Pobierz bezpłatną wersję próbną Solid Edge
CAMdivision partner SIEMENS Industry Software
Poznaj nowe funkcje SOLIDWORKS 2019

Trójwymiarowa, interaktywna symulacja termiczna cięcia blach

02.03.2018 Skomentuj pierwszy

Lantek i Vicomtech tworzą BeroSim, trójwymiarową interaktywną symulację procesów termicznych zachodzących podczas cięcia blachy

Bezustannie wyczulona na procesy ewolucji technologicznej oraz potrzeby rynku, w ramach własnej strategii B+R+I, firma Lantek przy współpracy z Fundacją Centrum Technologii Interakcji Wizualnej i Komunikacji Vicomtech, uruchomiła projekt BeroSim. Celem przedsięwzięcia było rozwinięcie systemu oprogramowania do symulacji 3D umożliwiającego przeprowadzenie w formie graficznej i interaktywnej obliczeń dotyczących wpływu źródeł ciepła na blachę w trakcie procesu cięcia laserem lub plazmą.

Dzięki tej inicjatywie obie firmy wykonały kolejny krok, aby zaoferować sektorowi obróbki metali i blach innowacyjne rozwiązania i usługi, których ciągły rozwój narzuca Rewolucja Przemysłowa 4.0 i zaawansowana produkcja.

Symulacja procesów cięcia blachy metalowej jako etap procesu produkcyjnego umożliwia zdefiniowanie najlepszej strategii i kolejności cięcia, jak również przyczynia się do znacznej poprawy wydajności, ponieważ pozwala przewidzieć i wykryć możliwe anomalie, których nie założono w fazie projektowania. Tym sposobem, dzięki BeroSim, unika się uruchomienia programu na fizycznym urządzeniu, co oznacza oszczędność czasu funkcjonowania maszyny, materiałów i energii, a to z kolei ogranicza możliwość wystąpienia awarii lub wypadków przy pracy.

Odtąd, dzięki BeroSim, użytkownik będzie mógł obejrzeć symulację rozprzestrzeniania się i rozkładu ciepła na arkuszu blachy w trakcie trwania obróbki a także skutki oddziaływania ciepła na materiał, mając na uwadze, iż proces cięcia z zastosowaniem plazmy lub lasera zwiększa lokalnie całkowitą temperaturę arkusza blachy i zmienia parametry materiału, co z kolei może prowadzić do zmian jego właściwości (grubość itd.). 

BeroSim pozwoli także zdefiniować strategię i ustalić kolejność cięcia i obróbki, unikając ewentualnych zniekształceń materiału w momencie kontaktu z laserem lub plazmą podczas przycinania elementu, co z kolei umożliwi osiągnięcie produktu o maksymalnej jakości.

Użytkownik może również skorygować przebieg cięcia w urządzeniu, zachowując przez cały czas doskonałą jakość blachy.

„BeroSim to nasz wkład w procesie przemian i modernizacji sektora obróbki blach, symulacji i weryfikacji, dzięki niemu dostarczamy całej gamy innowacyjnych funkcji i możliwości, które zwiększają wydajność procesów produkcyjnych poprzez optymalizację środków, zarówno jeśli chodzi o surowce, jak i zasoby ludzkie i finansowe”, zaznacza Susana García, odpowiedzialna za rozwój systemów CAD/CAM w firmie Lantek. „Współpraca z Vicomtech pomaga nam także wspierać rozwój takich modeli produkcji i metodologii, które pozwolą użytkownikom stosującym nasze rozwiązania zwiększyć swoją konkurencyjność i wydajność”.

Projekt BeroSim umacnia pozycję firmy Lantek jako jednego ze światowych punktów odniesienia w zakresie innowacji na wysoce konkurencyjnym i dojrzałym rynku, uzupełniając jeden z jej produktów, Lantek Expert, o silnie różnicujące funkcje; równocześnie wzmacnia rolę Vicomtech-u jako inicjatora i promotora badań stosowanych, wspomagającego rozwój prototypów nowych produktów. 

Ponadto, współpraca technologiczna pomiędzy firmami Lantek i Vicomtech cementuje ich relację i uzupełnia wysiłek włożony w unowocześnianie sektora przemysłowego.

Projekt BeroSim oznacza naukowy postęp w stosunku do obecnego stanu wiedzy, jak uznał prestiżowy magazyn naukowy Journal of Manufacturing Science and Engineering, który opublikował artykuł na temat badań przeprowadzonych wspólnie przez Lantek i Vicomtech, dotyczących trójwymiarowej interaktywnej symulacji wpływu ciepła podczas procesów cięcia blachy.  „Wiedza o tym, w jaki sposób źródła ciepła oddziałują na blachę podczas cięcia jest niezbędna, by stworzyć wydajne narzędzia symulujące. Sukces BeroSim jest konsekwencją dobrych stosunków pomiędzy firmami Lantek i Vicomtech”, stwierdza dr Aitor Moreno, pracownik naukowy Vicomtech-u i ekspert w zakresie technik symulacji procesów przemysłowych.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Warsztaty NX CAD