Szkolenia SOLIDWORKS

Orteza dla psa – czyli skanery 3D w praktyce

29.12.2021 Skomentuj pierwszy

Skanery 3D stają się coraz powszechniejsze w różnego rodzaju branża, nie zawsze tych które są bezpośrednio związane z technologią. Historia psa o imieniu Tami idealnie pokazuje to, w jaki sposób te nowoczesne urządzenia mogą wpływać na komfort życia nie tylko ludzi, ale też zwierząt. Medycyna, ale również weterynaria coraz częściej korzystają ze skanerów 3D, aby idealnie dopasować np. ortezę.

Tami, to pies rasy chart rosyjski borzoj, który doznał poważne kontuzji, w wyniku której staw tylnej łapy uległ poważnemu uszkodzeniu – pierwotnym rozwiązaniem było sztuczne więzadło, jednak zostało odrzucone przez organizm psa. Z tego powodu właściciel zdecydował się skorzystać ze skanerów 3D, aby przy ich pomocy wyprodukować idealnie dopasowaną ortezę dla swojego pupila.

Skanowanie łapy psa z wykorzystaniem skanera 3D Artec Space Spider

Zanim jednak została podjęta decyzja o stworzeniu protezy, przed właścicielem została postawiona ostateczna decyzja związana z przeprowadzeniem artrodezy stawu – zabieg ten to operacja polegająca na usunięciu powierzchni stawowych z kości tworzących dany staw, usztywnieniu ich i doprowadzenia do zrostu w odpowiednim ustawieniu. Jest to jedna bardzo inwazyjna operacja, i jak każda niesie za sobą ryzyko. Dla właściciela i jego psa to była ostateczność. W tym momencie właśnie powstał pomysł ortezy.

Po poszukiwaniach została odnaleziona firma u naszych czeskich sąsiadów, która zajmuje się drukiem 3D oraz przygotowywaniem indywidualnych ortez również dla zwierząt. Jednak, aby stworzyć ortezę konieczne było zeskanowanie tylnej łapy, aby to właśnie na podstawie skanów 3D została ona zaprojektowana oraz wydrukowana w 3D. Dzięki doborze odpowiedniego sprzętu 3D oraz doświadczeniu osoby skanujące oraz dzięki cierpliwości psa Tami udało się wykonać odpowiednie skany łapy, które widoczne są poniżej. Dzięki temu, że skanery 3D są w pełni bezpieczne oraz tego, że wykonywanie skanów nie jest bolesne ani inwazyjne udało się w miarę bezstresowo dokonań skanów 3D łapy.

Skany łapy wykonane przy pomocy skaner 3D Artec Space Spider

Na ich podstawie została stworzona orteza, która następnie założona na nogę Tami sprawiła, że pies do dnia dzisiejszego może korzystać z aktywności fizycznych z innymi psami. Nie przeszkadza ona w zabawie z innymi czworonogami (w miejscu zamieszkania Tami jest ich 5). Co najważniejsze orteza nie powodu obtarć ani trudności w poruszaniu się ze względu na to, że została idealnie dopasowana do potrzeb psa.

Tami w założonej ortezie

W tej historii ważne jest to, że skanery 3D wyszły już poza pracę jednie w branżach technologicznych. Coraz częście można spotkać je w medycynie czy weterynarii, gdzie pozwalają na tworzenie idealnych ortez, protez czy gorsetów ortopedycznych. Czasem pozwalają też zaoszczędzić zbędnego jak się okazuje później bólu i czasu rekonwalescencji jak w przypadku psa z artykułu. Okazało się, że bez operacji Tami również będzie w stanie normalnie funkcjonować.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Szkolenia SOLIDWORKS