Zaawansowana analiza wtrysku w NX

18.12.2014 Skomentuj pierwszy

W ostatnim czasie w NX 9.0 pojawiło się nowe narzędzie Easy Fill Advanced pozwalające wykonać zaawansowaną analizę wtrysku. Symulacja wtrysku pozwala w szerokim stopniu uzyskać informację o zjawiskach zachodzących w gnieździe.

1

Rys.1 Widok menu z dodatkową zakładką zaawansowanej analizy wtrysku.

NX & Moldex3D

Analiza wtrysku jest bardzo złożonym zagadnieniem, które pozwala znacznie ograniczyć koszty narzędzi przez wychwycenie błędów jeszcze na etapie konstrukcji. Zaawansowane programy do analizy wtrysku bazują na wieloletnim doświadczeniu. Z tego też powodu w NX postanowiono zaimplementować sprawdzony program do analizy wtrysku jakim jest Moldex3D. Moldex3D jest wykorzystywany w różnych branżach między innymi w motoryzacji. Dzięki połączeniu silnego narzędzia do projektowania oraz do analizy, dostajemy kompleksowe rozwiązanie zlokalizowane w jednym systemie. Użytkownik nie musi  uczyć się dwóch programów. Bazuje na jednym interfejsie graficznym czyli środowisku NX.

Inicjowanie analizy wtrysku

Układ ikon na pasku analizy (rys.1) prowadzi użytkownika krok po kroku przez wszystkie etapy definiowania. W pierwszej kolejności określany jest folder, w którym będą zapisywane wszystkie informacje związane z przeprowadzanymi analizami. Domyślnie jest to folder, w którym znajduje się analizowany model. W kolejnym kroku wskazywana jest część do analizy i wybierany materiał. W tym przypadku mamy do dyspozycji około 30 światowych producentów tworzyw (rys.2).

Rys. 2 Definiowanie materiału do analizy wtrysku.

W zaawansowanych ustawieniach można precyzyjnie dobrać tworzywo na podstawie parametrów pokazanych graficznie (rys.3).

Rys. 3 Dobór tworzywa na podstawie właściwości.

Następnie definiowane są kanały doprowadzające tworzywo i przewężki.

Wstawianie przewężki

Ważnym aspektem przygotowania analizy jest odpowiednie przygotowanie kanałów doprowadzających tworzywo. Można to zrobić za pomocą specjalistycznych narzędzi w NX Mold Wizard lub wykorzystując przygotowane szablony (rys.4).

Rys.4 Podstawowe typy przewężek.

Miejsce wstawienia dobierane jest ręcznie przez wskazanie punktu, lub za pomocą automatycznego doboru przewężek. W tym przypadku program nanosi mapę kolorów sugerując miejsce, w których powinna zostać dodana przewyżka i miejsce, w których nie jest zalecana (rys.5).

Rys.5 Mapa kolorów z proponowanym umiejscowieniem przewężek.

Wstawianie kanału

Kanał doprowadzający tworzywo może być tak jak w przypadku przewężki definiowany jako istniejący lub generowany jako nowy obiekt. Generowanie kanału jest zautomatyzowane. Domyśle wartości są tak dobrane aby kanał został utworzony, bez żmudnego ustawiania parametrów (rys.6).

Rys.6 Automatyczne generowanie kanałów dolotowych.

Kanały doprowadzające mogą być określone jako zimno-kanałowe lub gorąco-kanałowe. Jest to bardzo ważne, gdyż przy wykorzystaniu rozdzielaczy i dych tworzywo jest dodatkowo ogrzewane co zmienia warunki wtrysku.

1 2 3
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: