Zaawansowana analiza wtrysku w NX

18.12.2014 Skomentuj pierwszy

Proporcje wypełnienia z przeweżki.

Kolejną analizą jest analiza procentowego udziału w wypełnieniu gniazda z różnych przewężek lub dysz. Dzięki temu już na etapie projektowania form możemy zbilansować wielkość kanałów aby uzyskać bardziej równomierny rozkład lub zmienić ich położenie.

Rysz.13 Podział wypełnienia (trzy przewężki) ze względu na udział procentowy.

Pułapki powietrzne/ linie łącznia.

Anliza pozwala na etapie konstrukcji dokonać zmian w dokumentacji przewidując miejsca z pułapkami powietrznymi. Jeżeli powietrze jest zamknięte w okolicy podziału to bardzo łatwo je wyeliminować przez wykonanie odpowiedniej szczeliny. W przypadku gdy powietrze jest zamykane wewnątrz gniazda to potrzebne są dodatkowe elementy takie jak wypychacze, wkładki odpowietrzające itd. Każda zmiana polegająca na dodaniu elementów jest kosztowna i pochłania dużo czasu, a często kłopotliwa jeżeli w okolicy przebiega układ chłodzący.

Natomiast linie łączenia powodują widoczne ślady szczególnie na powierzchniach polerowanych. Powodują osłabienie wypraski i często pękanie. Eliminowanie linii można wykonać przez zmianę parametrów wtrysku, czasu chłodzenia a w skrajnych przypadkach przez przesunięcie punktu wtrysku. Gdy jesteśmy skazani na zmianę punktu wtrysku a korzystamy z układów gorąco-kanałowych może to spowodować dwukrotnie zwiększenie kosztów formy.

Rys.14. Widok pułapek powietrznych i linii łącznia.

Temperatura tworzywa

Zbyt duży spadek temperatury powoduje niekorzystne warunki połączenia tworzywa przy wypełnianiu zamkniętych modeli takich jak ramki. W tym przypadku analiza pozwoli wychwycić miejsca łącznia i oszacować czy przy danej temperaturze tworzywa połączenie będzie trwałe i wystarczająco wytrzymałe.

Rys.15 Temperatura tworzywa w gnieździe.

Skurcz objętościowy

Analiza wartości skurczu pozwoli przewidzieć czy założona wartość jest poprawna i nie trzeba jej skorygować w poszczególnych osiach. Źle oszacowany skurcz zmusza do przekonstruowania stempli, matryc itd.

Rys.16 Mapa kolorów obrazująca skurcz objętościowy.

Podsumowanie

W niniejszym artykule zostały przedstawione wybrane analizy. Obecnie w NX jest około 30 analiz. Z tego co można zauważyć Siemens podąża w kierunku zaimplementowania narzędzi z różnych branż i połącznia ich w jednym spójnym systemie (NX). Dzięki temu użytkownik może wykorzystać możliwości różnych programów w jednym środowisku. Obsługa znacznie się upraszcza i nie wymaga zbędnej translacji.

1 2 3
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: