Computer Controls Dostawca Oprogramowania CAD

Generowanie kół zębatych w SolidWorks

05.09.2014 Skomentuj pierwszy

 

Wprowadzanie parametrów dla przekładni

18. Dla zdefiniowania przekładni muszą być wprowadzone wartości dla koła bazowego (sektor I) i dla koła współpracującego (sektor III).

19. Nie wszystkie dane muszą być wprowadzane ręcznie.

a. Po wprowadzeniu ilości zębów dla obu kół przełożenie będzie wyliczone automatycznie.

b. Podobnie jeśli podamy ilość zębów jednego z kół i przełożenie to ilość zębów drugiego koła jest wyliczona automatyczne.

c. Można też podać tylko przełożenie i wtedy program pokaże listę par, które spełniają to przełożenie i odchyłkę rzeczywistego przełożenia od wymaganego. Wykaz par jest ograniczony do ilość zębów zdefiniowanych w polu ‘Max. ilość zębów koła bazowego’. Tą wartość można zmienić. Domyślnie jest 100.

Dla wykonania tej operacji należy wyzerować ilości zębów obu kół i po wprowadzeniu przełożenia kliknąć przycisk ‘=’ , a następnie kliknąć na wiersz w liście par, który chcemy wybrać.

20. Zmiana przełożenia po wprowadzeniu ilości zębów obu kół wpływa tylko na wartość ilości zębów koła współpracującego. Ilość zębów jest zaokrąglana do liczby całkowitej a wartość przełożenia jest przeliczana do rzeczywistej wartości.

21. Gdy przekładnia musi mieć określoną odległość osi to należy zaznaczyć opcję ‘Odległość osi’. Można wtedy wpisać wartość do pola. Po wciśnięciu przycisku ‘=’ nastąpi wyliczenie wymaganego modułu normalnego, a jeśli już wpisano jakąś wartość modułu to program wyliczy wymagany współczynnik korekcji jednego z kół przekładni.

Ta opcja jest możliwa tylko przy wyłączonej opcji ‘Korekcja P0’.

22. Zaznaczenie opcji ‘Korekcja P0’ powoduje zablokowanie wpisywania współczynnika korekcji dla koła współpracującego gdyż ta wartość jest zawsze równa współczynnikowi korekcji koła bazowego ze znakiem przeciwnym. Ta opcja jest możliwa tylko przy wyłączonej opcji ‘Odległość osi’ i przy niezerowej wartości współczynnika korekcji jednego z kół.

23. W każdej chwili można zamienić miejscami koło bazowe z kołem współpracującym. W tym celu należy kliknąć na przycisk ‘ Zamień koła ’. Odpowiednie parametry będą przeliczone.

24. Po wprowadzeniu wszystkich wymaganych parametrów przekładni należy dwukrotnie kliknąć na ikonkę z parą kół zębatych. Pojawi się wtedy pole do wprowadzenia ścieżki do folderu dla zapisu przekładni. Można też wybrać folder eksploratorem po wciśnięciu przycisku ‘…’.

25. Po wybraniu folderu należy dwukrotnie kliknąć na przycisk potwierdzenia (zielona fajka) i nastąpi utworzenie obu kół przekładni i złożenia z odpowiednio ustawionymi wiązaniami.

26. Pliki części i plik złożenia są zapisane w wybranym folderze.

Uwaga

1. Przy wprowadzaniu danych ilości zębów koła współpracującego i przełożenia, tła tych pól stają się naprzemiennie szare, ale tutaj ten kolor tła nie blokuje możliwości wprowadzania danych. Kolor tła w tym wypadku informuje jedynie która wielkość będzie wyliczana. Wartość ilości zębów jest zawsze zaokrąglana do liczby całkowitej a przełożenie przeliczane ponownie.

2. Jeśli w trakcie tych operacji jakieś pole będzie miało żółte tło, to wynik nie jest jeszcze prawidłowy i należy odpowiednio skorygować parametry.

Funkcje makra w rysunku

1. Jeśli dokument rysunku zawiera widok modelu koła zębatego wygenerowanego makrem w dokumencie części, lub zapisano parametry w części, której widok jest głównym widokiem w rysunku to po uruchomieniu makra odpowiednie pola danych zostaną wypełnione.

2. Można też tutaj zmienić wartości i zapisać je do modelu, ale model koła nie zostanie automatycznie przebudowany. Należy wtedy ponownie otworzyć dokument części i przebudować wieniec zębaty uruchamiając makro.

3. Gdy wszystkie wymagane parametry są wprowadzone to można wygenerować tabliczkę koła zębatego. W tym celu należy dwukrotnie kliknąć na ikonkę z tabliczką.

Uwaga!

Uruchomienie tworzenia modelu koła lub złożenia przekładni przy aktywnym dokumencie rysunkowym zawsze powoduje utworzenie nowych dokumentów części i złożenia z parametrami wpisanymi do okna programu.

4. Jeśli uruchomimy makro w rysunku, który już zawiera tabliczkę i dane w tabliczce różnią się od tych w modelu to pojawi się okienko z wykazem różnic i włączone zostaną funkcje wyboru parametrów z tabliczki lub z modelu.

 

1 2
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Computer Controls Dostawca Oprogramowania CAD