Autodesk Inventor 2012 - przyjazny, szybki, otwarty
Jak co roku wiosna przynosi nowe wersje programów z linii Autodesk Inventor. Linia 2012 oferuje udoskonalone, łatwe w użyciu, elastyczne narzędzia do modelowania mechanicznego 3D, pomocne w cyfrowym projektowaniu, wizualizacji i symulacji produktów. Zarówno użytkowników jak i działy IT ucieszą udoskonalenia z zakresu wydajności i instalacji. Pojawiają się również nowe możliwości współdzielenia i uaktualniania danych CAD niezależnie od ich pochodzenia, stopnia złożoności czy kontekstu.
Przyjazny
Autodesk Inventor 2012 ustanawia nowe standardy w zakresie łatwości modelowania 3D, oferując najprostsze metody definiowania i edycji części i zespołów. Kontekstowe Marking Menu, uchwyty na edytowanych obiektach, pozwalające na bezpośrednią manipulację, mini-toolbary, narzędzie Wybierz inne w postaci listy sprawiają, że użytkownik koncentruje się na zadaniu i znajdywaniu rozwiązań a nie na borykaniu się z oknami dialogowymi czy też udoskonalaniu technik tworzenia geometrii 3D. Wiele spośród istniejących narzędzi, takich, jak pochylenie powierzchni, zamknięcie powierzchni, zaokrąglenia, żebrowanie, kominki, oferuje nowe możliwości, bardzo łatwo jest też pracować na modelach przekrojonych – użytkownik dynamicznie może przesuwać płaszczyzny przekroju za pomocą kółka myszy.
Uzyskanie zaawansowanej wizualizacji w fotorealistycznej jakości jest możliwe bezpośrednio w środowisku modelowania. Wystarczy włączyć Raytracing (engine pochodzi z Autodesk Showcase).
Inventor Fusion 2012, teraz już objęty wsparciem technicznym, wyposażony w intuicyjny interfejs niezależny modeler 3D do modelowania bezpośredniego, dostarczany wraz z Inventorem, który potrafi otwierać pliki w wielu formatach inżynierskich, pozwala dokonywać w nich zmian geometrii za pomocą bardzo przyjaznych narzędzi i przy zachowaniu niezbędnej precyzji a następnie zapisać te zmiany w postaci 3D DWG i włączyć w dalszy proces projektowania.
Inventor Professional także przynosi szereg ułatwień – głównie w zakresie symulacji oraz w tworzenia form wtryskowych. W module Symulacji Dynamicznej możliwe jest edytowanie połączeń standardowych w trybie automatycznej konwersji wiązań, po jej wyłączeniu połączenia standardowe są zachowane i również gotowe do edycji. Moduł do analizy wytrzymałościowej (FEA) oferuje udoskonalone tworzenie siatek, obsługuje także części wielobryłowe. Analiza statyczna konstrukcji ramowych przynosi między innymi udoskonalone próbkowanie, możliwość definiowania obciążenia ciągłego o zmiennej wartości, dokładniejsze przycinanie połączeń szkieletu oraz unifikację konwencji prezentacji wyników naprężenia ze środowiskiem analizy naprężeń FEA.
Moduł Inventor Tooling już od pojawienia się na rynku zyskał opinię jednego z najłatwiejszych produktów do projektowania form wtryskowych. W wersji 2012 oferuje między innymi wiele udoskonaleń procesu definiowania gniazda formy, pozwala na dodawanie komponentów użytkownika do biblioteki, jest też znacznie głębiej zintegrowany z oprogramowaniem do symulacji procesu wtrysku Autodesk Moldflow (m. in. eksport wyników analizy do Moldflow Communicator, eksport modelu 3D do Moldflow Insight, analiza Runner Balancing z łączem do Moldflow Adviser).
Szybki
Autodesk Inventor pozwala na generowanie dokumentacji inżynierskiej i wykonawczej na podstawie cyfrowego prototypu, przez co projekty mogą być ukończone wcześniej i z mniejszą ilością błędów. Obsługuje najważniejsze standardy rysunkowe, automatyczną aktualizację rysunków, skojarzone listy części i eksport w formacie DWG. Autodesk Inventor 2012 oferuje nieporównywalnie szybsze wyświetlanie widoków rysunkowych, wykorzystuje również maszyny wieloprocesorowe, co daje dodatkowe możliwości oszczędności czasu. Utworzony widok rysunkowy można zmienić pod względem kierunku oglądania – np. z widoku z przodu na widok z góry. Czas uruchamiania programu jest dwu- trzykrotnie szybszy w stosunku do poprzedniej wersji. Tak, jak do tej pory możliwe było definiowanie widoków w zespołach, tak teraz użytkownik może zapamiętać ustawienie kolorów i kamery w środowisku modelowania części. Nowa wersja oferuje lepszą pomoc w przypadku błędów, wyświetlając pomocnicze sugestie, ułatwiające rozwiązanie problemów. Rewelacyjny moduł iLogic™ zyskuje teraz łatwe w obsłudze narzędzia do budowania okienek dialogowych dla reguł, dzięki czemu sterowanie modelem poprzez reguły jest bardzo proste.
Otwarty
Jednym z największych wyzwań w procesie projektowym, którym należy sprostać, jest wielokrotne wykorzystanie wartościowych danych archiwalnych 2D jak również współdzielenie nienatywnych danych CAD. Inventor 2012 wyposażony został w nowe lub udoskonalone translatory oraz narzędzia importu – oferuje obsługę nowych wersji Rhino, CATIA ®, Parasolid oraz NX ®. Otwiera pliki z modelami powierzchniowymi oraz szkieletami 3D DWG programu AutoCAD, zachowując po translacji ustawienia kolorów. Środowisko naprawy modeli zawiera zarówno automatyczne jak i interaktywne narzędzia naprawy, pomocne w odnalezieniu obszarów w importowanych modelach, mogących sprawić kłopoty w późniejszych etapach projektowania.
Inventor 2012 oferuje także udoskonalone narzędzia wymiany danych z aplikacjami BIM. Znane wcześniej narzędzie Wymiana AEC nazywa się teraz Wymiana BIM i pomaga w szybki i komfortowy sposób przygotować lekkie i odpowiednio spreparowane modele z Inventora pod kątem programów dla branży budowlano-architektonicznej.
Użytkownicy Inventora 2012 znajdą w nim zupełnie nowe narzędzie – Eco Material Adviser, rozwijane we współpracy z Granta Design Ltd i pozwalające inżynierom mechanikom na optymalizację materiałów projektowanych części, wybranych z obszernej bazy materiałów (Granta MI), w oparciu o takie kryteria, jak obciążenie dla środowiska naturalnego oraz koszty wytwarzania i utylizacji, przy uwzględnieniu wytrzymałości materiałów i czasu eksploatacji. A zatem firmy produkcyjne, które są zobowiązane przestrzegać norm i stosować rozwiązania przyjazne środowisku mogą już na etapie projektowania wstępnie szacować koszty wytworzenia, ocenić zgodność z narzuconymi wymogami i podjąć odpowiednie decyzje.
Inventor 2012 jest otwarty również na internet i świat społeczności internetowych. Domyślnie z programem instalowana jest pomoc online Wiki Help, skąd łatwo dostać się do porad i podpowiedzi, współtworzonych przez użytkowników Inventora na całym świecie (można też zainstalować pomoc offline), z poziomu aplikacji można też zajrzeć do zasobów grup dyskusyjnych Manufacturing Community, Autodesk Inventor, Autodesk Labs, grup programistycznych czy społeczności AUGI.
Solo lub w pakiecie
Należy dodać, że poza możliwością nabycia samodzielnych produktów, w ofercie Autodesk dostępne są obecnie ciekawe pakiety rozwiązań dla branży mechanicznej. Product Design Suite 2012, pozwala pracować pod jedną licencją na takich programach jak AutoCAD Mechanical, Showcase, Sketchbook Designer, Mudbox, 3DS Max Design oraz Alias Design, oczywiście za mniejszą cenę niż przy kupnie tych programów z osobna. Autodesk Inventor znajdziemy w Product Design Suite 2012 Premium, Autodesk Inventor Professional w Product Design Suite 2012 Ultimate. Istnieje również specjalny pakiet dedykowany dla projektantów linii produkcyjnych, Factory Design Suite 2012.
AE MFG Anna Nowak
Man and Machine Software