Innowacje dla kardiochirurgii proponuje innodoktorant z PG
"Zastosowanie standardowego systemu łożyskowania i napędu powoduje niszczenie krwi oraz sprzyja jej wykrzepianiu. Bezstykowe zawieszenie i napęd magnetyczny są pozbawione tych wad" - tłumaczy Michał Ditrich.
Innodoktorant prowadzi badania pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Edmunda Wittbrodta i dr inż. Leszka Wilczyńskiego. W trakcie prac zbudowano kilka stanowisk badawczych oraz prototypów modeli eksperymentalnych pompy wspomagającej pracę serca.
Stypendysta przewiduje, że wyniki jego badań znajdą wdrożenia w kardiochirurgii - w systemach wspomagania serca oraz sztucznego krążenia krwi, w inżynierii medycznej i elektronice.
Michał Ditrich planuje ukończenie pracy jeszcze w tym roku. Jest gotów nawiązać współpracę partnerską z przemysłem przy pracach projektowych, badawczych i wdrożeniowych z zakresu inżynierii medycznej oraz automatyki przemysłowej.
Jego domena to także modelowanie układów mechatronicznych, wykonywanie prototypów urządzeń, produkcja jednostkowa modeli badawczych. Doktorant chciałby uczestniczyć w projektowaniu i wykonywaniu systemów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowe obszary proponowanej przez niego współpracy to Wykonywanie przestrzennych wydruków tytanowych i obróbka ich powierzchni.