Projektowanie instalacji CO w ArCADiA-INSTALACJE GRZEWCZE

27.07.2016 Skomentuj pierwszy

Poszczególne obiekty łączone są przy użyciu funkcji pobierz z elementu, której przycisk zlokalizowany jest w oknie wstawienia przy polu Poziom montażu.

Rys. 4.Widok rysunku przy wstawianiu grzejnika pod oknem z jednoczesnym wyborem rodzaju grzejnika z biblioteki.

Właściwości obiektu można ustawiać podczas jego wstawiania lub po wstawieniu po jego zaznaczeniu i uaktywnienia okna Modyfikacji.

Rys. 5.Okno modyfikacji grzejnika z otwartą biblioteką typów

W każdym z tych okien jest dostęp do bibliotek danego elementu np. grzejnika.

Podczas rysowania połączeń obiektów instalacji projektant może śledzić budowę instalacji w oknie widoku 3D. Generalnie kolejność postępowania przy wprowadzaniu obiektów zależy wyłącznie od użytkownika, co czyni rysowanie bardziej przyjazne i intuicyjne.

 

Rys. 6.Widok 3D

Po połączeniu wszystkich wybranych elementów instalacji rurociągami wyposażonymi w odpowiednią armaturę użytkownik ma możliwość dokonania obliczeń oraz doborów średnic rurociągów i parametrów wybranych urządzeń odpowiedzialnych za układ hydrauliczny.

W tabelach obliczeniowych możliwe jest prześledzenie obliczeń hydraulicznych oraz nastaw zaworów termostatycznych i wyników równoważenia instalacji. Możliwe są również z poziomu tabel wykonywanie korekt np. zmiana średnicy rurociągów na odcinku obliczeniowym, przy jednoczesnym wprowadzaniu zmian do modelu rysunkowego. Tabele obliczeniowe można wysyłać do pliku tekstowego w formacie RTF.

Rys. 7. Widok tabeli obliczeniowych

Rysunki aksonometryczne wykonywane są praktycznie automatycznie po wybraniu ikonki z paska narzędzi. Zadaniem projektującego jest jedynie uczytelnienie rysunku poprzez ustawienie opisów i rozsunięcie nachodzących na siebie gałęzi.

Rys. 8.Wygenerowany rzut aksonometryczny

Również automatycznie generowane są wykazy urządzeń i zestawienia materiałów. Tabele mają szereg dodatkowych funkcji filtrujących oraz umożliwiają również zmiany w modelu rysunkowym.

Rys. 9. Widok zestawienia materiałów z oknem akcji.

Tabele wykazów i zestawień materiałów można eksportować do plików tekstowych.

Podsumowując:

Moduł ArCADiaINSTALACJE GRZEWCZE umożliwia wykonanie w technologii BIM projektu instalacji centralnego ogrzewania:

  • Rysunków rzutów kondygnacji

  • Rysunków rzutów aksonometrycznych

  • Obliczeń hydraulicznych

  • Dobór nastaw zaworów termostatycznych

  • Raportów wykazów i zestawień materiałów

 Autor: Mariusz Filipowicz

1 2
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: