Ekosystem innowacji w Eindhoven
Do udziału w wizycie PARP zaprasza przedstawicieli kadry kierowniczej i pracowników ośrodków innowacji z całej Polski. Wiodącym ekspertem wyjazdu jest dr Paweł Głodek z Uniwersytetu Łódzkiego.
Uczestnicy wizyty studyjnej będą mieli okazję zapoznać się z działalnością High Tech Campus Eindhoven – kampusu, w którym działalność prowadzi ponad 100 innowacyjnych firm i instytutów badawczych, zrzeszających ok. 8000 badaczy, deweloperów oraz przedsiębiorców pracujących nad rozwijaniem innowacyjnych technologii i produktów.
Zwiedzą region Brainport Development, w którym funkcjonują innowacyjne przedsiębiorstwa, instytuty naukowe oraz instytucje badawcze. Poznają Twinning Centre przy Politechnice w Eindhoven – nowoczesne centrum biznesowe dla start-up’ów i młodych, innowacyjnych firm z sektorów ICT, bioinżynierii i biotechnologii.
Polacy zostali również zaproszeni do TU/e Innovation Lab – instytucji, której głównym celem jest waloryzacja wiedzy i innowacji, zajmującej się budowaniem i rozwijaniem współpracy innowacyjnych firm i organizacji na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym, wspieraniem transferu technologii i komercjalizacji wiedzy oraz innowacyjnej działalności firm z sektora MSP oraz rozwijaniem przedsiębiorczości i innowacyjności poprzez identyfikowanie i wspieranie firm odpryskowych TU/e (University of Technology Eindhoven).
Kolejnym miejscem, które będzie gościło uczestników wyjazdu, jest European Design Centre – Centrum pracy twórczej w zakresie ICT, kreatywności i projektowania, które zajmuje się realizowaniem inicjatyw badawczych, rozwijaniem rentownych projektów oraz tworzeniem firm typu spin-off . W ciągu ostatnich 20 lat Centrum zrealizowało ponad 40 innowacyjnych projektów o łącznej wartości ponad 65 mln euro, w ramach których współpracowało z ponad 80 partnerami z 29 europejskich krajów.
Jak przekonuje rzecznik BIOS Monika Krupowicz, wizyta studyjna ma umożliwić wymianę doświadczeń i poznanie specyfiki działalności proinnowacyjnej. Osoby, które zdecydują się na udział w inicjatywie, będą mogły rozwinąć umiejętność wykorzystywania potencjału twórczego w działaniach innowacyjnych, a także przełamywania schematów i barier hamujących wdrażanie innowacji. Istotnym założeniem programu jest również propagowanie kreatywności i kształtowanie innowacyjnych postaw ukierunkowanych na poszukiwanie rozwiązań usprawniających proces komercjalizacji wiedzy i transferu technologii.