Znamy kolejne filary targów ITM INDUSTRY
Sztuczna inteligencja, robotyzacja, automatyzacja szturmem wchodzą do polskich fabryk i zakładów produkcyjnych. Ofertę takich rozwiązań będzie można zobaczyć na targach ITM INDUSTRY EUROPE, które potrwają od 3 do 6 czerwca 2025 w Poznaniu. Jednak technologie choćby najbardziej zaawansowanie nie zastąpią człowieka. Dlatego w tej edycji nie zabraknie także debat na temat najbardziej pożądanych aktualnie kompetencji na rynku pracy. Dodatkowo organizatorzy targów wraz z partnerami zadbają o spektakularne pokazy m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kluczowe branże i strefy tematyczne
Targi TM INDUSTRY EUROPE stanowią od lat nieocenione źródło wiedzy, inspiracji i narzędzi, które pomagają firmom w transformacji cyfrowej oraz w adaptacji do wymagań nowoczesnego przemysłu. Co jednak istotne na targach ITM można zobaczyć nie tylko ofertę skierowaną do dużych przedsiębiorstw ale także rozwiązania dla średnich i małych firm.
- W trzech największych pawilonach targów ITM powierzchnia wystawiennicza jest już od dawna zaplanowana. W „piątce” będzie można zobaczyć rozwiązania z zakresu obróbki metali, a także lasery i ofertę dla branży odlewniczej w ramach nowej odsłony Salonu Odlewnictwa FOCAST. Z kolei w pawilonach 3 i 3A swoje produkty będą prezentować wystawcy specjalizujący się w obróbce skrawaniem i narzędziami dla przemysłu. –zapowiada Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM.
Łącznie ekspozycja bliku targów: ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG i SUBCONTRACTING będzie zlokalizowana w dziesięciu pawilonach.
- Znajdą się w nich najbardziej kluczowe branże w przemyśle, planujemy także strefy tematyczne takie jak: Fabryka Przyszłości z największą sceną TECH w Polsce, Strefa Bezpieczeństwa, Pneumat Game, Salon Odlewnictwa FOCAST, Strefa Robotów Współpracujących i Strefa Demobusów. - dodaje Anna Lemańska – Kramer.
W ramach Fabryki Przyszłości jej pomysłodawca - firma DBR77 przygotowuje program wystąpień eksperckich, które skupią się wokół czterech najważniejszych obszarów - filarów nowoczesnej fabryki.
Fabryki Przyszłości – kiedy wizja staje się rzeczywistością
W samym sercu pawilonu cztery firma DBR77 kolejny raz przeniesie odwiedzających w fascynujący świat przemysłu jutra. To właśnie tam powstanie Fabryka Przyszłości.
Pierwszego dnia targów ekspertka marketingu B2B Agnieszka Wnuk oraz zespoły: firmy DBR77, targów ITM INDUSTRY EUROPE i firmy Schmalz połączą siły w przygotowaniu konferencji: „Ludzie Fabryki Przyszłości - Kobiety w centrum przemysłu”. Liderki, które na co dzień realnie wpływają na rozwój branży przemysłowej, porozmawiają o tym, jak różnorodność zespołów, nowe kompetencje i odważne podejście kobiet kształtują przyszłość przemysłu.
- „Kobiety są dziś równorzędnymi liderkami innowacji - bez ich perspektywy trudno wyobrazić sobie Fabrykę Przyszłości. Zwłaszcza w obliczu kryzysu demograficznego i powszechnej automatyzacji oraz robotyzacji, która demokratyzuje dostęp do większości zawodów. Czas pokazać wpływ kobiet na rozwój technologii, kompetencji i całej branży.” – mówi Katarzyna Szwarocka, dyrektor marketingu DBR77.

Drugiego dnia targów w Fabryce Przyszłości odbędzie się panel pt.: „Zarządzanie Fabryką Przyszłości - ze Sztuczną Inteligencją w tle”. Uczestnicy dowiedzą się jak AI oraz inteligentne oprogramowanie zmieniają sposoby planowania, organizacji i zarządzania produkcją. Eksperci przedstawią inspirujące przykłady cyfrowych transformacji w praktyce.
Z kolei trzeci dzień poświęcony będzie „Procesom produkcyjnym Fabryki Przyszłości - ze szczególnym uwzględnieniem automatyzacji i robotyzacji”. – Wspólnie będziemy się zastanawiać czy to czas robotów mobilnych i zastosowania sztucznej inteligencji w robotach? A może to humanoidy szturmem wkroczą do naszych fabryk? Fabryka Przyszłości to nie tylko technologie, ale przede wszystkim ludzie - ich kreatywność, zaangażowanie i kompetencje. Targi ITM 2025 będą miejscem, gdzie realne pomysły spotkają się z rzeczywistymi potrzebami przemysłu. Razem pokażemy, jak wygląda produkcja jutra. - zapowiada Piotr Wiśniewski, CEO DBR77.
W Fabryce Przyszłości nie zabraknie ekspozycji praktycznych rozwiązań - cyfrowego bliźniaka, marketplace’u, technologii AR/VR oraz strefy networkingowej.

Strefa Bezpieczeństwa – testy uderzeniowe i pokazy cobotów
Troska o bezpieczeństwo i higienę pracy powinna być sprawą priorytetową zarówno w dużych fabrykach, jak i mniejszych zakładach produkcyjnych.
- Niestety nadal dbałość o bezpieczeństwo w przemyśle jest postrzegana często jako ostatnie, najmniej ważne ogniwo wdrażania automatyzacji i robotyzacji. Wydajność, oszczędność czy bezawaryjność linii produkcyjnej stoi w pierwszej kolejności listy priorytetów, a kwestia zabezpieczenia pracownika i linii produkcyjnej - na ostatniej pozycji. Dba się o zabezpieczenia maszyn, których wartość sięga setek tysięcy euro, natomiast życie i zdrowie ludzkie, które jest bezcenne, pomijane jest najczęściej. – twierdzi Sebastian Chrzanowski-Sawicki, prezes firmy Troax – organizatora Strefy Bezpieczeństwa, która w ubiegłym roku swoimi spektakularnymi pokazami przyciągnęła na targach ITM tłumy zwiedzających.

W tym roku w praktyce będzie można doświadczyć sytuacji awaryjnej i sprawdzić na co należy zwracać uwagę projektując lub instalując automatykę w zakładzie czy magazynie by takich zdarzeń uniknąć. Partnerzy Strefy przeprowadzać będą w trakcie całych targów „crash testy”.
- Strefę tworzy kilka różnych firm. Nie są ze sobą powiązane kapitałowo. Łączy je branża zabezpieczeń procesów i ludzi. Zademonstrują przemyślany i skuteczny sposób zabezpieczania maszyn przed ludźmi i ludzi przed zagrożeniami ze strony maszyn. - dodaje Sebastian Chrzanowski-Sawicki.
TROAX pokaże gamę najczęściej wykorzystywanych systemów wygrodzeń w automatyce i centrach magazynowych. Ciekawostką będzie demonstracja działania systemu „TROAX active safety”, który pomaga zgrać ze sobą ruch pracowników, wózków widłowych i systemów automatycznych transportu w wielkich centrach magazynowych.
„Gwoździem” programu będą pokazy na żywo testów uderzeniowych ze szczególnym uwzględnieniem doboru odpowiednich elementów bezpieczeństwa. „Crash testy” przeprowadzone zostaną na żywo z prawdziwymi obciążeniami. Wszystko zgodnie z normami wymaganymi przez prawo EU.

Zwiedzanie Strefy rekomendowane jest pracownikom produkcji na co dzień mających styczność z automatyzacją w różnych obszarach pracy, pracownikom działów zakupów, dla których zgubnie często priorytetem jest cena, a nie parametry techniczne elementów bezpieczeństwa. Strefa może być także inspirującą przestrzenią dla uczniów szkół technicznych. Jedną z firm, która współtworzyć będzie tę przestrzeń jest firma Euchner - lider w dziedzinie bezpieczeństwa przemysłowego, który od lat dostarcza rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa ludzi, maszyn i produktów. W tym roku zaprezentuje innowacyjne testy siły robotów współpracujących (cobotów).Odwiedzający będą mieli okazję na żywo obserwować, jak coboty reagują na różne obciążenia i sytuacje, co pozwoli lepiej zrozumieć ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo pracy z ludźmi. Pokazy mają na celu zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa w pracy z robotami współpracującymi. Uczestnicy dowiedzą się, jakie normy i standardy powinny spełniać nowoczesne rozwiązania automatyzacyjne. W ramach Strefy Bezpieczeństwa na targach obecna będzie także firma Tech-System Group, która od kilkunastu
lat współpracuje z integratorami przy wdrażaniu zabezpieczeń – zarówno w Polsce jak i na świecie. Przedstawiciele firmy nie tylko asystują przy odbiorach maszyn, przeprowadzają pomiary i audyty, wykonują ocenę ryzyka, szkolą, a przede wszystkim – wspierają na drodze do nadania CE. Tech-System Group kieruje się zasadą: Minimalna ilość wypadków przy maksymalnej wydajności produkcji.
Targi ITM INDUSTRY EUROPE odbędą się 3-6 czerwca 2025 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie dostępna będzie także ekspozycja targów Modernlog i Subcontracting.

ITM INDUSTRY EUROPE - 10 pawilonów pełnych innowacji dla przemys

ITM INDUSTRY EUROPE - Optymistyczne dane w przemyśle

Innowacyjny świat przemysłu na ITM INDUSTRY EUROPE


Rusza II edycja ogólnopolskiego badania rynku CAD/CAM

Przemysłowa Wiosna w Kielcach

Dassault Systèmes wprowadza SOLIDWORKS CPQ

Znamy kolejne filary targów ITM INDUSTRY

Podsumowanie sesji generalnej 3. dnia 3DEXPERIENCE World 2025

Podsumowanie 2. dnia sesji generalnej na 3DEXPERIENCE World 2025

3DEXPERIENCE World 2025 Dzień 1 w skrócie
