Szkolenia SOLIDWORKS

Jak zaprojektować imadło w ZW3D?

18.02.2021 Skomentuj pierwszy

W każdym  warsztacie czy narzędziowni potrzebne jest imadło. Przydatne do mocowania detali podczas demontażu, przy obróbkach CNC i w wielu innych sytuacjach. W tym artykule pokażemy, jak zaprojektować  imadło ślusarskie przy pomocy oprogramowania ZW3D.

Budowa złożenia

Należy zacząć od budowy złożenia, dlatego, że imadło składak się z kilku części, które są zarówno ruchome jak i nieruchome. Najlepiej model każdej z nich stworzyć osobno, a następnie dopiero złożyć w całość (dzięki temu uzyskamy między innymi dokumentację 2D każdej z części osobno). Ważne jest to, że pierwszy element użyty w złożeniu powinien być nieruchomy, a dopiero do niego należy dopasować kolejne części.

Podzłożenie

Zdarza się w wielu przypadkach, że do złożenia należy wstawić mniejsze złożenia, aby nie umieszczać za każdym razem osobno każdej pojedynczej części. Jest to funkcja wstawiania podzłożenia do samego złożenia, która pozawala projektantowi zaoszczędzić czas (mniejszą ilość razy wykonuje on operację wstawiania części). Również w dokumentacji mamy możliwość wykorzystania podzłożenia, co również pozwala na wybór tego, które z części chcemy w niej wykorzystać.

Geometria odniesienia

W następnym punkcie należy skupić się na geometrii odniesienia, która może być wykorzystana zarówno w celach podglądowych (określenie proporcji detalu). Przy odpowiednich ustawieniach ZW3D CAD/CAM pozwala na uzależnienie jednej geometrii od drugiej części (przez to zmieniając wymiary jednej z części, druga dostosuje się automatycznie).

Wiązania mechaniczne:

Przy budowaniu różnego rodzaju mechanizmów takich jak np. imadło w ZW3D CAD/CAM bardzo przydatne jest stworzenie wiązań mechanicznych. Mamy do wyboru 5 typów. Są to: przekładnia, para liniowa, zębatka, koło zębata, śruba oraz ścieżka. W przypadku imadła użyte zostało wiązanie śruby, aby uzależnić ruch obrotowy śruby od ruchu liniowego szczęki imadła.

Widok rozstrzelony

Aby lepiej pokazać niewidoczne części lub instrukcję montażu lub demontażu imadła bardzo przydatna jest funkcja widoku rozstrzelonego dostępna w oprogramowaniu ZW3D CAD/CAM.

Jest możliwość albo automatycznego rozstrzelenia części albo ręcznego ułożenia ich w odpowiedniej dla projektanta konfiguracji ( w tym przypadku jest możliwość stworzenia animacji z budowy lub rozłożenia mechanizmu imadła). Widok rozstrzelony może być również umieszczony jako dokumentacja 2D.

Kolejne samouczki Tutaj >>

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Szkolenia SOLIDWORKS