Poznaj SolidWorks Routing w praktyce - cz. 2

05.05.2014 Skomentuj pierwszy

 

W kreatorze mamy trzy typy punktów: czerwone, niebeskie oraz zielone. Punkty czerwone, są to punkty, które koniecznie musimy zdefiniować na modelu. W naszym przypadku jest to punkt, który będzie zaczynał, bądź kończył ścieżkę instalacji rurowej. Aby go wskazać, klikamy przycisk z czerwonym napisem Dodaj. Otworzy się, po lewej stronie ekranu, Menedżer właściwości PropertyManager. Przy aktywnym  polu Wybór wskazujemy punkt początku trasy. Może to być wcześniej utworzony punkt w szkicu, krawędź modelu, bądź, tak jak w naszym przypadku (Rys.8), powierzchnia płaska, ograniczona dwoma współosiowymi okręgami. (Uwaga: W przypadku, gdybyśmy wskazali powierzchnie zawierająca więcej otworów, np. kołnierza z otworami pod śruby, punkt został by wstawiony losowo w osi jednego z otworów). 

Rys.8

Należy zwrócić uwagę, w którą stronę zwrócona jest linia wskazująca kierunek. W naszym przypadku musi być skierowana do wewnątrz otworu walcowego. Jeśli nie jest, zaznaczamy opcję Odwróć kierunek. W polu Parametry określamy wymiary rury, z którą będzie współpracował kołnierz. Wartość średnicy nominalnej możemy wpisać własnoręcznie, bądź po kliknięciu przycisku (Rys.9) wybrać z tabeli już istniejących konfiguracji. 

Rys.9

W tym przypadku użyjemy konfiguracji o nazwie Pipe 2.5 in, Sch 40 (Rys.10). 


Rys.10

Punkty niebieskie definiujemy opcjonalnie. W naszym przypadku będzie to punkt styku dwóch segmentów, gdy zastosujemy kołnierz w środku trasy. Postępowanie jest analogiczne, jak w przypadku wcześniej wskazanego punktu, z tą różnicą, iż teraz zostanie wskazany wcześniej utworzony punkt, odsunięty o 0,25 cala od czoła kołnierza (Rys.11). 

Rys.11

Kolor zielony jest zarezerwowany dla punktur, które wskazaliśmy przed uruchomieniem kreatora.

Klikamy przycisk Dalej, aby przejść do następnej zakładki Geometria wyznaczania trasy, gdzie opcjonalnie (kolor niebieski napisów na przyciskach) możemy wskazać oś obrotu, oraz oś pionową elementu. Po kliknięciu przycisku Dodaj przy wstawianiu osi obrotu, pojawi się okno z pytaniem, czy mamy stworzyć nową oś, czy wybrać już istniejącą (Rys.12). Wybieramy Nowy

Rys.12

Przy aktywnym polu Wybór wskazujemy powierzchnię walcową na modelu (Rys.13). 

Rys.13

W ten sam sposób postępujemy w przypadku osi pionowej, z tą różnica, iż tu najprościej będzie wskazać którąś z płaszczyzn głównych równoległą do osi obrotu, oraz pierwszy punkt połączenia (Rys.14). 

Rys.14

1 2 3
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: