CC OPEN DAYS 2024

Jak zrobić samozamykającą bramkę bezpieczeństwa?

30.03.2021 Skomentuj pierwszy

Samozamykające się bramki bezpieczeństwa są powszechnym rozwiązaniem w zakładach produkcyjnych, magazynach lub sklepach. Stanowią one często zabezpieczenia wejść w strefy poruszania się wózków widłowych, czy pracy maszyn. Mechanizm bramki bezpieczeństwa wykorzystywany jest też m.in. do zabezpieczania dostępu do podestów, drabin lub wyłazów dachowych.

Główne cechy samozamykającej się bramki bezpieczeństwa to:

  • jednokierunkowe otwarcie,
  • samoczynne zamykanie się,
  • bezobsługowość.

Samozamykające się bramki bezpieczeństwa są znacznie bezpieczniejsze niż bramki przesuwne lub łańcuchy, ponieważ pozwalają uniknąć możliwości popełnienia błędu przez człowieka. Użytkownik może przejść tylko w jednym kierunku, a po przejściu nie musi pamiętać o zamknięciu bramki. Bramka zamknie się automatycznie.

Pojedyncze i podwójne bramki bezpieczeństwa

W zależności od wielkości przejścia, bramki bezpieczeństwa mogą być pojedyncze lub podwójne. Pojedyncze bramki stosowane są w miejscach, gdzie liczba osób jest stosunkowo niewielka i osoby przechodzące poruszają się w pojedynkę. Z reguły szerokość takiej bramki (Rys. 1) nie przekracza 1 metra.

Rys. 1 Samozamykająca bramka bezpieczeństwa – pojedyncza.

Podwójne bramki bezpieczeństwa stosowane są w miejscach, gdzie przepustowość musi być większa. Bramka powinna pozwolić na sprawne i bezpieczne przechodzenie niewielkich grup osób (Rys. 2). Szerokość przejść tego typu bramek zaczyna od się od 1 metra.

Rys. 2 Samozamykająca bramka bezpieczeństwa – podwójna.

Jakie elementy zastosować do zbudowania bramki bezpieczeństwa?

Aby zbudować samozamykającą się bramkę bezpieczeństwa potrzebne są zawiasy do zamocowania samej konstrukcji oraz mechanizm sprężynowy, który będzie zapewniał powrót bramki do pozycji zamkniętej. W większości dostępnych na rynku rozwiązań te elementy montowane są oddzielnie.

Elesa+Ganter wychodząc naprzeciw potrzebom rynku stworzyła zawiasy sprężynowe serii CFMR oraz GN 437.3 z automatycznym powrotem (Rys 3.).

Rys. 3 Zawias sprężynowy CFMR oraz GN 437.3 z automatycznym powrotem.

Rys. 3a Zawiasy sprężynowe GN 437.3

Zawiasy posiadają w osi obrotu zwiniętą i zabudowaną sprężynę. Łączą dzięki temu funkcję zawiasu przenoszącego obciążenia bramki oraz mechanizmu zapewniającego powrót do pozycji   wyjściowej.

Zawias sprężynowy CFMR z automatycznym powrotem jest wykonany z super-technopolimeru. W zależności od potrzeb można wybrać zawiasy o maksymalnym momencie siły powrotu 0,35 Nm lub 0,7 Nm. Uzupełnieniem konstrukcji może być dodatkowy zawias bez sprężyny (dostępny również w wykonaniu bez sprężyny).

W bramkach wymagających większej siły powrotu warto zastosować zawias GN 437.3. W tym przypadku maksymalny moment siły powrotu to 1 Nm. Korpus GN 437.3 to odlew cynku dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym i srebrnym.

Niezależnie od konstrukcji zawiasu, ograniczenie zakresu ruchu bramki powinno być realizowane przez inne elementy jej konstrukcji. Ze względu na różnorodność zastosowań, obciążenia, przeciążenia lub wymagany poziom bezpieczeństwa, ograniczniki kąta obrotu powinny być indywidualne dopasowane. W razie potrzeby funkcję odbojnika może tu pełnić na przykład wibroizolator serii DVA.4 (Rys. 4)

Rys. 4 Wibroizolator DVA.4 – do zastosowania jako ogranicznik kąta obrotu bramki

Gdzie zainstalować samozamykającą się bramkę bezpieczeństwa?

Bramki bezpieczeństwa mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane zarówno do regulowania ruchu klientów (np. w sklepach), jak i w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Jednym z potencjalnych zastosowań dla zawiasów sprężynowych mogą być samozamykające bramki bezpieczeństwa dla pracowników utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych. Na liniach produkcyjnych z reguły wydzielone są tory komunikacji dla wózków widłowych oraz pieszych. Samozamykające się bramki wraz z oznakowaniem i pasy wyznaczają bezpieczne miejsca przejść i zapobiegają wypadkom. Przykład takiej bramki jednego z zakładów produkcyjnych pokazano poniżej (Rys. 5).

Rys. 5 Bramka bezpieczeństwa na produkcji

Zastosowanie zawiasów sprężynowych przy samozamykających bramkach bezpieczeństwa:

  • eliminuje dodatkowy mechanizm domykający montowany na bramce np. sprężynę,
  • oszczędza czas montażu,
  • stanowi ekonomiczne rozwiązanie.

Karty katalogowe produktów:

Każdy element z oferty posiada podgląd 3D jak i możliwość pobrania pliku CAD 3D praktycznie w każdym znanym formacie.

Informacje o pełnej ofercie produktowej  Elesa+Ganter

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: