Podręcznik SolidWorks 2025

Czy możliwość pracy w chmurze zrewolucjonizuje projektowanie CAD?

25.02.2025 Skomentuj pierwszy

W ostatnich latach projektowanie komputerowe CAD (Computer-Aided Design) przechodzi duże zmiany, dostosowując oferowane funkcje do dynamicznie zmieniających się wymagań rynku. 

Jedną z najciekawszych, a równocześnie przynoszących nieporównywalne zalety, jest możliwość pracy w chmurze, którą aktualnie, jako jeden z nielicznych programów na rynku, oferuje GstarCAD w swojej najnowszej usłudze - GstarCAD 365.

Przeniesienie pracy z tradycyjnej deski kreślarskiej do programu komputerowego przyniosło projektantom różnych branż szereg korzyści. Czy kolejnym krokiem cadowskiej rewolucji stanie się praca w chmurze? Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu.

Nowa era projektowania

Dotychczas, w tradycyjnych systemach CAD, pliki projektów były przechowywane lokalnie na komputerach poszczególnych projektantów, bądź na serwerach firmowych. Takie rozwiązanie niestety często wiązało się z problemem z synchronizowaniem danych, dostępem do plików z różnych lokalizacji, a także wydajnością komputerów.

Praca w chmurze całkowicie zmienia ten model, umożliwiając projektantom i inżynierom pracę zdalną na różnych urządzeniach w czasie rzeczywistym. To oznacza, że użytkownicy mogą współpracować nad tymi samymi plikami bez względu na swoją lokalizację. Pomimo dzielących ich często kilometrów, nadal mogą na bieżąco się ze sobą komunikować, pisząc komentarze do poszczególnych części projektu lub nagrywając notatki głosowe, dzięki czemu wymiana myśli jest w praktyce szybka i skuteczna. Dodane adnotacje natychmiast po zsynchronizowaniu wyświetlają się we współdzielonym pliku, a czas, który byłby poświęcony na nanoszenie poprawek znacząco się skraca.

Technologia chmurowa oznacza także łatwe i bezpieczne udostępnianie plików. Projektanci zyskują możliwość sprawnego przesyłania plików do współpracowników lub klientów, eliminując konieczność przesyłania dużych plików za pomocą e-maila lub zewnętrznych stron internetowych pośredniczących w transferze danych. Wiele osób zapewne zada sobie w tym momencie pytanie: czy to bezpieczne rozwiązanie?

Bezpieczeństwo pracy w chmurze

Przechowywanie plików w chmurze może rodzić pewne obawy przed wyciekiem danych lub dostaniem się do nich niepowołanych osób. Uspokajamy: chmurowe rozwiązania oferują zaawansowane mechanizmy ochrony danych. Przykładowo, możesz obawiać się, że osoba, której udzieliłeś dostępu do pliku naniesie w nim niepożądane zmiany. W praktyce jednak, wbudowany w GstarCAD 365 system kontroli wersji automatycznie aktualizuje i powiadamia użytkowników o wszelkich modyfikacjach w rysunkach, zapewniając Ci pełną kontrolę nad zachodzącymi zmianami. System umożliwia także porównanie różnych wariantów rysunku i przywracanie starszych wersji.

Ponadto najnowsza usługa programu GstarCAD oferuje możliwość zaszyfrowania plików i nadania uprawnień do przeglądania lub edycji konkretnych rysunków określonym osobom. Takie rozwiązanie zapewnia większe bezpieczeństwo w porównaniu do tradycyjnych metod przechowywania danych na lokalnych dyskach.

Czy możliwość pracy w chmurze zrewolucjonizuje projektowanie CAD?

Rozwój technologii chmurowej z pewnością jest krokiem w kierunku bardziej wydajnej i efektywnej pracy specjalistów z różnych branż. To wyraźne usprawnienie przekazywania komunikacji pomiędzy projektantem a klientem lub w całym dziale projektowym, które umożliwia swobodne przejście na pracę zdalną. Przechowywanie danych w chmurze chroni przed utratą plików i wpływa na ich bezpieczeństwo. Z pewnością można powiedzieć, że w przyszłości technologia chmurowa stanie się istotną funkcjonalnością zaawansowanych programów CAD.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda praca w chmurze w usłudze GstarCAD 365, pobierz bezpłatną wersję testową >>

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Podręcznik SolidWorks 2025