Bezpłatna pomoc we wdrażaniu technologii

20.06.2008 Skomentuj pierwszy
Ci, którzy już funkcjonują w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), a także osoby planujące podjęcie działalności gospodarczej, mogą za darmo uzyskać cenne porady i wiedzę z zakresu innowacji oraz transferu technologii.

"Więcej bezpłatnych usług doradczych, szersza grupa uprawnionych do bezpłatnych informacji" - to nowa strategia Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KSU).

188 organizacji zrzeszonych w tej sieci rozpoczyna nowy etap rozwoju. Dzięki funduszom z programu operacyjnego Kapitał Ludzki przedsiębiorcy i kandydaci na przedsiębiorców będą mogli za darmo skorzystać z usług świadczonych przez punkty konsultacyjne w organizacjach otoczenia biznesu.

Jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), organizacje zarejestrowane w KSU to w większości podmioty doświadczone w realizacji usług i programów pomocowych dla małych i średnich przedsiębiorców oraz osób bezrobotnych i podejmujących działalność gospodarczą. Pomoc ta współfinansowana jest z funduszy przedakcesyjnych i strukturalnych. PARP jest założycielem i opiekunem sieci.

Strategia KSU zakłada zapewnienie usług najwyższej jakości w kluczowych obszarach wymagających wsparcia państwa, jak np. rozwój innowacyjności w firmach oraz wsparcie internacjonalizacji ich działań. Bezpłatne usługi proinnowacyjne i eksportowe będą nową ofertą dla przedsiębiorców.

Zdaniem ekspertów PARP, jedną z głównych potrzeb przedsiębiorców i osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą jest dostęp do kompleksowej informacji o prowadzeniu działalności gospodarczej i środkach pomocowych przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności. Dlatego ofertą bezpłatnych usług objęci zostaną nie tylko przedsiębiorcy, ale również bezrobotni, absolwenci szkół wyższych oraz wszystkie osoby zainteresowane założeniem własnej firmy. Usługi informacyjne będą dostępne w 140 punktach konsultacyjnych w całej Polsce.

Ośrodki specjalizujące się w usługach doradczych o charakterze proinnowacyjnym i tworzące węższą grupę o nazwie Krajowa Sieć Innowacji będą mogły bezpłatnie przeprowadzać audyt technologiczny polegającego na ocenie potencjału i potrzeb przedsiębiorcy. Będą mogły ponadto wspierać proces transferu technologii.

Ośrodki nowego KSU będą również stanowić sieć doradców w zakresie działalności eksportowej lub sprzedaży na Jednolitym Rynku Unii Europejskiej. Pomogą w wyszukiwaniu i doborze partnerów na zagranicznym rynku docelowym, przygotują wniosek o dofinansowanie udziału w imprezach targowo - wystawienniczych lub w branżowych misjach gospodarczych za granicą, mających na celu wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych.

Organizacje zrzeszone w KSU nie działają dla zysku lub przeznaczają zysk na cele związane z zadaniami realizowanymi przez PARP - rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, eksport, rozwój regionalny, wykorzystanie nowych technik i technologii, tworzenie miejsc pracy, przeciwdziałanie bezrobociu i rozwój zasobów ludzkich.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: