Duże złożenia w Solid Edge ST7
Dzięki nowym rozwiązaniom ST7, użytkownik jest w stanie szybko zaktualizować postać geometryczną analizowanego zespołu (rys. 8.a, b) oraz zapisać zaktualizowane komponenty, jak i całe złożenie w bieżącej (poprawnej) postaci (rys. 8.c). Warto porównać rys. 8 z rys. 4.
Rys. 8. Efekt szybkiej aktualizacji geometrii dużego złożenia w Solid Edge ST7
Dzięki pracy w trybie ograniczonej aktualizacji w SOLID EDGE ST7, czas zapisu zaktualizowanego złożenia jest zdecydowanie krótszy, niż miałoby to miejsce w poprzedniej wersji ST6.
Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, jaką jest interfejs użytkownika przedstawionych tu narzędzi. Na rys. 5, 6, 7 oraz 8 uwagę zwracają m.in. odpowiednie symbole wyświetlane
w oknach dialogowych przy nazwach plików, informujące o ich statusie (zmieniony, wymagający aktualizacji, aktualny, etc.), co sugeruje użytkownikowi podjęcie właściwych działań.
Powyższa funkcjonalność jest znaczącym postępem w kwestii usprawnienia prac CAD mających miejsce w dużych złożeniach, m.in. ze względu na:
- przyspieszenie zadań projektowych (skrócenie czasu otwierania, aktualizowania oraz zapisywania projektów),
- dalsze poprawienie sposobu informowania użytkownika ST7 o ewentualnej potrzebie aktualizacji wybranych komponentów złożonego projektu,
- ułatwienie i skrócenie procesu ww. procesu aktualizacji.
3. Analizowanie wybranych relacji montażowych
W SOLID EDGE ST7 wprowadzono nowe narzędzia ułatwiające pracę z relacjami montażowymi utworzonymi w złożeniach.
Szczególną uwagę zwraca możliwość szybkiego i czytelnego odnajdywania w zespole tych jego komponentów, których dotyczy dana relacja montażowa.
Po zaznaczeniu wybranej relacji (np. przylegania, jak na rys. 9), wszystkie komponenty złożenia, których relacja ta nie dotyczy zostaną „przygaszone” (staną się półprzezroczyste), co przedstawiono na rys. 10. Całkowicie widoczne pozostaną tylko te komponenty, które są ze sobą połączone z zastosowaniem wskazanej relacji.
Rys. 9. Analizowanie wybranej relacji w złożeniu Solid Edge ST7
Warto skorzystać z opcji zautomatyzowanego powiększania/pomniejszania modelu, dzięki czemu ekran roboczy zostanie w możliwie największym stopniu wypełniony przez komponenty powiązane ww. relacją (rys. 11).
Istnieje również możliwość szybkiego ukrycia wszystkich części/podzespołów poza tymi, które są połączone z zastosowaniem wskazanej relacji.
Opisywana funkcjonalność dotyczy komponentów znajdujących się na identycznym poziomie w strukturze projektu, jak też komponentów obecnych w jego różnych podzłożeniach (rys. 12).
Rys. 10. Wyróżnienie wybranej relacji w złożeniu Solid Edge ST7
Rys. 11. Dopasowanie ekranu do komponentów połączonych wybraną relacją w Solid Edge ST7
Rys. 12. Ułatwienie prac dotyczy też relacji utworzonych w podzłożeniach Solid Edge ST7
4. Wnioski
Przedstawione rozwiązania w opinii wielu użytkowników SOLID EDGE ST7 przyczyniają do poważnego usprawnienia prac z dużymi złożeniami, m.in. ze względu na ich intuicyjność, łatwość obsługi, a także szybkość działania.
Dzięki powyższemu, zakres aplikacyjności systemu SOLID EDGE ST7 uległ znacznemu rozszerzeniu.
Autor: Dr inż. Adam Budzyński