Prezentacja komponentu z poziomu listy części w Solid Edge
Lista części BOM (ang. Bill Of Material) tworzona w dokumentacji złożeniowej 2D w sposób zautomatyzowany – głównie na podstawie modelu złożenia 3D – może zawierać wiele różnych informacji natury alfa-numerycznej. Informacje te mogą być przypisane do różnorodnych składników projektu, zarówno do pojedynczych komponentów złożenia, jak również dla jego poszczególnych podzespołów.
Do zbioru omawianych informacji natury alfa-numerycznej należeć mogą dane właściwe dla domyślnych kategorii projektowych, tj. m.in.
- tytuł, np. „Wahacz symetryczny”,
- nazwa pliku, np. „Ramię wahacza.PAR”
- temat projektu, np. „Goleń podwozia przedniego samolotu transportowego …„,
- numer dokumentu, np. „51-16-8903-303-000„,
- kategoria, np. „frezowana odkuwka„,
- liczba sztuk, np. „2 szt.„,
- masa pojedynczej sztuki, np. „2,9 kg„,
- masa wszystkich sztuk, np. „5,8 kg„,
- autor, np. „Jan Kowalski„,
- data ostatniego zapisu, np. „2014-12-18„,
- inne typowe, np. materiał, słowa kluczowe, uwagi, etc., jak również dane należące do kategorii utworzonych indywidualnie przez użytkownika, np.:
- zalecane stanowisko obróbcze: „DMG HSC 105„.
Przykładową listę części BOM, zawierającą wybrane spośród ww. kategorii – wykonaną w SOLID EDGE w sposób zautomatyzowany wraz z symbolami pozycji dla widoku rysunkowego złożenia 3D (rys. 1) – przedstawiono na rys. 2.
Od pewnego czasu, w branży CAD zauważa się tendencję, aby poza przedstawianiem wartości powyższych właściwości (tj. ww. informacji natury alfa-numerycznej), lista części BOM umożliwiała także WIZUALNE (!) wyobrażenie geometrii komponentów, które się na niej znajdują.
Jak funkcjonuje wizualna prezentacja komponentu projektu z poziomu listy części BOM w Solid Edge ST7?
Jedną z ważniejszych nowości obecnej generacji systemu SOLID EDGE, tj. ST7,jest właśnie możliwość rozbudowania zbioru informacji zawartych w liście części BOM, przekazywanych konstruktorowi czytającemu wydaną dokumentację złożeniową 2D, o istotne aspekty WIZUALNE.
Cel ten osiągnięto z zastosowaniem dwóch oddzielnych rozwiązań, które mogą być wykorzystywane odrębnie lub jednocześnie, tj.
- WYRÓŻNIENIE komponentu na domyślnym widoku rysunkowym w oknie graficznym 2D,
- MINIATURA (podgląd) wskazanego komponentu w nowym, dodatkowym oknie,
- jednocześnie ww. 1 oraz 2.
Ad 1.
Po wyraźnym zaznaczeniu w liście BOM wybranego wiersza, komponent w nim przedstawiony zostaje WYRÓŻNIONY w oknie graficznym, tzn. „podświetlony” w taki sposób, iż jego krawędzie zmieniają kolor z domyślnego (przeważnie czarnego) na ściśle sprecyzowany – odpowiednio kontrastujący z otoczeniem, np. czerwony.
Dzięki temu, konstruktor może natychmiast i bardzo łatwo zauważyć na widoku rysunkowym ten komponent, którego wpis (wiersz) w liście części BOM został właśnie zaznaczony kursorem (rys. 3).
Jeżeli określony komponent posiada w analizowanym projekcie więcej, niż jedno wystąpienie, wówczas po zaznaczeniu w liście BOM wiersza właściwego dla tego komponentu, w oknie graficznym 2D zostaną podświetlone wszystkie ww. wystąpienia (rys. 4, gdzie dodatkowo zwrócono uwagę na liczbę sztuk wyróżnionego komponentu, przedstawioną
w BOM).
SOLID EDGE ST7 umożliwia także jednoczesne wyróżnienie wielu komponentów projektu, uwzględnionych w wierszach listy części BOM, które to wiersze mogą, ale nie muszą ze sobą sąsiadować (rys. 5).
Opisane tutaj wyróżnianie komponentów może odbywać się także na zasadzie typu „selekcja / deselekcja”, tzn. możliwe jest elastyczne dodawanie i usuwanie komponentów do tak wyróżnianej grupy (rys. 6 – warto porównać go z rys. 5, w stosunku do którego, dokonano deselekcji jednego z komponentów: LP 9).