10 kroków do BIM
3. Zastanów się nad niezbędnym oprogramowaniem i infrastrukturą sprzętową
BIM nie jest oprogramowaniem, BIM to procesy oparte na inteligentnych modelach 3D. Aby stworzyć te modele, potrzebne będzie odpowiednie oprogramowanie. Poświęć czas na poznanie dostępnego oprogramowania i zastanów się, czy posiadany sprzęt ma odpowiednią moc obliczeniową. Starsze, mniej wydajne stacje robocze mogą wymagać wymiany.
4. Stwórz plan zarządzania zmianą
W planie powinny się znaleźć szczegółowe informacje dotyczące oczekiwanych zmian w procesach, lista osób, które wymagają szkolenia i planu tych szkoleń oraz rozwiązywania problemów zazwyczaj towarzyszących wprowadzaniu zmian. Wsparcie pracowników w trakcie takiego procesu jest bardzo istotne. Zmiany organizacyjne mogą być wprowadzane szybciej i z lepszym rezultatem, jeśli aktywnie pomaga się pracownikom przystosować do nowego sposobu pracy.
5. Rozpocznij pilotażowy projekt i zapewnij szkolenie zespołowi, który prowadzi ten projekt
Dla większości firm prowadzenie pilotażowego projektu BIM ma uzasadnienie. Jeśli firma każdego roku prowadzi dziesiątki małych projektów, warto ukończyć pilotażowy projekt i wyciągnąć z niego wnioski, zanim rozpocznie się kolejne pilotażowe projekty. Dla firmy, która prowadzi kilka dużych, wieloletnich projektów, lepszym rozwiązaniem może być nauka w trakcie trwania projektu pilotażowego, jednocześnie wprowadzając BIM do wszystkich nowych projektów.
6. Dokumentuj wybrane procesy
W miarę postępu projektu pilotażowego (lub kilku projektów), zespół powinien dokumentować procesy BIM. Zastanów się nad oczekiwanymi rezultatami i jak wykorzystać BIM do ich osiągnięcia. Najłatwiejsze może wydawać się stworzenie standardów w trakcie lub przed przeprowadzeniem pilotażowego projektu, ale wyobrażenie o standardach będzie ewoluowało wraz z poznawaniem procesów BIM. Rozpoczynanie od standardów może spowolnić zespół i utrudnić niepotrzebnie wdrażanie procesów BIM.
7. Doceniaj entuzjastów BIM
Przekonasz się, że niektórzy współpracownicy są zwolennikami BIM - być może poznali BIM w trakcie edukacji lub pracy w innej firmie. Postaraj się by byli częścią każdego zespołu pracującego przy pilotażowym projekcie BIM. Zapewnij im również dodatkowe szkolenie i wsparcie, by mogli ułatwić swoim współpracownikom przyjęcie BIM.
8. Zapewnij szkolenie pracownikom bezpośrednio przed rozpoczęciem projektu BIM
Powszechnym błędem jest szkolenie wszystkich pracowników w firmie jednocześnie, a potem przydzielanie do projektów BIM za rok lub dwa. Po upływie takiego czasu, pracownicy zapominają, czego nauczyli się podczas szkolenia.
9. Integruj swoje modele z innymi modelami
Największą zaletą BIM jest możliwość dzielenia modeli z innymi uczestnikami procesu pracującymi w BIM. Wiele firm przekonało się, że integrowanie wielu modeli w jeden, przyspiesza proces koordynacji i przenosi współpracę na całkowicie nowy poziom.
10. Rozwijaj się razem z BIM
Stosując BIM, zyskasz nowe możliwości wizualizacji, koordynacji i analizy. Znajdź własny sposób, aby te możliwości wykorzystać, jako nowe usługi lub produkty dla klientów. Daj poznać wartość BIM swoim obecnym i potencjalnym klientom, poprzez działania marketingowe. Upewnij się, że wszyscy wiedzą, że Twoja firma jest gotowa na nadchodzące ustawowe wymagania BIM.
Rozpocznij już dzisiaj swoją przygodę z BIM !
Zapoznaj się z powyższymi informacjami, ale nie traktuj ich jako dokładnych instrukcji. Stosuj je adekwatnie do specyfiki swoich projektów.
Wiele z tych kroków będzie pasowało do Twojej sytuacji, ale niektóre z nich możesz ominąć lub zmodyfikować. W obliczu nadchodzących wymagań, ważne jest, aby zacząć od planu wdrożenia wspieranego przez zarząd firmy, a następnie skoncentrować się na celu, nawet jeśli plan będzie wymagał zmian w trakcie.
Dowiedz się więcej o wdrożeniu BIM >>>