CC OPEN DAYS 2024

TopSolid Wood

Typ: CAD CAM PDM CNC
Producent: Missler Software
Wersja językowa: Polski
Platforma OS: Windows

TopSolid Wood to zintegrowany system CAD/CAM dedykowany przemysłowi meblarskiemu. Jest to jedno zintegrowane rozwiązanie do projektowania, wizualizacji, wyceny, generowania dokumentacji montażowej i produkcyjnej, sterowania maszynami numerycznymi CNC i nestingu.

TopSolid Wood nie ma ograniczeń w zakresie tworzenia projektów. Elastyczność oprogramowania pozwala modelować parametrycznie dowolne kształty i konstrukcje. Szybkie tworzenie kształtów jest możliwe z parametrycznego szkicu, z funkcjonalności wolnych formatek i elementów bibliotecznych.

MEBLE NIETYPOWE

TopSolid sprawdza się w szybkim przygotowaniu nietypowych i skomplikowanych projektów. System staje się szczególnie przydatny jeśli projekt zawiera różne typy materiałów, elementy wielowarstwowe takie jak forniry czy laminaty, konstrukcje ramowe i blaszane czy inne. Projekty powstają w kontekście złożenia, przez co w pełni kontrolujemy kształt całej konstrukcji i wzajemne relacje między elementami.

Zautomatyzowane funkcje okuwania mebla pozwalają szybko dodać pojedyncze złącza lub całe ich grupy, a łączone elementy zostają automatycznie powiercone zgodnie z technologią. Dokładność projektu można zwiększyć dzięki możliwości sprzężenia oprogramowania z urządzeniami pomiarowymi typu Leica 3D Diesto. Pomiar pomieszczenia można bezpośrednio podczas pomiaru wizualizować w TopSolid lub wykonać to samo poprzez plik pośredni jeśli urządzenie nie jest podpięte do komputera.

Podczas projektowania złożonych konstrukcji zawsze pojawiają się pewnego rodzaju elementy powtarzalne ( korpusy, szuflady, frony itp.), wówczas szczególnie przydatna staje się rozbudowana funkcjonalność bibliotek elementów i podzespołów. Wystarczy znaleźć element odpowiadający nam konstrukcyjnie i wskazać przestrzeń w jaką chcemy go wstawić. Element dopasuje się geometrycznie, a co za tym idzie przebuduje się jego technologia wykonania (wiercenia, frezowania).

Przykładem może być szuflada z prowadnicami, która po wstawieniu do złożenia zmieni swoje wymiary, a prowadnice podmienią się na odpowiednie w zależności od długości. Modyfikacje takie jak nałożenie frontu, grubość obrzeży na poszczególnych elementach materiał czy wybarwienie możemy już sterować lokalnie z pliku złożenia.

Pliki produkcyjne są wynikowymi projektu 3D. Dokumentacja produkcyjna z rzutami elementów, wymiarami czy oznaczeniami operacji generuje się automatycznie. Podobnie listy formatek do rozkroju lub listy akcesoriów.

Ważny przy nietypowych realizacjach jest CAM dzięki któremu programy na maszyny CNC generują się w sposób automatyczny. TopSolid Wood CAM pozwala sterować maszynami 3, 4 i 5 osiowymi. System zapewnia komunikację z podwykonawcami dzięki wbudowanej darmowej przeglądarce oraz kompatybilnością z standardami takimi jak DXF, DWG, PDF3D itp.

PRODUKCJA SERYJNA

Projektowa funkcjonalność TopSolid Wood to połączenie swobody modelowania inżynierskiego oprogramowania CAD oraz szybkości konfiguratora (generatora mebli skrzyniowych). TopSolid Wood pozwala na stworzenie dokładnej dokumentacji produkcyjnej i montażowej. Zawiera wykazy okuć i zapotrzebowania materiałowego.

Zaprojektowany mebel lub zestaw mebli można w łatwy sposób renderować. Można projektować typoszeregi mebli używając jak największą ilość elementów wspólnych aby zmniejszyć ilość pozycji magazynowych. Zarządzanie projektami w zakresie wersjonowania modeli, dokumentacji i programów obróbczych przypisywania poziomu praw dostępu do projektów jest zarządzane poprzez moduł PDM.

Dzięki rozwiązaniu mProdukcja, które umożliwia integrację TopSolid z systemami klasy ERP możliwe jest stworzenie w fabryce jednego spójnego środowiska działającego od koncepcji do sterowania produkcją.

MEBLE TAPICEROWANE

TopSolid Wood może być wykorzystywany do tworzenia konstrukcji szkieletowych mebli tapicerowanych i dokumentacji na pianki. TopSolid Wood jest również stosowany przy projektowaniu płaszczyzn i podczas modelowania wyrobów gotowych. Szeroka baza okuć dostępną w TopSolid jest dla producentów mebli miękkich dużym udogodnieniem.

Oprogramowanie TopSolid Wood zapewnia cały szereg funkcji dedykowanych dla branży mebli tapicerowanych. Projekt jest w pełni asocjatywny (każda zmiana w modelu 3D powoduje automatyczną zmianę w dokumentacji 2D oraz programów na CNC). Dodatkowo TopSolid daje możliwość projektowania od dołu w górę (od stelaży do wyglądu zewnętrznego). Ponadto oprogramowanie wykonuje analizę kinetyki zespołów (a dokładniej – analizę ruchu mechanizmów, wykrywanie ewentualnych kolizji). Producenci mebli, którzy korzystają z TopSolid Wood to Gala Collezione oraz Etap Sofa.

INTEGRACJA TOPSOLID WOOD ZE SKLEPAMI INTENETOWYMI

Wiele firm decyduje się na stworzenie sklepu internetowego i chce dać klientowi coś więcej niż samą listę wyrobów. Coraz bardziej popularna staje się możliwość zagwarantowania klientowi konfiguralności wybranego produktu. Jest dużo technologii i pomysłów na stworzenie tego typu sklepów. TopSolution wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, skupia się na przejęciu danych jakie wprowadzi klient konfigurując produkt. Po stronie fabryki potrzebny jest system, który zamieni grafikę na technologiczny projekt. Zakład produkcyjny potrzebuje listy do rozkroju, dokumentację programy do CNC. Rozwiązaniem jest TopSolid Wood. Przygotowany na stronie projekt zostaje przesłany do TopSolid, gdzie automatycznie powstaje technologiczna konstrukcja. W TopSolid mebel zostaje rozbity na listę części, dokumentację 2D oraz listę rozkroju. Zostają też wygenerowane programy na maszyny CNC.

STEROWANIE MASZYN CNC

TopSolid Wood pozwala na pełne wykorzystanie możliwości maszyn 5 osiowych. Dzięki takiej obróbce możliwe jest szybkie i dokładne wykonanie wymagających powierzchni, takich jak zagłębienia o pochylonych i stromych ścianach, podcięcia, frezowania kształtowe na giętych ścianach, przycięcia wynikające ze współdziałających elementów. Obróbka 5 osiowa pozwala na wykończenie trudno dostępnych obszarów bez narażania się na kolizję wrzeciona z elementami obrabianymi, zastosowanie krótszych i przez to sztywniejszych narzędzi oraz użycie innych typów narzędzi - frezy proste lub profilowe zamiast wierszowania frezem kulowym. Obróbka taka ma szerokie zastosowanie przy produkcji giętych mebli i schodów. Pozwala nam na uzyskanie płynnych kształtów na skomplikowanych elementach, np. poręczach.

Poręcz wykonywana frezem kształtowym

Pozwala na szybkie i płynne wykończenie złożonych krawędzi w jednej operacji.

Obróbka wykończenia krzesła giętego

Nawet użycie obróbki 5 osiowej na prostych kształtach znacznie poprawia szybkość obróbki przez możliwość zastosowania narzędzi pozwalających na szybszą pracę.

Porównanie obróbki powierzchni łukowej, lewa - obróbka 3 osiowa frezem kulowym, prawa - obróbka 5 osiowa frezem płaskim

Zastosowanie obróbek 5 osiowych nawet dla prostych kształtów pozwala na wykonanie części używając tylko jednego zamocowania. Dzięki obrotowym osiom maszyna może wykonać operacje na praktycznie każdej dostępnej powierzchni

Obróbka nogi stołu na 5 osiowej maszynie

Komentarzy: Skomentuj pierwszy
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
REKLAMA
Praca dla inżynierów na 3DCAD.pl
Praca dla inżynierów na 3DCAD.pl