VoluMill - zaawansowane narzędzie CAM

07.09.2021 Skomentuj pierwszy

VoluMill to oprogramowanie zintegrowanie z ZW3D CAD/CAM dzięki któremu możliwe jest duże przyspieszenie procesu oraz zwiększenie żywotności narzędzi czy obniżenie kosztów. Jest to sprawdzona technologia do generowania ścieżki narzędzia, dzięki której możliwe jest frezowanie z większymi głębokościami skrawania. Prędkość również jest zwiększona w porównaniu do typowych strategii obróbki. Dodatkowo moduł ten pozwana na unikanie gwałtownych zmian kierunku ruchu i większe kontroli szybkości usuwania materiału. Dzięki temu, że możliwe jest wymuszenie stałej grubości wióra, co gwarantuje lepsze odprowadzanie ciepła, narzędzie może pracować znacznie dłużej. 

Główne zastosowania modułu VoluMill

Skrócenie czasu obróbki 

Jeżeli przy tradycyjnej operacji zostają wykorzystane te same wartości prędkości lub posuwu oraz kroku w dół jak w VoluMill, bez wątpienia narzędzie zostałoby uszkodzone, gdyż działałyby na nie zbyt duże siły. Narzędzie VoluMill generuje natomiast ścieżki w taki sposób, aby wymusić usuwanie materiału w kieszeni kontrolując dokładnie odległości pomiędzy ścieżkami oraz ich przebieg, przy zachowaniu stałego kąta opasania, dzięki czemu narzędzia pracuje w bezpieczny sposób.  

Może to zostać udowodnione na podstawie badania: 

Tradycyjne operacje:

  • Czas obróbki 45,88 min.
  • Obroty 10 000 obr/min.
  • Posuw 3000 mm/min
  • Krok w dół 1 mm

VoluMill dla ZW3D:

  • Czas obróbki 8,67 min.
  • Obroty 10 000 obr/min.
  • Posuw 5000 mm/min
  • Krok w dół 20 mm

Warto tutaj natomiast zwrócić uwagę na różnicę kroku narzędzia w osi Z. Z powodu dużej różnicy głębokości skrawania, technologia VoluMill może zaoszczędzić 80% czasu cyklu.

Zwiększona trwałość narzędzi

Tradycyjnie ścieżki narzędzie mają swoje miejsce w narożach oraz na małych obszarach, są prowadzone wzdłuż krawędzie, co powoduje nierównomierne obciążenie narzędzia, a w efekcie prowadzi do jego szybszego zniszczenia. Przy wykorzystaniu modułu VoluMill ścieżki narzędzia są prowadzone gładko oraz stycznie do konturu detalu, ale przy zachowaniu stałego kąta opasania narzędzia. Sprawia to, że siły skrawania oraz obciążenia narzędzia są cały czas stałe, a dzięki temu szerokość skrawania również jest taka sama przez cały czas, stały jest również obszar kontaktu narzędzia z materiałem i doskonałym odprowadzaniem ciepła. Przez to możliwe jest zwiększenie prędkości skrawania. Dodatkowo moduł VoluMill oblicza maksymalną bezpieczną prędkość obróbki oraz automatycznie dostosowuje wielkość kroku skrawania. Dzięki temu zostaje zachowany stały kąt opasania, co skutecznie chroni narzędzie przed nierównomiernym zużywaniem, co wydłuża jego żywotność.

Wyferozwany detal

Automatyczny dobór parametrów skrawania

Nie ważne na jak zaawansowanym poziomie są pracownicy – ekspert technologii w VoluMill dobierze za nich najbardziej optymalne parametry skrawania, aby w pełni wykorzystać możliwości maszyny lub wybranych narzędzi.

W ekspercie technologii po wybraniu materiału wraz z jego parametrami pracownik musi określić parametry maszyny, na które będzie pracował. Jest możliwość określenia np. maksymalnych dopuszczalnych obrotów. W przypadku narzędzi parametry geometryczne są odczytywane automatycznie z definicji w ZW3D, należy jedynie określić czy narzędzie jest powlekane czy nie. Następnie moduł sam dobiera najkorzystniejsze parametry obróbki, które będą idealnie przystosowane zarówno do materiału jak i maszyny czy narzędzia.

Obróbki wykańczające HSM

Po obróbce zgubnej zależy wykonać obróbkę wykańczającą, aby uzyskać poprawne wymiar oraz spełnić wymagane parametry. W ZW3D dostępne są obróbki HSM, które są dedykowane do skutecznego wykończenie powierzchni detalu. Są to ścieżki, który bazują na geometrii części, umożliwiają wykrywanie kolizji oraz określanie przedziału pochylenia obrabianych ścian. Możliwe są wyższe prędkości skrawania bez ryzyka złamania narzędzia poprzez zmniejszenie nacisku promieniowego na narzędzia, co jest niezbędne do optymalizacji wydajności maszyn HSM.

Zastosowanie technologii VoluMill znacząco redukuje czas obróbki, pozawala na dłuższe użytkowanie maszyn i narzędzi.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: