Skanowanie 3D budynków i komu to potrzebne?

09.08.2021 Skomentuj pierwszy

Skanowanie budynków wydaje się niemożliwe - jednak już nie dzisiaj. Nowoczesne skanery 3D potrafią bardzo dużo. Przedstawimy pokrótce ich możliwości skanowania tak dużych obiektów jak budynki.

Nieważne czy chcemy zeskanować wnętrze, aby zaprojektować je od nowa lub dokonać zmian czy potrzebujemy skanu całego budynku z zewnątrz, elewacji lub całej hali. Skanery 3D sprawdzą się idealnie do każdego z tych zadań.

Na początku należy określić, czego dokładnie oczekujemy od skanu 3D obiektu. Inny skan, a tym samym być może inny skaner 3D będzie potrzebny architektowi wnętrz, z innego skorzysta natomiast osoba, która potrzebuje skan hangaru na samoloty. Jednak to trzy skanery, które produkuje firma Artec nadają się idealnie do skanowania budynków: są to Artec Leo, Artec Eva oraz Artec Ray.

Przed skanowaniem musimy przygotować  dokładny plan co chcemy zeskanować, w jakiej dokładności oraz które elementy są dla nas najważniejsze.

Obiekty posiadające wiele trudnych do zeskanowania detali najlepiej zeskanować skanerem ręcznym LEO - pozwala on na poruszanie się bez kabla, idealnie nadaje się do mierzenia niedostępnych miejsc, ale też bardzo naświetlonych - gdy musimy wykonać skan 3d np. elewacji w ciągu słonecznego dnia.

Jeśli natomiast potrzebujemy zeskanować ogromne pomieszczenie całą jego kubaturę ściany sufity podłogi najlepszym rozwiązaniem będzie skaner Artec Ray – jest to stacjonarny skaner z ogromną dokładnością oraz jest bardzo prosty w obsłudze. Podczas skanowania niemalże nie jest potrzebna ingerencja człowieka.

Może być to zastanawiające w jakim celu potrzebne jest wykonanie skanów 3D, jednak powodów jest wiele. Jednym z nich jest konserwacja – jeśli potrzeby jest dokładny obraz miejsca, które nie może zostać w żaden sposób naruszone skanery 3D sprawdzą się idealnie ze względu na swoją bezdotykową działalność nie uszkodzą delikatnych miejsc w zabytkach. Skany 3D wnętrz są również wykorzystywane do tworzenia animacji lub gier komputerowych – pozwala to na tworzenie realistycznych obrazów z prawdziwymi przestrzeniami w tle. Również dzięki skanerom 3D mogą powstawać bardzo realistyczne filmy – między innymi tworzenie apokaliptycznych wnętrz w horrorach jest dużo szybsze przy wykorzystaniu skanu niż jakby pomieszczenie miałoby być tworzone od nowa tylko przy pomocy komputera.

Kolejnym powodem dla których skanowanie 3D budynków i pomieszczeń staje się coraz bardziej popularne zwłaszcza wśród architektów wnętrz, konserwatorów czy projektantów elewacji jest to, że skraca ono bardzo czas przygotowywania oraz daje dużo większą dokładność niż pomiary ręczne.

Skanowanie 3D pozwala na szybkie i niezwykle dokładne zeskanowanie wnętrza lub budynku, co pozwala skrócić czas pracy oraz pozwala na uniknięcie pomyłek wynikających z niedokładności lub błędu ludzkiego podczas pomiarów.

Więcej o skanowaniu 3D TUTAJ >>

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: