Szkolenia SOLIDWORKS

Frezowanie robotami CNC

06.07.2021 Skomentuj pierwszy

Przemysł rozwija się w obecnych czasach w zastraszającym tempie, potrzeba szybkiego oraz wydajnego wytwarzania produktów wzrasta z roku na rok. Coraz więcej branż korzysta z takich wynalazków współczesności jak obrabiarki CNC, a co szczególnie popularność zyskują roboty CNC, które w połączeniu z oprogramowaniem pozwalają na kontrolę w trakcie produkcji takich rzeczy jak kolizje, błędy oraz sprawdzanie poprawności procesu. Pozwala to na unikanie strat materialnych, zdecydowanie zmniejsza obciążenie pracowników i poprawia wydajność pracy.

Zacząć należy od tego, że projektowanie dla robotów CNC należy stworzyć specjalny program, który określi pozycję narzędzi (roboty CNC mają ogromny zakres pracy narzędzi co pozwala na tworzenie w bardzo wielu materiałach pod różnymi kontami). Najczęściej wybierane połączenia programów, w których możliwe jest stworzenie takich procesów to połączenie ZW3D CAD/CAM oraz Eureka – pozwala to na kompleksową pracę z wykorzystaniem robotów CNC.

Skan wykonany pomocą skanera 3D firmy Artec

Produkcje z wykorzystaniem frezowania za pomocą robotów CNC i wykorzystania tych narzędzi możemy podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich to stworzenie projektu całości lub części od podstaw w systemie CAD. Drugi etap to skorzystanie z inżynierii odwrotnej, dzięki którym obiekty zostaną zdigitalizowane (możliwe wykorzystanie skanerów 3D). Następnie następuję proces produkcji, przez którym bardzo ważne jest sprawdzenie, czy produkt będzie odpowiadał naszym wymaganiom, czy będzie ergonomiczny – możliwe jest stworzenie prototypu z wykorzystaniem drukarki 3D.

Gdy zostanie potwierdzone to, że projekt spełnia wszystkie oczekiwania należy przejść do produkcji – idealnie sprawdzi się tutaj frezowanie robotami CNC. W tym momencie wykorzystane będzie oprogramowanie (np. ZW3D CAD/CAM), dzięki któremu możliwe jest stworzenie różnego rodzaju modeli CAD – są to między innymi modele bryłowe czy powierzchniowe.

Mapa posuwów uzależnionych od warunków pracy narzędzia

Warto skupić się teraz na frezowaniu robotami CNC. Jedną z ich ważniejszych cech jest duża przestrzeń robocza, kompleksowa obróbka przy jednym ustawieniu oraz ogromna swoboda ruchów. Dzięki temu roboty CNC stają się idealnym narzędzie do wykonywania projektów z wykorzystaniem frezowania. Przez te wszystkie zalety roboty CNC są elastyczne i pozwalają na wykonanie podcięć takich jak między innymi kąty ujemne. Roboty CNC posiadają mniejsze wymiarowo wrzeciona niż obrabiarki CNC.

Frezowanie zeskanowanej łódki za pomocą robota CNC

Dzięki temu, że roboty CNC posiadają duże możliwości manipulacyjne możliwe staje się stworzenie stanowiska pracy, gdzie wrzeciono, które posiada dużą moc pozostaje nieruchome. Roboty pozwalają również na frezowanie w bardzo trudnym materiale, którym jest kamień – jest to możliwe albo przy wykorzystaniu dwóch robotów CNC oraz przy odpowiednim przezbrojeniu jednego - najpierw w piłę do cięcia, a później w głowicę frezującą.

Frezowanie robotem nadbudowy samochodu ze styropianu pod laminaty

Przy połączeniu programu ZW3D CAD/CAM, robotów CNC oraz oprogramowania Eureka, można dokonać wielu wspaniałych projektów. Są to narzędzia idealnie ze sobą kompatybilne.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Szkolenia SOLIDWORKS