W sobotę 14. Piknik Naukowy w Warszawie

11.06.2010 Skomentuj pierwszy
Blisko tysiąc pokazów naukowych, m.in. ogień reagujący na fale dźwiękowe, latające okręgi dymne i wybuchy chemicznych wulkanów, będzie można zobaczyć 12 czerwca w Warszawie podczas 14. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło "Wielki mikroświat". Po raz pierwszy impreza odbędzie się w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu, a nie jak dotychczas na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu.

"Podczas 14. Pikniku Naukowego będzie można się przekonać, że z nauką stykamy się wszyscy na co dzień. To nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale to przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata wokół nas" - zapowiada Anita Celarska z Polskiego Radia.

W 200 namiotach rozstawionych na obszarze 40 tys. m kw. zaprezentuje się 215 instytucji z 21 krajów świata m.in. z Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwecji i Włoch. Pierwszy raz udział w Pikniku Naukowym wezmą: Estonia, Korea Południowa, Łotwa, i Serbia.

Gościem specjalnym tegorocznej imprezy będzie Wielka Brytania.

Grupa naukowców z brytyjskiego Science Made Simple przy współpracy z British Council zaprezentuje pokazy na temat wody i dźwięku. Publiczność dowie się m.in., czy można zmienić wodę w wino, jak spowodować jej wybuch i jaki jest najbardziej nieprzyjemny dźwięk na świecie.

Odwiedzający 14. Piknik Naukowy będą mogli zagrać w atomowe kręgle, rozpuścić szkło w wodzie, nabić chmurę w butelkę, zagrać na laserowej harfie i podziwiać mikroświat w makropowiększeniu. Odważni wycisną prąd z cytryny, wywołają małe trzęsienie ziemi, zbudują własną rakietę, zapalą ogień w wodzie i wytworzą prąd elektryczny używając do tego własnego ciała.

Będzie się też można dowiedzieć, jak sterować komputerem za pomocą mózgu, czym tak naprawdę jest GPS i czy można jeździć samochodem na kwadratowych kołach.

Organizatorzy - by ułatwić zwiedzanie - podzielili teren imprezy na specjalne sektory tematyczne. Wśród nich znajdą się m.in. Miasteczko Politechniki, Wioska Archeologiczna, Wioska Światowa, Strefa Kosmiczno-Lotnicza, Strefa Muzeów, Strefa Biologiczno-Medyczna czy Atrakcje Wodne przy fontannach.

Wstęp na Piknik jest bezpłatny. Impreza potrwa od godz. 11 do 20. W sobotę będzie działała specjalna linia autobusowa nr 271, która dowiezie wszystkich chętnych z Al. Jerozolimskich (przystanek przy Smyku) na miejsce imprezy.

Plan rozmieszczenia namiotów i szczegółowy program Pikniku można znaleźć na stronie www.pikniknaukowy.pl/2010/

W tym roku w Komitecie Honorowym Pikniku Naukowego znaleźli się m.in. rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz rektor Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierz Kurnik.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. EKR

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: