SOLID EDGE ST7 - powielanie komponentów i szyk wzdłuż krzywej

25.11.2014 Skomentuj pierwszy

Inteligentne powielanie części/podzespołów względem wybranych komponentów odniesienia, już istniejących w złożeniu w różnych lokalizacjach.

We współczesnej praktyce projektowej CAD, często tworzy/modyfikuje się złożenia składające się z bardzo wielu części składowych, których łączna liczba może przekraczać nawet kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy.

Praca z tak dużymi złożeniami wymaga stosowania specjalistycznych rozwiązań, opracowanych m.in. z myślą o możliwie szybkim pozycjonowaniu komponentów zespołów względem siebie.

Profesjonalny i wymagający konstruktor pracujący z dużymi złożeniami oczekuje od systemu CAD o wiele więcej, niż udostępnienia zbioru relacji, które można ustanowić w zespole pomiędzy wybranymi komponentami (częściami i/lub podzłożeniami).

Inżynier ma prawo oczekiwać, iż nowoczesny system CAD wyposażony będzie w takie rozwiązania, które umożliwią inteligentne wprowadzanie nowych komponentów do złożenia,
ich błyskawiczne pozycjonowanie, a także modyfikację ich liczności i/lub orientacji przestrzennej, gdy zaistnieje taka potrzeba.

W najnowszej wersji SOLID EDGE ST7 wprowadzono szereg nowych narzędzi, które umożliwiają spełnienie m.in. powyższych oczekiwań.

Użytkownicy ST7 pracujący w środowisku złożenia z pewnością docenią funkcjonalność zautomatyzowanego powielania komponentów, dzięki której można błyskawicznie wygenerować odpowiednią liczbę nowych wystąpień części oraz podzłożeń i automatycznie umieścić je we właściwych lokalizacjach. Opisywane powielanie komponentów zachodzi względem określonych elementów odniesienia.

Przykładem zastosowania tego rozwiązania może być duże złożenie reprezentujące model silnika spalinowego (rys. 1).

Duże złożenie w SOLID EDGE ST7

Rys. 1. Duże złożenie w SOLID EDGE ST7

Silnik ten posiada cztery spawane wysięgniki (in. łapy) montażowe (wyróżnione czerwonym kolorem), które znajdują się w różnych lokalizacjach względem bloku silnika, co przedstawiono w widoku z boku (rys. 2.a) oraz z góry (rys. 2.b).

Jak inteligentnie powielać komponenty w złożeniach Solid Edge ST7

Rys. 2a. Duże złożenie (inteligentne powielenie komponentów) w SOLID EDGE ST7

Jak inteligentnie powielać komponenty w złożeniach Solid Edge ST7

Rys. 2b. Iinteligentne powielenie komponentów w złożeniach SOLID EDGE ST7

Uwagę zwraca istotny fakt, że tylko do jednego z tych kilku wysięgników dodano zestaw łączników gwintowych (śruby i podkładki) oraz element wibroizolacji (rys. 3).

Celem projektowym jest błyskawiczne i zautomatyzowane powielenie ww. zestawu łączników gwintowych oraz elementu wibroizolacji, tak aby ich liczba oraz orientacja przestrzenna była adekwatna w stosunku do wszystkich ww. wysięgników.

W sporej części systemów CAD, w celu wykonania tego zadania należy odrębnie i powtarzalnie wprowadzać do złożenia powielane obiekty wraz z każdorazowym definiowaniem/odtwarzaniem relacji montażowych. W przypadku dużych złożeń może to być wyjątkowo czasochłonne.

Tymczasem SOLID EDGE ST7 umożliwia szybkie oraz inteligentne powielenie ww. zestawu łączników gwintowych oraz elementu wibroizolacji (rys. 4) w taki sposób, aby zostały one dodane do wszystkich innych (lub wskazanych) wysięgników, analogicznie do sposobu w jaki zostały dodane do pierwszego wysięgnika.

Zostanie to dokonane w sposób zautomatyzowany na podstawie orientacji przestrzennej powielanych oryginalnych obiektów, względem głównego elementu odniesienia, jakim jest wysięgnik, do którego zostały one przytwierdzone (rys.5). Pozostałe wysięgniki (ściśle: ich wszystkie lub wybrane wystąpienia) będą pełniły rolę docelowych elementów odniesienia dla powielanych obiektów (rys. 6).

Inteligentne powielenie komponentów w SOLID EDGE ST7

Rys. 3. Inteligentne powielenie komponentów w SOLID EDGE ST7

Komponenty do inteligentnego powielenia w dużym złożeniu SOLID EDGE ST7

Rys. 4. Komponenty do inteligentnego powielenia w dużym złożeniu SOLID EDGE ST7

Źródłowy obiekt odniesienia - powielanie komponentów złożenia w SOLID EDGE ST7

Rys. 5. Źródłowy obiekt odniesienia – powielanie komponentów złożenia w SOLID EDGE ST7

Docelowe obiekty odniesienia - powielanie komponentów złożenia SOLID EDGE ST7

Rys. 6. Docelowe obiekty odniesienia – powielanie komponentów złożenia SOLID EDGE ST7

Omawiane zadanie powielenia zostaje zrealizowane prawidłowo i błyskawicznie. Efekt przedstawiono na rys. 7 (warto porównać go z rys. 3).

Powielone obiekty zachowują się w sposób asocjatywny: jeżeli zmieni się liczba i/lub orientacja przestrzenna wysięgników (docelowych elementów odniesienia), wówczas liczba i/lub orientacja przestrzenna powielonych obiektów zostaje właściwie i automatycznie zaktualizowana (rys. 8).

Ta nowa funkcjonalność zdecydowanie przyspiesza tworzenie/modyfikowanie złożeń posiadających komponenty (części i podzłożenia) o licznych wystąpieniach, które to komponenty są identycznie pozycjonowane względem elementów odniesienia, tj. np. części sąsiadujących. Powyższe zachodzi także z założeniem, iż liczba i położenie elementów odniesienia (wpływająca na liczbę i położenie powielanych komponentów) mogą być zmienne w czasie – rozwiązanie to funkcjonuje bowiem w sposób asocjatywny.

Efekt inteligentnego powielenia komponentów w dużym złożeniu SOLID EDGE ST7

Rys. 7. Efekt inteligentnego powielenia komponentów w dużym złożeniu SOLID EDGE ST7

Aktualizacja orientacji przestrzennej powielonych komponentów w złożeniu ST7

Rys. 8. Aktualizacja orientacji przestrzennej powielonych komponentów w złożeniu ST7

1 2
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: