni cały proces oraz pomoże uzyskać najlepsze, z możliwych efektów.

Więcej TUTAJ >>

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Pobierz bezpłatną wersję próbną Solid Edge