Jak zbudować superkomputer za 1/10 ceny
11.10.2010
Skomentuj pierwszy
Efektywne wykorzystanie architektury NVIDIA CUDA w aplikacjach profesjonalnych i naukowych
Na krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej odbyła się konferencja poświęcona zastosowaniu systemów komputerowych w aplikacjach naukowych, profesjonalnych i przemysłowych Computer Information Systems and Industrial Management Applications 2010 (CISIM). W konferencji wzieli udział naukowcy i wykładowcy z uniwersytetów całego swiata, w tym Japonii, USA, Indii, Francji, Wielkiej Brytanii Czech i oczywiście Polski. Jedna z prezentacji otwierających konferencję dotyczyła przetwarzania równoległego z wykorzystaniem procesorów graficznych oraz architektury NVIDIA CUDA.
Na krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej odbyła się konferencja poświęcona zastosowaniu systemów komputerowych w aplikacjach naukowych, profesjonalnych i przemysłowych Computer Information Systems and Industrial Management Applications 2010 (CISIM). W konferencji wzieli udział naukowcy i wykładowcy z uniwersytetów całego swiata, w tym Japonii, USA, Indii, Francji, Wielkiej Brytanii Czech i oczywiście Polski. Jedna z prezentacji otwierających konferencję dotyczyła przetwarzania równoległego z wykorzystaniem procesorów graficznych oraz architektury NVIDIA CUDA.
Jedną z prezentacji otwierających konferencję (keynote) wygłosił Michał Harasimiuk reprezentujący partnera firmy NVIDIA, Petapath, który przybliżył uczestnikom korzyści płynące z wykorzystania procesorów graficznych NVIDIA Tesla oraz architektury CUDA w zastosowaniach naukowych i inżynieryjnych. W swojej pracy zatytułowanej „Jak zbudować superkomputer za 1/10 ceny” Michał Harasimiuk omówił zagadnienia związane z dedykowanym oprogramowaniem i ekosystemem NVIDIA CUDA. Na uwagę zasługują projekty, które zostały przytoczone jako przykłady zastosowania obliczeń HPC i systemów NVIDIA Tesla w dziedzinie badań naukowych oraz obliczeń profesjonalnych. Najciekawsze projekty to , m.in. badania naukowców z francuskiego Laboratorium Informatyki, Robotyki i Mikroelektroniki w Montpellier oparte na wykorzystaniu przetwarzania równoległego w medycynie. Projekty laboratorium LIRMM dotyczą m.in. wykorzystania interktywnych robotów w operacjach na otwartym sercu reagujących w czasie rzeczywistym na procesy zachodzące w operowanym narządzie.
Nie mniej ambitne zadanie postawiła przed sobą firma Binatix, której specjaliści stworzyli oprogramowanie o nazwie HD-RNN (Hierarchical Deep Recurrent Neural Network). Wykorzystuje ono mechanizmy zbliżone to tych, na których oparta jest praca ludzkiego mózgu do wykrywania wzorców (pattern recognition) w dużych ilościach danych np. w przetwarzanym w czasie rzeczywistym obrazie wideo. Technologia ta może być wykorzystana np. do wykrywania ludzich emocji, wyrazu twarzy, czynności, itp. i podejmowania na tej podstawie odpowiednich działań. Bardzo przystępnie zilustrowane, przykładowe zastosowanie tego rozwiązania można zobaczyć na filmie:
Obliczenia z wykorzystaniem GPU wykorzystuje również firma VisiSonics, która opracowała urządzenie o nazwie VisiSonics RealSpace™ Panoramic Audio Camera. Może ono rejestrować jednocześnie obraz i dźwięk w zakresie 360 stopni, dzięki wbudowanych 5 kamerom i 64 mikrofonom. Najbardziej niezwykłe jest jednak to, że po przetworzeniu zebranych w ten sposób danych przez oprogramowanie VisiSonics HRTF - RealSpace 3D, możliwe jest odtworzenie dźwięku w taki sposób, aby był odbierany przez mózg jako idealnie przestrzenny z wykorzystaniem klasycznego, dwukanałowego źródła (głośników lub słuchawek). Podczas odsłuchu możliwe jest nie tylko łatwe zidentyfikowanie kierunku, z którego dochodzi dźwięk, ale również odległości czy ruchu wirtualnego źródła dźwięku. Więcej informacji: http://www.visisonics.com/
CUDA jest opracowaną przez firmę NVIDIA równoległą architekturą obliczeniową, która zapewnia radykalny wzrost wydajności obliczeń dzięki wykorzystaniu mocy układów GPU. Na rynku rozwiązań profesjonalnych większość najważniejszych aplikacji wideo wykorzystuje akcelerację CUDA, włączając w to produkty firm Adobe, Ambrado, Blackmagic Design, BroadMotion, Cinnafilm, Elemental Technologies, Industrial Light & Magic (ILM), Iridas, MainConcept, Microsoft Corp., czy TDVision. Architektura CUDA została też entuzjastycznie przyjęta na polu badań naukowych. Przykładem mogą być obliczenia kwantowe związane z dynamiką molekularną, czyli numerycznym badaniu oddziaływań skomplikowanych związków chemicznych takich jak np. białka. Należy dodać iż partnerów – znaczących producentów OEM wykorzystującym w swoich wyrobach systemy i karty Tesla jest na dzień dzisiejszy Obecnie takich partnerów jest już 19, co w porównaniu do roku zeszłego (1 partenr) jest skokiem milowym.
ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
Nowy skaner eviXscan 3D Quadro+
Jaką kupić grafikę do pracy w Autodesk Inventor?
Nvidia Quadro P2000 i P4000 dla SOLIDWORKS i SOLIDWORKS Visualize
MSI wprowadza nową serię mobilnych stacji roboczych
NVIDIA Quadro P6000 oraz P5000 – będą dostępne już w październiku!
Komputer do SOLIDWORKS – Jaki wybrać?
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Nowe polecenie w NX do zaokrąglania krzywych na powierzchni
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
BenQ SW242Q - profesjonalny 24 calowy monitor IPS 2K
Zmiany w licencjonowaniu produktów Autodesk
Udoskonalone działanie grafiki w SOLIDWORKS
Dassault Systemes i Mistral AI zaczynają współpracę
ZOBACZ WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
12.2024
10
Webinar: Technologie komunikacji i ich wpływ na zdrowie człowieka – jak symulacje w Altair Feko pomagają ocenić ryzyko?
Lokalizacja: on-line01.2025
21
Control & Drives Poland - Branżowe targi napędów i sterowania
Lokalizacja: Nadarzyn k. Warszawy01.2025
21
WARSAW METALTECH - Targi Technologii, Maszyn i Narzędzi do Obróbki Metalu
Lokalizacja: Nadarzyn k. Warszawy02.2025
04
Warsaw Plast Expo - Międzynarodowe Branżowe Targi Przemysłu Tworzyw Sztucznych
Lokalizacja: Nadarzyn k. Warszawy02.2025
11
BUDMA 2025
Lokalizacja: Poznań02.2025
23
3DEXPERIENCE WORLD 2025
Lokalizacja: Houston, TXDODAJ WYDARZENIE