Konfiguracja NX Mold Wizard pod własny profil firmy

23.12.2015 Skomentuj pierwszy

Kolejne części dodawane do bazy mogą dostosowywać swój gabaryt oraz rozstaw w stosunku do korpusu (komplet zamków, prowadzeń, podpór) (rys.7).

 

Rys.7 Widok kompletu prowadzącego płyty wypychaczy.

Baza przewężek

Baza przewężek pozwoli szybko wstawić zakończenie kanału dolotowego. Dodając swój standard możemy płynnie zmieniać pozycję wielkość, kąty bez żmudnego edytowania operacji. Każdy konstruktor będzie używał sprawdzonego kształtu oraz domyślnie wstawianych wymiarów

 

Rys.8 Widok dodanej przewężki do bazy kanałów dolotowych.

Baza wkładek

Dodatkowe pozycje pozwolą na szybsze generowanie kołnierzy na wydzielonych wkładkach oraz automatyczne wstawianie wyluzowań zgodnych ze standardami firmy. Odpowiednie podcięcia gwarantują to , że każdy konstruktor wykona taki sam standard. Technolog-programista ma ułatwione zadanie i nie musi dostosowywać modelu pod względem technologicznym (rys.9).

Rys.9 Widok nowej wkładki z bazy, na której znajduje się automatyczne wybranie.

Lista części (zestawienie)

W czym pomoże konfiguracja listy? Konfiguracja umożliwi automatyczne przypisanie numerów stałych dla części powtarzających się w formie. Przykładowo wstawiając korpus, w każdej formie płyta przednia, pierścień itd. będą miały takie same numery. Konstruktor uzupełni wyłącznie numery dodatkowych pozycji takich jak wypychacze, suwaki itd. Dodatkowo można skonfigurować eksport do exela z tabelką tytułową określającą nazwę firmy, dane zamówienia itd. Użytkownik nie musi ręcznie przenosić listy i ręcznie uzupełniać danych.

Rys.10 Widok automatycznie wygenerowanego zestawienia.

Technologia 3D

Na czym polega wykonanie technologii 3D? Na automatycznym przypisaniu koloru do ścianek wg przewidzianej obróbki. Inny kolor będą miały powierzchnie podziałowe , formujące, otwory wiercone, pasowane itd. Dzięki takiemu rozwianiu Programowanie maszyn CNC znacznie się upraszcza (obróbka wg kolorów).

Rys.11 Widok naniesionych kolorów wg strategii obrobki.

Podsumowanie

Według mojej opinii opartej doświadczeniem w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych mogę stwierdzić, że odpowiednia konfiguracja znacznie upraszcza proces konstrukcji form. Ponadto pozwala konstruktorowi skupić się na samej konstrukcji a nie na zmaganiu z systemem CAD i powtarzaniu standardowych czynności. Większość firm nie docenia korzyści jakie płyną z dostosowania programu do swoich potrzeb i standardów. Z tego też powodu odkładają w czasie jej przygotowanie. Często dostosowanie kończy się tylko na wykonaniu własnych tabelek rysunku wykonawczego. Zazwyczaj zadawane pytanie odnośnie konfiguracji to: „Ile to kosztuje?”. Według mnie pytanie należało by postawić inne: „Jakie zyski będę miał z używania odpowiednio dostosowanej bazy i po jakim czasie wróci mi się koszt jej wykonania?”. Odpowiedź jest prosta i łatwa do policzenia. Zyskując przeciętnie 25% czasu przy czterech konstruktorach zwrot następuje już po kilku miesiącach. Natomiast dodatkowy zysk to wyeliminowanie błędów w konstrukcji. Wykonując odpowiednią konfiguracje jedynie czym musimy się martwić to czy mamy na tyle zleceń żeby zapewnić pełne obłożenie konstruktorów.

Autor: Marcin Antosiewicz

1 2
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: