Czy warto kupić monitor 21:9 - AOC Q2963PM

04.12.2013 Skomentuj pierwszy

W świecie monitorów od dłuższego czasu nie wiele się dzieje, nie biorą udziału w pogoni z resztą podzespołów i akcesoriów komputerowych jak procesory, dyski czy karty graficzne. Więcej dzieje się patrząc na dział gier lub filmów, gdzie widać jak monitory stają się coraz szersze i większe.

W tym momencie należy zastanowić się czy monitory ultra szerokie mogą mieć także zastosowanie przy pracy z aplikacjami CAD'owskimi? Mam to szczęście i możemy to sprawdzić na żywo, bo w nasze ręce trafił najnowszy produkt AOC Q2963PM, którego przekątna to 29 cali, ale współczynnik wysokości do szerokości to aż 21:9!

Co na to konkurencja?

Zanim zaczniemy bacznie przyglądać się dostarczonemu przez producenta monitorowi, sprawdźmy jak wygląda sytuacja na rynku jeśli chodzi o monitory 21:9. Tu z przykrością muszę stwierdzić że jest słabo. Na rynku obecnie dostępnych jest dosłownie kilka monitorów, często bardzo podobnych do siebie , w swoim portfolio ma już je prawie każdy producent DELL, LG, ASUS, ACER.

Jak się ma 21:9 do 4:3 i 16:10

Każdy z nas pracował na monitorze o wymiarach 4:3, który to do tej pory dominuje w naszych domach. Od pewnego czasu są one wypierane przez format 16:9 oraz 16:10, które pozwalają na wygodniejszą pracę w aplikacjach biurowych. Dopiero co zdążyliśmy się przenieść z 4:3 na ekrany 16:10, a już mamy w ofercie jeszcze szersze monitory, których szerokość sięga aż 80 cm.

Czy jest to nam w ogóle potrzebne? Wydaje się że tak i taka tendencja raczej się utrzyma. Komputery są coraz wydajniejsze, przez to praca na kilku a nawet kilkudziesięciu aplikacjach na raz wydaje się normalna, a ekran by to wszystko pomieścić staje się dla nas coraz mniejszy.

Schyłek formatu 4:3 jest już raczej przesądzony, ale co z formatami 16:9 oraz 16:10, który w tym momencie króluje na półkach sklepowych. Wydaje się że nie jest zagrożony zwłaszcza w laptopach. Nie wyobrażam sobie pracy na ekranie laptopa który ma format 21:9 - mój palec od scrola w myszce chyba by odpadł z wyczerpania.

... ale wróćmy do tego jak taki monitor jest użyteczny w aplikacjach CAD? I tu muszę przyznać że jego użyteczność jego ogromna. Każdy kto projektuje chce widzieć jak najwięcej bez ciągłego powiększania i pomniejszania modelu zarówno 3D jak i rysunku 2D. Szerokość monitora pozwala także na ułożenie po bokach ogromnej ilości narzędzi dodatkowych, które nie zasłonią nam obszaru roboczego.

Standardem jest już praca na dwóch monitorach, co jest bardzo wygodne. Minusem tego rozwiązania jest jednak gróba ramka po środku, i ciągle znikająca myszka, której trzeba szukać jak nie na jednym to na drugim monitorze. Zastąpienie dwóch, jednym ultra szerokim monitorem znacząco zwiększa komfort pracy. Podsumowując z tych trzech możliwych formatów wybieram 21:9.

Czy tylko przekątna ma znacznie?

Pracując w programach CAD ogromne znaczenie ma rozdzielczość ekranu, czyli ilość pikseli w pionie i poziomie. Idąc tym tropem nie możemy zapomnieć także o gęstości pikseli. By nasze oko nie męczyło się, a obraz był ostry i wyraźny potrzebujemy wyświetlacza o gęstości w granicach 100 PPI (pikseli na cal2). Monitor AOC został wyposażony w ekran którego rozdzielczość wynosi 2560x1080, co odpowiada dwóm monitorom o rozdzielczości 1280x1080. Przyznać trzeba że nie jest to najwyższa jakość jaką delektował by się projektant, ale wystarczająca średnia która jest akceptowalna.

Podstawka czyli wyjścia zewnętrzne

Monitor został tak zaprojektowany że składa się fizycznie z dwóch części. Monitora oraz podstawki, która jest montowana na stałe. Co to oznacza? - to że nie mamy żadnej możliwości ruchu ekranem w górę, w dół czy obrotu w prawą lub lewą stronę. Możliwe, że stała podstawka jest po to, by tak szeroki monitor stał stabilnie, a jakiekolwiek nim poruszanie mogło by powodować przechylanie się monitora. Brakuje również możliwości tak zwanego "pivotu", który w branży inżynierskiej może mieć swoje zastosowanie.

Wyjścia i wejścia monitora znajdują się w podstawce w tylnej części monitora. Zasłania to tym samym swobodny dostęp do nich, ale też wizualnie nie są widoczne co powoduje ze całość wygląda estetycznie. Przyciski do menu znajdują się w prawej dolnej jego części. Są mało wyczuwalne i trzeba delikatnych paluszków by szybko i sprawnie po nich się poruszać. Nie ma widocznych opisów przycisków, ale po kliknięciu na dowolny z nich, a na ekranie pojawi się dymek inforumjący o zastosowaniu każdego z nich.

Porty zewnętrzne video można znaleźć po prawej stronie stopki:

  • VGA: 2560x1080@60Hz
  • DVI: 2560x1080@60Hz (z kablem Dual-Link DVI)
  • HDMI: 1.4: 2660 x 1080@60Hz

Ciekawostką jest zastosowanie podwójnego Display Port'u. Jeden służy jako wejście sygnału , a drugi jako wyjście, które pozwala na podłączenie wielu monitorów. Takie rozwiązanie pozwala także na połączenie monitora do laptopa i wykorzystanie jego potencjału bez użycia kabla VGA.

W podstawce znajdziemy także wejście i wyjście audio oraz złącze do zasilacza. W zestawieniu nie znajdziemy jednak wbudowanego huba USB, który przydał by się do zastosowań profesjonalnych takich jak skaner 3D, drukarka 3D czy też manipulator.

Specyfikacja techniczna:

  • Rozmiar matrycy: 29”
  • Rozdzielczość: 2560 x 1080
  • Technologia matrycy: AH-IPS
  • Rodzaj podświetlenia: W-LED
  • Kontrast (dynamiczny/statyczny): 50000000:1 / 1000:1
  • Jasność: 300 cd/m2
  • Kąty widzenia: 178°/178°
  • Czas reakcji: 5 ms (szary do szarego)
  • Złącza: DisplayPort / HDMI (MHL) / D-Sub / DVI-D / mini-jack
  • Waga: 6,9 kilograma
  • Wymiary: 713,6 x 387,9 x 214,3 mm
  • Mocowanie VESA (100 mm): TAK
  • Gwarancja: 3 lata

Podsumowanie

Monitor Q2963PM należy zdecydowanie do grupy dobrze zaprojektowanych i estetycznych. Panel IPS oferuje lepsze kąty widzenia oraz głębsze kolory niż TFT i jest to bardzo mądry wybór ze strony producenta.

Ekran pozwala wyświetlić w komfortowy sposób nawet 3 aplikacje obok siebie a ich szerokość pozwala w komfortowy sposób pracować na każdej z nich. Jest to szczególnie ważne jeśli projektując wykorzystujemy kilka aplikacji na raz i nie trzeba notorycznie przeskakiwać z jednego okna na drugie..

Podsumowaując bardzo kibicuję monitorom w formacie 21:9, mimo kilku minusów ... no i to  ciągłe kręcenie głową by objąć tak szeroki monitor :). Mimo wszystko dają duży komfort pracy, oraz zwiększają jej efektywność.

Oferta AOC cenowo nie jest tańsza niż zakup dwóch monitorów o podobnej charakterystyce, ale coś za coś. Nic nie daje takiej przyjemności jak szeroki ekran WFHD bez żadnych ramek po środku. Do plusów należy również dopisać szeregowy DisplayPort a także tryby pracy PIP i PBP.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: