Polecenia tworzenia powierzchni w NX

27.11.2014 Skomentuj pierwszy

Każdy pakiet NX CAD zawiera środowisko modelowania bryłowego, powierzchniowego, złożeń i gięcia blach.

Środowisko modelowania powierzchniowego – w zależności od licencji – może zawierać różne możliwości tworzenia i edycji powierzchni, które noszą nazwę:

  • Freeform Modeling Basic (Free Form I)
  • Freeform Modeling Advanced (Free Form II)
  • Freeform Shape
  • Realize Shape

Freeform Modeling Basic (Freeform I)

Poniżej krótka ściąga dla początkujących wyjaśniająca różnicę pomiędzy poleceniami służącymi do tworzenia powierzchni w NX.

Są tu opisane polecenia dostępne w każdej licencji CAD. Pamiętajcie iż przekroje mogą być profilami zamkniętymi. Natomiast zarówno przekroje jak i prowadnice nie muszą byc w jednej płaszczyźnie, mogą się składać z krzywych szkicu, krzywych swobodnych, krawędzi lub kombinacji fragmentów wszystkich trzech typów wymienionych powyżej.

bound1Bounded Plane

Powierzchnia płaska ograniczona wskazanymi krzywymi lub krawędziami (wszystkie muszą się znajdować w jednej płaszczyźnie)

bounded

rul1Ruled

Pomiędzy dwoma przekrojami (bez możliwości nadawania warunków styczności na konćach)

ff0

tr-cr1Through curves

Pomiędzy przekrojami (z warunkami styczności na pierwszym i ostatnim przekoru). Pierwszy lub ostatni przekrój może być punktem

ff1

tr-cr-m1Through curve mesh

Na siatce krzywych/krawędzi (z warunkami na wszystkich krawędziach brzegowych). Pierwszy lub ostatni przekrój może być punktem. Krzywe muszą się stykać lub przecinać. Zarówno prowadnic jak i przekrojów może być wiele.

ff2

swp1Sweept

Kiedy mamy dwa przekroje jedną prowadnicę, jeden przekrój dwie prowadnice lub kiedy prowadnica nie styka się końcem z przekrojem. Prowadnica nie może mieć ostrych naroży (styczność na całej długości). Możliwość definicji zmiany orientacji przekroju wzdłuż prowadnicy. Przekrojów może być wiele.

sweep

ns1N-sided

nsidedn-sided

 

vs1Variational sweep

Służy do przeciągnięcia szkicu wzdłuż wybranych prowadnic. Każdy element szkicu (punkt, linia, naroże) może się poruszać wzdłuż innej krzywej.

variational sweepvsweep1

– profil puszczony wzdłuż dwóch prowadnic

1 2
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: