Konkurs UNIGRAPHICS NX
STOM 2021 - Salon Technologii Obróbki Metali
Dni druku 3D

31-calowy monitor dla profesjonalistów - jak to widzi CADowiec?

21.01.2021 Skomentuj pierwszy

Czego oczekuje projektant CAD od monitora? Wielkiego, ponad 30 calowego ekranu, odpowiedniej matrycy z wysoką częstotliwością odświeżania, czy może rozdzielczości 4K? Może idealnego odwzorowania kolorów na wyrenderowanych modelach 3D?

Przeglądając ofertę monitorów naszą uwagę zwrócił NEC, który postarał się zaimplementować wszystkie te parametry w jednym urządzeniu i wypuścił na rynek profesjonalny monitor MultiSync PA311D.  Poniżej przedstawiamy Wam  plusy i minusy monitora którego wartość sięga blisko 15 tyś.

Monitor jak tylko trafił do naszego biura zrobił na nas ogromne wrażenie. Pudełko wielkości małej lodówki oraz wagi blisko 30 kg mieściło w sobie dzieło sztuki, które jest marzeniem nie jednego inżyniera lub projektanta.

Konstrukcja i ergonomia

Monitor jest dobrze zabezpieczony i ma klasyczną konstrukcję. Z pudełka wyjmujemy całość (monitor i stopkę), co znacznie skraca czas montażu - nie widzę siebie montującego 8 kg ekran na stopce. Ogólny design monitora niczym nie szokuje, ale taki ma właśnie być. To nie design ma być elementem decydującym o jego zakupie, a parametry.

Ramki wokół matrycy są stosunkowo grube i mierzą blisko 2 cm. W dolnym lewym rogu umieszczono logo producenta, a po prawej stronie mamy rząd przycisków do sterowania menu OSD oraz włączania i wyłączania monitora.

W środkowej części znajdują się dwie diody - to czujniki natężenia światła odpowiadające za kalibrację barw.

Stopa monitora jest masywna i zajmuje sporo miejsca na biurku. Dzięki takiej budowie cała konstrukcja jest bardzo stabilna i każde nawet delikatne obrócenie nie powoduje kołysania. W ramie umieszczono otwór w którym możemy poprowadzić sporą ilość kabli. Zakres ruchu jest duży, zarówno w górę (możliwość ustawienia monitora w pionie - funkcja PIVOT) jak i na boki oraz kąt nachylenia.

FAKTY - czyli jakie mamy parametry

Zanim przejdziemy do meritum sprawy, warto przyjrzeć się temu co oferuje sprzęt, a jest się czym chwalić, bo cyferki robią wrażenie. To co od razu rzuca się w oczy to rozmiar matrycy - 31 cali nie jest często spotykanym rozmiarem. Ekran został zamknięty w plastikową ramkę o wymiarach 738 x 302 x 433-583 (szerokość x głębokość x wysokość) milimetrów. Sama matryca to IPS TFT o rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli i podświetleniem W-LED.

Jak każdy ekran wszystko sprowadza się do pikseli oraz jak gęsto mamy je upakowane. W tym przypadku plamka o rozmiarze 0.1704 a jej częstotliwość odświeżania to 60 Hz, przy jasności sięgającej 350 cd /m2. Główną zaletą jaką deklaruje producent to pokrycie barw Adobe RGB na poziomie 99 % i 14-bitowa tablica LUT z kalibracją sprzętową zapewniają dokładną prezentację obrazu. Wszystko to pozwala wyświetlić 1,074 miliarda kolorów (10 bitów na kolor). 

Dzięki zastosowaniu technologii szerokiego zakresu dynamiki (High Dynamic Range) obrazy są ostrzejsze, wyglądają bardziej naturalnie i realistycznie, zarówno w jasnym jak i w ciemnym pomieszczeniu. Trzeba przyznać że w rozdzielczości 4K wyświetlany tekst jest mały, ale za to bardzo wyraźny i łatwo się go czyta.

Ciekawostką jest także możliwość wyświetlania na ekranie aż 4 różnych sygnałów wejściowych w technologii Picture by Picture.

Porty i wyjścia

Monitor PA311D w tylnej części został wyposażony w dwa porty HDMI 2.0, dwa wejścia DisplayPort 1.2, dwa porty USB 3.1 oraz jeden USB typu C (upstream) do zasilania laptopa - 65 watów. Z prawej strony znajdziemy także port LAN obsługujący Gigabit Ethernet, pozwalający podłączyć go do sieci, a tym samym możliwość pełnego sterowania monitorem przez przeglądarkę internetową. Funkcjonalność ta pozwala wykonywać zadania administracyjne, takie jak zabezpieczenie hasłem. 

Z prawej strony znajduje się panel z gniazdem słuchawkowym 3,5 mm oraz trzema portami USB 3.1 

Specyfikacje NEC MultiSync PA311D-BK

Przekątna 31,1 cala
Natywna rozdzielczość 4096 x 2160 (60Hz)
Proporcje 17: 9
Matryca IPS
Jasność 350 cd / m ^ 2
Kontrast 1400: 1
Wejścia HDMI, USB-C, DisplayPort
Porty USB 4
Waga 14.9 kg
Gwarancja 3 lata
 

Podsumowanie

Jakie są odczucia osoby projektującej i dbającej o jakość produktu jaki ma trafić do klienta końcowego jeśli pracuje na monitorze, którego kolory zamiast żółtego wyświetla pomarańczowy?  Odświeżanie matrycy, a może wysoka rozdzielczość? A może odwzorowanie kolorów? Testowany model był przez nas maglowany na aplikacjach 3D zarówno desktop jak i chmurowych, w różnych ustawieniach. Każdy z redakcji miał podobne odczucia - sprzętowa kalibracja barw i jakość wyświetlanego obrazu przekonywała nawet największych sceptyków i przeciwników. Na jego zakup trzeba przeznaczyć około 15 000 PLN, co jest sporą sumą. Sam jednak, jako wieloletni inżynier 2D/3D, wiem, ile fani renderingów jest w stanie wydać na sprzęt dążąc do perfekcji. Dlatego uważam, że pomimo ceny warto rozważyć zakup tego właśnie monitora biorąc pod uwagę jego wiele możliwości sprzętowych .

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: