32 cale z trybem CAD/CAM - czy więcej znaczy lepiej?
32 - calowy monitor to duży mebel na naszym inżynierskim biurku, ale czy dzięki rozmiarowi oraz ultra rozdzielczości nasza praca stanie się wydajniejsza?
Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć testując najnowszy model monitora BenQ PD3200U (PD to skrót od pro designer) dedykowany aplikacjom 3D CAD / CAM.
Trendy
W ciągu ostatniego roku na rynku pojawiło się kilka konkurencyjnych monitorów 4K , z czego większość w rozmiarze 27 cali. Tak na prawdę wybór 32 calowych monitorów z rozdzielczością 3840x2160 jest mały, a ceny bardzo wygórowane. Jeszcze gorzej jest jeśli poszukamy rozwiązań dedykowanych dla systemów CAD - to można śmiało powiedzieć że można je policzyć na palcach jednej ręki.
Aplikacje CAD stają się coraz wydajniejsze i coraz bardziej szczegółowe elementy są w nich wykonywane. To wymaga od producentów podzespołów dostosowania się do warunków rynkowych jak np. coraz to lepszych kart graficznych, procesorów czy właśnie monitorów. Tym samym dość naturalne staje się przejście ze standardowych już monitorów o przekątnej 24 cali na 27 cali, a w ostatnim roku widać coraz większe zainteresowanie wśród 32 calowych matryc.
Praca na tak dużym monitorze przy zachowaniu rozdzielczości na poziomie 2560x1440 powoduje zauważalną "pikselozę" zwłaszcza przy ostrych krawędziach projektowanych elementów oraz czcionce. Gęstość pikseli jest poniżej 90 ppi, a komfort pracy drastycznie spada. Zauważalne jest to zwłaszcza podczas projektowania układów scalonych, komponentów elektronicznych, gdzie siatka połączeń jest wyświetlana na czarnym tle. Zwiększenie rozdzielczości z 2560x1440 do 3840x2160 - zwiększa ilość pikseli 4-krotnie, do blisko 4 milionów.
Zmiana rozdzielczości na 4K likwiduje wyżej wymienione problemy ale tworzy następne. Trzeba przyznać że jak pierwszy raz uruchomiliśmy monitor o przekątnej ponad 80 cm! oraz rozdzielczości 3840x2160 pierwsze co natychmiast rzuciło nam się w oczy to malutka czcionka na ekranie.
Tym razem nie jakość a wielkość czcionki może powodować problemy - ale nie musi. Elementy interfejsu aplikacji przy normalnym ich rozmiarze są tak małe, że użytkownik ze znaczną wadą wzroku może mieć problemy z czytaniem przy zachowaniu normalnej odległości od monitora. Z drugiej strony patrząc zastosowana gęstość pikseli na poziomie 137 ppi to ogromny plus, powoduje że ostrość detali i czcionki jest na tyle duża, że szybko można się przyzwyczaić. Jak sobie z tym poradzić napiszę trochę później.
BenQ dodatkowo w swoich monitorach zastosowała technologię Flicker-Free pozwalającą zapobiegać szkodliwym skutkom migotania obrazu, a tak naprawdę podświetlenia - niezauważalnego ale męczącego oczy.
Aby uzyskać dobre osiągi producent zastosował najnowszą obecnie technologię matryc IPS, dzięki temu zyskał szeroki kąt widzenia zarówno w poziomie jak i w pionie z zachowaniem soczystych kolorów. Monitor jest równomiernie podświetlony, a tym samym ma bardzo wysokie odwzorowanie barw. Panel pracuje na 10-bitowej głębi kolorów co pozwala na 100% dokładność odwzorowania kolorów w paletach Rec. 709 i SRGB.
Sprawdźmy jak nasz monitor prezentuje się od strony budowy i akcesoriów.
Budowa
Monitor jest dobrze zapakowany i zabezpieczony styropianem. Pudełko jak na rozmiar 32 cale nie jest za duże ani za małe, a jego ułożenie w środku ergonomiczne, przez co wszystkie akcesoria , stopka i noga mieszczą się bez problemu. Podczas wyjmowania trzeba dokładnie sprawdzić pudełko, zdarza się że kabel lub instrukcja może wypaść i pozostać na dnie pudełka.
Zestaw kabli jest naprawdę bogaty, DP -> mDP 1.2 (1.8m), kabel HDMI 1.4 (1.8m) oraz USB 3.0 (1.8). Całość uzupełniona jest o płytę CD ze sterownikami i pełną instrukcją. Jej skrócona wersja jest także dostępna w formie papierowej.
W zestawie znajdziemy także Hotkey Puck - to małe urządzenie podłączane do monitora do złudzenia przypominające krążek hokejowy pozwalające na szybką zmianę parametrów wyświetlania poprzez zdefiniowane funkcyjne klawisze oraz ustawienia monitora.
Montaż monitora z podstawką przebiega błyskawicznie i bez żadnych problemów. Pod stopką znajduje się motylek, który po dokręceniu stabilizuje nogę z podstawką. W nodze znajduje się także okrągły otwór, przez który można przeprowadzić kable sterujące komputerem np. KVM i kabel modułu sterującego.
W dolej części nogi przewidziano miejsce na Hotkey, który komponuje się z całością. Dostęp do niego jest łatwy, a jego umiejscowienie nie przeszkadza w pracy.
Rama monitora jest cienka, a przy tym rozmiarze jest prawie nie zauważalna. Monitor bardzo dobrze nadawał by się do instalacji wielo-monitorowych. Podstawa wykonana jest z tworzywa sztucznego, stylizowana na szczotkowany metal.
Monitor ma szeroki wachlarz ustawień, zaczynając od obrotu - 90 stopni, 25 stopni w pionie oraz 6 stopni regulacji wysokości. Dzięki stabilnej podstawie reguluje się płynnie i z dużą dokładnością.
Z tyłu monitora znajdziemy głośniki oraz dwa panele wejść i wyjść. Złącza jakie dostajemy do dyspozycji to: USB Hub z 6 portami obsługującymi USB 3.0 (2xKVM, 2x tył, 2x bok) , HDMI 2.0 , wyjście audio, mDP 1.2, DP 1.2. , DVI i VGA . Ciekawostką jest także gniazdo czytnika pamięci SD. Dodatkowo przy gnieździe zasilającym zmontowano włącznik zasilania.
Ustawienia i kalibracja
Ustawieniami monitora można sterować w dwojaki sposób - poprzez klawisze dotykowe umieszczone w prawym dolnym narożniku monitora lub poprzez specjalny dodatkowy moduł Hotkey dostarczony przez producenta. Pierwsze trzy klawisze można programować funkcyjnie.
OSD to identyczne rozwiązanie stosowane w poprzednich wersjach monitorów. Menu jest rozbudowane z możliwością zaawansowanych konfiguracji monitora, zarówno korekt sygnałów jak i kalibracji.
To na co powinniśmy zwrócić uwagę to tryb pracy CAD/CAM jaki producent zaimplementował w oprogramowaniu monitora. Tryb ten dostosowany jest do wyświetlania ostrych i kontrastowych elementów w systemach CAD (czarne tło z milionem białych cienkich linii)
Ergonomia to przede wszystkim dbanie o zdrowie oczu. System przypomina o przerwach w pracy, a czujnik światła automatycznie zmienia jasność monitora dostosowując ją do natężenia światła w pomieszczeniu - o ile nie wyłączyliśmy tej opcji.
W ramie monitora zamontowano czujnik ruchu, który zadziała przy braku ruchu przed monitorem. Pozwala to na oszczędzenie energii. Monitor wyłączy się po 40 sek. Ustawienia pozwalają na pełną konfigurację, dostosowanie zarówno czasu, odległości jak i kąta działania czujka.
Dwa monitory w jednym czyli DualView
Dzięki zastosowaniu funkcji DualView możemy podzielić ekran na dwa obszary robocze pracując na dwóch aplikacjach.Ponad to w każdym obszarze możemy ustawić inny tryb pracy np: z lewej ustawiamy tryb CAD/CAM bo tworzymy jakiś projekt a z prawej sRGB bo chcemy prawidłowo widzieć jego rendering.
Monitor BenQ PD3200U a aplikacje CAD
Korzyści dla użytkownika CAD pracującego z monitorem 32 cale 4K są daleko idące - ostre geometrie, piękne renderingi, szybsza praca w aplikacjach 3D - bez zbędnego i ciągłego powiększania i pomniejszania modeli.
Gęstość pikseli jest znacznie wyższa niż w przypadku typowych wyświetlaczy Full HD ujawniają zawiłe szczegóły modelu CAD przy znacznie niższych poziomach powiększenia. Ponieważ poszczególne piksele są ciaśniej upakowane, postrzępione krawędzie ukośnych linii nie występują.
Warto również wspomnieć, że monitor posiada Certified Solution Partner SOLIDWORKS
KVM - co to takiego?
Monitor BenQ jest wyposażony w KVM (Keyboard Video Mouse Switch). To rozwiązanie daje możliwość podłączenia jednego monitora do dwóch różnych komputerów. Ponad to umożliwia używanie tylko jednego zestawu myszy i klawiatury do dwóch PC'tów.
Poniższy film wszystko wyjaśni i pokaże w jakich kombinacjach możemy użyć KVM.
Za małe ikony?
Tak duża rozdzielczość oznacza również mniejszy tekst i ikony. Problem ten da się rozwiązać na poziomie systemu operacyjnego. Najnowsze wersje Windows pozwalają na skalowanie wielkości tekstu i ikon w Ustawieniach ekranu. Co ważne, oprogramowanie CAD można także dostosować do wyświetlaczy 4K ustawiając wielkości ikon i tekstu.
Wydajność
Wraz ze wzrostem rozdzielczość trzeba przewidzieć także o wzroście zapotrzebowania na wydajność w aplikacjach do projektowania. O porządnej grafice nie możemy zapomnieć.
Czym podłączyć monitor? Przewodnik po złączach
a nie dpi?