T-Flex Parametric CAD 12 – wydajność i stabilność przede wszystkim
Nowy silnik graficzny dający w stosunku do poprzedniej wersji - nawet 10 KROTNY PRZYROST WYDAJNOŚCI oraz STABILNOŚĆ pracy środowiska CAD to tylko dwa czynniki jakie charakteryzują najnowszą wersję T-FLEX CAD – te „tylko dwa czynniki” zapewnią konstruktorowi spokojną i dużo bardziej wydajniejszą pracę na niespotykanym dotychczas poziomie.
Podczas rozwoju T-FLEX CAD 12 zwrócono szczególną uwagę na uzyskanie lepszej wydajności pracy. W rezultacie różnych działań i zmian – zoptymalizowano m.in.: proces otwierania plików, zmniejszono rozmiaru pliku, zwiększono wydajność grafiki, przyśpieszono proces wstawiania i edycji fragmentów 3D oraz regeneracji modeli 3D, zmniejszono liczbę przerysowań interfejsu użytkownika w systemie. Dalsze przyśpieszenie systemu zostało osiągnięte dzięki wykorzystaniu wielowątkowości obliczeń.
T-FLEX CAD 12 wykorzystuje nowy silnik graficzny, który zapewnia teraz znacznie wyższą wydajność i jakość podczas pracy z dużymi trójwymiarowymi modelami. Nowa grafika oparta jest na innowacyjnej architekturze i wykorzystuje wydajności współczesnych kart graficznych. W zależności od wydajności głównego procesora i karty graficznej, jak również struktury modelu – system daje przyrost wydajności graficznej od 2 do 10 razy lub więcej w porównaniu do poprzedniej wersji.
T-Flex CAD został zoptymalizowany do pracy z danymi wideo, co znacznie zmniejszyło ilość używanej pamięci - zapewniając bardziej komfortową pracę z większymi projektami na tym samym sprzęcie komputerowym.
Wsparcie dla antyaliasingu (FSAA) pozwoliło na wyeliminowanie poszarpanych krawędzi geometrii, co znacznie poprawiło jakość wyświetlanego obrazu.
Praca z dużymi trójwymiarowymi złożeniami składającymi się z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy części – nigdy nie była bardziej prosta i szybka (nawet z zachowaniem szczegółowego wyglądu części).
Przykład nr 1 przedstawia projekt złożeniowy 3D przenośnika - składający się z ok. 6500 części, jakie widoczne są w pełno szczegółowej postaci. Ustawienia sceny są następujące: widok renderowany z widocznymi krawędziami, obsługa wygładzania krawędzi na poziomie 4 oraz standardowa jakość siatki modelu. Płynność obrotu sceną 3D mierzona w klatkach na sekundę (FPS) mieści się pomiędzy 30-50.
Geometria wielu części użytych w projekcie nie należy do najprostszych - poniżej znajduje się wykaz przykładowych elementów:
Przykład nr 2 to przenośnik z poz. 1. wstawiony 10-krotnie. Łączna ilość części w tym przypadku to prawie 65 000. Ustawienia sceny są dokładnie takie same jak poprzednio. Szybkość obrotu dla tego przypadku kształtuje się w granicach 7-10 klatek na sekundę.
Przykład nr 3 to przenośnik z poz. 1. wstawiony 40-krotnie. Łączna ilość części w tym przypadku przekracza ćwierć miliona. Dla uzyskania lepszej wydajności - jakość siatki modelu została zmieniona o jedną pozycję (ze standardowej na zgrubną - poziom trzeci z 7-stopniowej skali), co pogorszyło nieznacznie szczegółowość części. Pozostałe ustawienia sceny nie zostały zmienione. FPS oscyluje w granicach od 1.2 do 2.5.
Poniżej dla porównania znajdują się informacje statystyczne z powyższych przykładów
Dodatkowo do pracy na jeszcze większych złożeniach - dużą poprawę wydajności można uzyskać poprzez:
- Ukrycie krawędzi modelu,
- Przejście z widoku renderowanego na pocieniowany,
- Wyłączenie lub zmianę poziomu wygładzania krawędzi,
- Włączenie pracy w Trybie Dużych Złożeń i/lub innej opcji dostępnej w oknie „Zarządzania Złożeniem” tj. ukrycie gwintów czy też nie pokazywania części mniejszych od zdefiniowanej wielkości. Tryb dużych złożeń pozwala na częściowe wyładowanie wybranych części podzłożeń z projektu – co powoduje m.in. znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na pamięć RAM.
- Dalszą zmianę jakości siatki modelu.
Brak wygładzania krawędzi, słabsza jakość siatki czy brak widocznych krawędzi są często domyślnymi ustawieniami w wielu systemach CAD – dlatego podczas dokonywania testu wydajności należy zwrócić uwagę na te parametry. Warto zaobserwować również występujące w wielu przypadkach upraszczanie modelu podczas obrotu - jakie objawia się wyświetlaniem części jako prostopadłościany, znikaniem części czy tez wyłączeniem widoczności krawędzi. T-Flex CAD podczas obrotu modelem złożeniowym zachowuje jego szczegółowość.
Poniższy przykład przedstawia złożenie zawierające początkowo MILION części (przenośnik z poz. 1. wstawiony 160-krotnie). Widok renderowany bez widocznych krawędzi, wygładzanie krawędzi na poziomie 2 oraz opcja nie pokazywania w widoku 3D części mniejszych od zdefiniowanego rozmiaru. Jakość siatki dla tego przypadku została utrzymana na poziomie „Zgrubny”. Dzięki tym zabiegom mamy możliwość komfortowej pracy nawet na tak OGROMNYCH ZŁOŻENIACH. Części wyłączone tymczasowo z widoku są „widziane” przez system podczas wykonywania dokumentacji. Dostępny „Tryb Dużych Złożeń” nie został aktywowany na omawianym przykładzie.
Dobrą wydajność systemu można uzyskać na przeciętnej klasy sprzęcie komputerowym nie koniecznie wyposażonym w profesjonalne karty graficzne - co znacznie ogranicza koszt zakupu komputera pod aplikację CAD.
Test został wykonany na mobilnej stacji roboczej DELL Precision M6500 (Windows 7 x64, i7 Q740, 8 GB RAM, Quadro FX 2800M).
T-Flex ParametricCAD używa jądra Parasolid w najnowszej wersji. Ze względu na aktualizację jądra programowego poprawiona została obsługa skomplikowanych przypadków we wszystkich typach łączenia, Boolean, pochylania, cienkościenności oraz innych operacji 3D. W szczególności inaczej są traktowane różne przypadki przecięć powierzchni oraz styczności. Dokładność obliczeń geometrycznych obiektów oraz ilość algorytmów została znacznie zwiększona. Obecnie dostępne jest wsparcie dla wielu rdzeni procesora podczas różnych obliczeń, które poprawiły ogólną wydajność. Dodatkowo dodane zostały nowe opcje w istniejących poleceniach do modelowania.
Zainteresowanych zachęcamy do testów oprogramowania T-Flex Parametric CAD 12. 30-dniową wersję testową programu można pobrać ze strony produktowej www.tflex.pl
Test porównujący wydajność wybranych systemów CAD
Test miał na celu wykazanie ewentualnych różnic wydajnościowych w formie i szybkości działania wybranych systemów CAD - podczas pracy z modelem zawierającym kilkadziesiąt tysięcy części.
- T-Flex Parametric CAD 12 x64 build 12.0.43.0;
- System "X" - jeden z bardzo znanych na polskim rynku systemów klasy "Middle range" w wersji 64 bitowej;
- System "Y" - jeden z bardzo znanych na polskim rynku systemów klasy "Middle range" w wersji 64 bitowej;
Testowy model złożeniowy został otwarty w każdym systemie z osobna w pełnej pamięci (bez aktywacji narzędzi wspomagających pracę na dużych złożeniach). Analizowana będzie m.in. szybkość reakcji na manipulację modelem; występujące różnice w reprezentacji geometrii podczas obrotu, przesuwania i skalowania; szybkość przeliczania operacji, zapisu projektu oraz m.in. użycie pamięci operacyjnej.
Zamieszczone wyniki przedstawiają średnią z kilku powtórzeń analizowanego parametru dla danych stanowisk komputerowych.
Testowa konfiguracja sprzętowa (komputer 1) - Mobilna stacja robocza DELL Precision M6500
- System operacyjny - Windows 7 x64
- Procesor - i7 Q740 1.73 GHz
- Pamięć RAM - 8 GB
- Karta graficzna - Nvidia Quadro FX 2800 M
- HDD - SATA 3 Gb/s; 7200 RPM; 16 MB cache
Tabela 1. Porównanie wyników testu na komputerze 1
Testowa konfiguracja sprzętowa (komputer 2) - Mobilna stacja robocza HP Compaq 8510w
- System operacyjny - Windows 7 x64
- Procesor - Intel Core2 Duo T7500 2.2 GHz
- Pamięć RAM - 4 GB
- Karta graficzna - Nvidia Quadro FX 570 M
- HDD - SATA 1.5 Gb/s; 7200 RPM; 8 MB cache
Tabela 2. Porównanie wyników testu na komputerze 2
Więcej szczegółowych informacji o teście znajduje się na stronie