13. Piknik Naukowy - Nauka wśród gwiazd
01.06.2009
Skomentuj pierwszy
Jak zbudowane są gwiazdy, jak daleko od Ziemi jest galaktyka Andromedy, jak za pomocą kosmicznych sond badać powierzchnię Księżyca, czym jest próżnia - na te m.in. pytania mogli znaleźć odpowiedzi goście 13. Pikniku Naukowego, który zorganizowano w sobotę w Warszawie.
"Ciekawość to pierwszy krok do nauki. Serdecznie wszystkich zachęcam do zaspokajania swojej ciekawości" - powiedział podczas otwarcia imprezy podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej prof. Zbigniew Marciniak.Dla zainteresowanych przygotowano prawie 1000 pokazów i prezentacji przybliżających zagadnienia naukowe. W ponad 220 namiotach zaprezentowało się 250 instytucji z Polski i zagranicy.
"W tym roku tematem Pikniku jest +Nauka wśród gwiazd+ (w związku z ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii - PAP), dlatego nawiązujemy do kosmosu i astronomii. Jest tutaj m.in. +drogowskaz astronautów+, który pozwala na zidentyfikowanie tras ponad 60 obiektów w kosmosie, dzięki czemu można zobaczyć, gdzie w tej chwili znajduje się np. planeta Saturn czy teleskop Hubblea poruszający się po okołoziemskiej orbicie" - powiedziała PAP Izabela Kołpaczyńska z Centrum Nauki Kopernik, które razem z Polskim Radiem jest współorganizatorem Pikniku.
Według Kołpaczyńskiej, większość pokazów Centrum Nauki Kopernik, które cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów, miały w atrakcyjny, ale i pogłębiony sposób umożliwić rozumienie np. właściwości kosmicznej przestrzeni, Układu Słonecznego, a także takich ciał niebieskich jak meteoryty. "Widzowie mogą np. wyszukać ich kawałki, które wymieszaliśmy z kamieniami ziemskimi Jak je znaleźć? Wystarczy magnes, ponieważ meteoryty mają więcej żelaza i niklu niż skały ziemskie" - tłumaczyła Kołpaczyńska.
Na warszawiaków czekało też małe planetarium i kapsuła Mirosława Hermaszewskiego ze statku kosmicznego "Sojuz-30", którym poleciał w kosmos. W namiocie Centrum Fizyki Teoretycznej PAN po raz pierwszy w Polsce można było wypróbować Galileoskop - lunetę przypominającą tę, z której korzystał Galileusz.
Miasteczko namiotowe podzielono na specjalne sektory tematyczne, które umożliwiły zwiedzającym szybkie znalezienie interesującej ich dziedziny wiedzy. Przygotowano Miasteczko Politechniki, Wioskę Archeologiczną, Wioskę Europejską, Aleję Kosmiczną, Uliczkę Atomową, Aleje: Maszyn, Muzeów i Eksperymentów.
Według organizatorów, w poszczególnych namiotach zaprezentowali się przedstawiciele niemal wszystkich dziedzin wiedzy - od A (aerodynamika, amerykanistyka, archeologia czy astronomia) do Z, a nawet Ż (złotnictwo, zoologia, żeglarstwo i żywienie). Tradycyjnie Piknikowi towarzyszą konkursy m.in. rodzinny konkurs "Zostań kosmitą" oraz muzyczny "Galaktyki Muzyki".
Wśród najbardziej spektakularnych pokazów, które odbywały się na specjalnie ustawionej scenie, widzowie mogli zobaczyć m.in. szklane róże, fontannę azotową, Wielki Zderzacz Hadronów, magiczne sztuczki z prądem, a nawet wojnę raperów, którzy improwizowali na tematy związane z podbojem kosmosu.
Wielką popularnością cieszył się Pawilon Biologiczno-Medyczny. W działającej w jego ramach Szkole Festiwalu Nauki, pod czujnym okiem instruktora, dzieci mogły uzyskać DNA cebuli i zabrać je ze sobą do domu.
Popularnością cieszyły się także prezentacje chemiczne m.in. Chemicznego Koła Naukowego "Flogiston" z Politechniki Warszawskiej. "Widzowie mogą zobaczyć reakcje, które są kolorowe lub wybuchowe. O właśnie, kruszę gumową rękawiczkę po skąpaniu jej w ciekłym azocie. Te reakcje są dla nas chlebem powszednim, ale na widzach robią czasem piorunujące wrażenie"- powiedział PAP jeden z członków Koła, Jacek Wabik.
Gościem specjalnym Pikniku były w tym roku Czechy. Reprezentująca ten kraj Techmania Science Center demonstrowała zasady budowy mostu i wyjaśniała dlaczego wytrzymują one tak duże obciążenia.
Wśród innych zagranicznych gości znalazły się m.in.: Chiny, Dania, Finlandia, Irlandia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i Włochy. Po raz pierwszy udział w Pikniku wzięły Austria, Cypr, Hiszpania, Japonia i Norwegia.
Piknik Naukowy w Warszawie to największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę. Jego pomysłodawcami są prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Robert Firmhofer z Centrum Nauki Kopernik oraz Krystyna Kępska-Michalska z Polskiego Radia. Impreza odbywa się regularnie od 1997 r. i za każdym razem przyciąga tłumy zwiedzających. Piknik ma przybliżyć społeczeństwu rozmaite dziedziny wiedzy i uświadomić rolę nauki w rozwoju cywilizacji.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.NNO/EKR.
ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
Finalna aktualizacja progeCAD 2013 Professional
Skanowanie 3D twarzy na 16. Pikniku Naukowym w Warszawie
Trwają przygotowania do Pikniku Naukowego w Warszawie
Studenci PW prezentowali stratosferyczny balon
W sobotę 14. Piknik Naukowy w Warszawie
Wielkie święto nauki w Warszawie
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Nowe polecenie w NX do zaokrąglania krzywych na powierzchni
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
BenQ SW242Q - profesjonalny 24 calowy monitor IPS 2K
Zmiany w licencjonowaniu produktów Autodesk
Udoskonalone działanie grafiki w SOLIDWORKS
Dassault Systemes i Mistral AI zaczynają współpracę
ZOBACZ WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI