Zaawansowane analizy MES w NEi Nastran in-CAD

13.02.2012 Skomentuj pierwszy
NEi Nastran in-CAD to najnowszy produkt firmy NEi Software, powstały w oparciu o 20 lat doświadczenia w integracji zaawansowanych solwerów Nastran z uznanymi w przemyśle pre/post-procesorami MES, a także z rozwiązaniami CAD. Aplikacja wyposażona jest w wydajny i nowoczesny modeler geometryczny 3D Iron CAD oraz moduł obliczeniowy NEi Nastran, stanowiąc dokładny i przystępny cenowo pakiet obliczeniowy. To doskonała alternatywa dla innych zintegrowanych rozwiązań CAD/CAE.

Obecnie w większości biur konstrukcyjnych projektowanie danego detalu lub konstrukcji wspomagane jest analizą numeryczną wykorzystującą Metodę Elementów Skończonych.
W NEi Nastran in-CAD cały proces tworzenia modelu obliczeniowego, jego analiza oraz prezentacja uzyskanych wyników obliczeń odbywa się w jednym, spójnym środowisku.

Aplikacja, z uwagi na typ zastosowanej geometrii (szkic, powłoki lub bryły) pozwala na wykorzystanie następujących elementów pozwalających stworzenie modelu obliczeniowego:
  • elementy jednowymiarowe (CROD, CBEAM, CBAR, CPIPE, PBARL, PBEAML)
  • elementy powłokowe (CQUAD4, CTRIA3)
  • elementy bryłowe (CTETRA)
  • inne (CMASS, RIGID, CBUSH, CCABLE)


Rys.1. Przykład przestrzennej konstrukcji ramowej policzonej w NEi Nastran in-CAD.

NEi Nastran in-CAD umożliwia kontrolę nad tworzoną siatką. Jej rozmiar oraz stopień zagęszczenia w miejscach koncentracji naprężeń może zostać łatwo edytowany pozwalając na weryfikację i optymalizację rozmiaru modelu obliczeniowego. Adaptatywne dopasowanie siatki w stosunku do wprowadzonych zmian geometrycznych w modelu zwiększa znacznie efektywność prowadzonych prac projektowych.

Zintegrowany solwer NEi Nastran zapewnia wysoką dokładność obliczeń, pozwalając na przeprowadzenie symulacji numerycznych z następujących dziedzin: liniowa i nieliniowa statyka, analiza postaci i drgań własnych, odpowiedź nieustalona i częstotliwościowa układu, analiza wymiany ciepła (liniowa/nieliniowa , ustalona/nieustalona) i inne.









Rys.2. Przykładowe wyniki analiz: statycznej, modalnej oraz nieustalonej odpowiedzi układu dla modelu wspornika.



Rys.3. Przykładowe wyniki naprężeń zastępczych Hubera oraz współczynnika bezpieczeństwa dla modelu połączenia belkowego z wykorzystaniem elementów Bolt oraz warunków kontaktu powierzchniowego.


Symulacja numeryczna może zakończyć się wygenerowaniem zestawienia uzyskanych wyników obliczeń, które zostaje zapisane w postaci pliku HTML. Kompatybilność plików modelowych NEi Nastran z najbardziej popularnymi pre- i post procesorami MES (Patran, HyperMesh, Nastran FX, FEMAP) , umożliwia wymianę danych (model, wyniki obliczeń) pomiędzy kontrahentami lub innymi podmiotami zaangażowanymi w projekt.


Rys.4. Podsumowanie z przeprowadzonej analizy wczytane do MS-Word.


Zastosowanie oprogramowania NEi Nastran in-CAD na wczesnym etapie projektowania produktu wpływa wydatnie na: zmniejszenie liczby błędów projektowych, skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek, a tym samym obniżkę kosztów rozwoju produktu. NEi Nastran in-CAD dostępny jest w różnych konfiguracjach od wersji bazowej do zaawansowanej. Z uwagi na różne potrzeby i możliwości zastosowania przez Użytkownika narzędzie to można nabyć jako pakiet CAD/CAE przeznaczony dla inżyniera konstruktora lub też, jako samodzielne stanowisko analityka CAE, tzn. bez modułu do tworzenia dokumentacji 2D.

Źródło:  www.femdesign.pl
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: