Kontrola jakości za pomocą ramienia pomiarowego FARO

07.10.2014 Skomentuj pierwszy

 

Matthias Bracher miał już okazje zebrać pozytywne doświadczenia z przenośnymi urządzeniami producenta techniki pomiarowej – firmy FARO. Jakiś czas temu w nowym zakładzie firmy Mürdter w Czechach było potrzebne całkowicie nowe rozwiązanie w zakresie techniki pomiarowej i zdecydowano się na urządzenia FARO. Firma zakupiła ramię pomiarowe Platinum wraz z zintegrowaną głowicą skanującą, którą jednym ruchem można zamontować na ramieniu pomiarowym. Użytkownik dysponuje wówczas niezawodną kombinacją pomiarową, pozwalającą na dotykową rejestrację punktów pomiarowych lub skanowanie.

Urządzenia były wykorzystywane w czeskim zakładzie do kontroli form oraz do inżynierii odwrotnej”, opowiada Bracher. „Było to pilotażowe zastosowanie, podczas którego dokładnie przetestowane zostały te modele ramion pomiarowych”. We współpracy z firmą FARO dalej rozwijano procedury, aż w końcu udało się osiągnąć aktualne rozwiązanie. Doświadczenia w Czechach były bardzo pozytywne, ponieważ udało się znacznie zredukować koszty zapewnienia jakości. W przypadku zmiany formy lub badanego elementu wystarczyło tylko zmienić ujęcie w miejscu wykonywania pomiaru. Niepotrzebne były nowe przyrządy kontrolne, ani drogie przeciwsprawdziany. Dlatego bez wahania zdecydowano się wdrożyć rozwiązania techniczne firmy FARO w zakładzie w Mutlangen. „Na początek zainwestowaliśmy w trzy ramiona pomiarowe oraz oprogramowanie Polyworks” – tak Bracher opisuje zmiany w swym dziale.

Elementy z tworzywa sztucznego są mierzone w mgnieniu oka, bezdotykowo ramieniem pomiarowym FARO Edge ScanArm ES.

Ramiona pomiarowe są obecnie bardzo intensywnie wykorzystywane przy produkcji tak zwanej ramy hybrydowej do samochodowych dachów panoramicznych. Ten wyjątkowo duży element konstrukcyjny jest kolejną specjalnością firmy Mürdter i składa się z metalowej ramy powlekanej natryskowo tworzywem sztucznym. W Mutlangen produkowanych jest około 1 100 ram hybrydowych dziennie, które – bez wyjątku – kontrolowane są przez ramię pomiarowe. Bracher nie zdaje się na próbki losowe, lecz stawia na stuprocentową kontrolę. „Żaden wadliwy element konstrukcyjny nie opuszcza naszego zakładu” – zapewnia kierownik działu.

Aby zapewnienie jakości mogło dotrzymać kroku dużej prędkości produkcji, technika pomiarowa w Mürdter została perfekcyjnie zaplanowana. Matthias Bracher i jego pracownicy przygotowali do tego specjalne stanowiska ze szczegółowo dopracowanym przebiegiem pracy. Każdy ruch jest dokładnie przemyślany. „Tylko w ten sposób możemy osiągnąć niezbędną przepustowość” – tak Bracher uzasadnia swoje metody postępowania. Doskonałe planowanie ma jeszcze jeden pozytywny skutek: koledzy pracujący na tym stanowisku pracy nie muszą dysponować specjalnym wykształceniem z zakresu techniki pomiarowej, ponieważ ramiona pomiarowe są bardzo łatwe w obsłudze.

Matthias Bracher nie żałuje swej decyzji. Jego zdaniem wydajność systemu FARO jest niedościgniona. Przestawienie się na ramiona pomiarowe spowodowało obniżenie kosztów zapewnienia jakości o około 40 procent. Tym samym zakup urządzeń bardzo szybko się zamortyzował – a to otwiera nowe możliwości dla przyszłościowych inwestycji.

O firmie Mürdter Metall- und Kunststoffverarbeitung:

Założona w 1965 roku firma „Albert Mürdter Werkzeug- und Formenbau“, działa też na rynkach w Czechach oraz w Chinach. Dostawca dla przemysłu motoryzacyjnego produkuje elementy wnętrza pojazdu oraz elementy zewnętrzne z tworzyw sztucznych, metodą formowania wtryskowego. Firma stawia na najwyższą jakość swoich produktów, elastyczność oraz ciągle dąży do zwiększenia wydajności produkcji. Firma Mürdter wspiera swoich klientów począwszy od planowania i rozwoju produktu, aż po produkcję seryjną nawet złożonych komponentów.

1 2
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: