10 kroków do BIM

02.02.2015 Skomentuj pierwszy

W trakcie ostatniej dekady BIM (modelowanie informacji o budynku) zmienił sposób projektowania i proces budowy, istotnie wpływając na czas i koszty z nimi związane. Instytucje rządowe na świecie spostrzegły zalety BIM i zalecają korzystanie w coraz większym stopniu z procesów BIM w przetargach publicznych. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii do 2016 projekty publiczne „będą wymagały w pełni współpracującego 3D BIM". Inne kraje, w tym Brazylia, Chiny, Korea, Singapur i Stany Zjednoczone, wprowadziły podobne wymogi dotyczące BIM w różnym zakresie.

Z każdym dniem zmiany te będą bardziej zauważalne w Europie. Unia Europejska wydała w styczniu 2014 dyrektywę dla 28 państw członkowskich, w której rekomenduje stosowanie BIM przy zamówieniach publicznych. Polska ma już tylko rok na wprowadzenie przepisów w ustawodawstwie krajowym.

Jednakże BIM interesuje nie tylko instytucje rządowe. Podczas, gdy sektor publiczny wprowadza wymogi BIM, sektor prywatny jest bardziej zainteresowany współpracą z zespołami, które już w tej chwili są gotowe na BIM. Wzrasta liczba głównych wykonawców, którzy wprowadzają „wymóg" BIM w niektórych projektach - nawet w krajach, gdzie nie jest to spowodowane ustawodawstwem. Przykładem może być projekt i budowa Astrum Park, podczas której Prochem S.A. wdrożył procesy BIM i wymagał ich stosowania przez wszystkich uczestników projektu.

Łatwo zrozumieć, dlaczego sektor prywatny chce korzystać z zalet BIM przy projektach. BIM pomaga zespołom poznać i sprawdzić projekty zanim rozpocznie się etap budowy. Inteligentne modele 3D i dane, które są istotą procesów BIM, sprawiają, że krytyczne aspekty projektu, takie jak koordynacja, komunikacja oraz współpraca stają się łatwiejsze. Proaktywna analiza ekologiczności projektu (sustainability analysis), którą umożliwia BIM, pomaga zredukować wpływ projektu na środowisko.

Zacznij działać!

Na całym świecie firmy konstrukcyjne i projektowe, które dopiero chcą wdrożyć BIM, planują już, jak to zrobić. Wiele z tych firm obawia się, że ich konkurencyjność ucierpi, jeśli nie przejdą na BIM odpowiednio szybko. Niektóre z nich martwi to, że samo wdrożenie może być trudne i uciążliwe. Takie nastawienie może powodować odsunięcie wdrożenia w czasie.

Autodesk przeanalizował przypadki firm, które z sukcesem wdrożyły BIM. Chociaż nie ma jednego, właściwego sposobu, to udało się zidentyfikować 10 istotnych etapów, które mogą pomóc przyspieszyć ten proces i zmniejszyć niedogodności związane ze zmianą.

10 kroków do BIM

1. Poznaj BIM
Wyznacz jedną lub dwie osoby z zespołu, które dowiedzą się więcej na temat tego, jak BIM może wpłynąć na procesy w Twojej firmie. Na przykład, wiele firm przy projektach 2D zajmuje się detalami dopiero w późniejszych fazach projektu. Natomiast w procesach BIM wiele szczegółów projektu musi być ustalonych na wcześniejszym etapie.

2. Przekaż informacje o zmianie swoim współpracownikom
Liderzy firm powinni przyjąć wiodącą rolę w przekazywaniu tej informacji. Przekaz powinien być wyraźny: „przechodzimy na BIM, ponieważ jest to istotne dla naszej przyszłości", nie należy mówić, "chcemy spróbować BIM". Ważne jest, aby omówić oczekiwane korzyści BIM dla firmy i jej klientów. Łatwiej będzie zmobilizować drużynę wokół atrakcyjnej wizji przyszłości, niż mówić zbyt wiele o wymogach prawnych.

1 2
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: