Komputer do SOLIDWORKS – Jaki wybrać?

17.08.2016 Skomentuj pierwszy

Kolejny rok, kolejna wersja oprogramowania SOLIDWORKS 2017 tuż tuż, i może czas na zmianę sprzętu, więc jaki komputer do SOLIDWORKS wybrać?

Podstawą do używania jest zawsze szybki procesor, sporo pamięci RAM oraz certyfikowana przez SOLIDWORKS karta graficzna.

Procesor

Wydajność SOLIDWORKS jest w dalszym ciągu ograniczona, ze względu na obsługiwany tylko jeden rdzeń procesora dla wszystkich operacji jakie wykonujemy z wyjątkiem symulacji i renderingu. Pamiętacie stary model procesorów Pentium? Kiedyś szukało się procesora z jak największą prędkością taktowania. Wśród użytkowników CAD jest podobnie. Pomijając wątek o symulacji i wizualizacji o którym wspomniałem wcześniej, musimy szukać podobnie, a nie sugerować się ilością rdzeni.

Słyszałeś o prawie Moore’a?

Zakładał, że co 24 miesiące nastąpi podwójny wzrost prędkości… Niestety przestało już to obowiązywać, a to oznacza, że użytkownicy już nie muszą wymieniać sprzętu tak często jak kiedyś oraz że nie obciąży to naszego portfela. Kup raz, a dobrze!

Karta graficzna

Na pewno słyszałeś o kartach CAD’owskich, przy których niestety trzeba trochę rzucić groszem (NVIDIA Quadro lub AMD FirePro). Otóż nie są to karty multimedialne jak np. GTX i nie służą one do gier. Na początku roku otrzymałem telefon od klienta: “Potrzebuje komputer do SOLIDWORKS…” po kilku precyzyjnych pytaniach do czego konkretnie będzie używał sprzętu, co będzie projektował oraz z jakich narzędzi będzie korzystał, przedstawiłem mu specyfikacje techniczną i słyszę “… a Wiedźmin 3 pójdzie?”:-) Otóż pójdzie, ale nie spodziewajmy się fajerwerków. Chodzi tu dokładnie o stabilny sterownik jaki jest zastosowany.

Rzeczy o których warto pomyśleć przed zakupem profesjonalnej karty graficznej:

  • Tryb RealView jest tylko dostępny w tych kartach,
  • Tryb RealView może być on wyłączony, kiedy pracujemy w trybie duże złożenia,
  • SOLIDWORKS Visualize używa GPU karty graficznej.
  • Dobór karty w stosunku do ilości komponentów:
    • 2 GB dla 100-300 komponentów z przeźroczystością,
    • 4 GB dla 500-2 000  komponentów z przeźroczystością,
    • > 4 GB dla >2 000  komponentów z przeźroczystością.

Dysk twardy

Czasy kiedy używaliśmy dysku SSD tylko do rozruchu systemu już minęły. Coraz częściej używamy dużych plików tj. filmy, modele i wizualizacje. Zapis danych musi być szybki, abyśmy mieli komfort z pracy jaką wykonujemy. Warto więc z nich korzystać przy pracy w SOLIDWORKS pod kątem dużych złożeń. Zawsze na swoje dane można dołożyć dodatkowy dysk 1TB.

HP Z Turbo Drive

Kolejną zaletą jest też wykorzystanie dysków HP Z Turbo Drive, które są jeszcze szybsze niż SSD, ze względu na wykorzystywanie złącza PCIe. Osiągają one prędkość ponad 2 GB/s i jest to na prawdę dużo! A ile ma Twój dysk?

Pamięć RAM

Jako minimalny punkt wejścia w środowisko SOLIDWORKS jest 8GB pamięci RAM. Dlaczego? Otóż podczas pracy w oprogramowaniu, nasze modele, złożenia i dokumentacja jest trzymana w pamięci podręcznej naszego komputera, a dopiero po zapisaniu i zamknięciu jest przenoszona na dysk.

Dla efektywnej pracy zalecam:

  • 16 GB pamięci RAM do projektowania produktu,
  • 32 GB pamięci RAM do projektowania bardziej złożonych projektów.

Należy pamiętać, że najszybsza stacja robocza nie zastąpi dobrych praktyk projektowych. Minimalizowanie odniesienia w kontekście, wykorzystywanie trybu dużego złożenia i innych narzędzi, zmniejszy obciążenie procesora.

Zestaw “Komputer do SOLIDWORKS”

Przygotowałem poniżej kilka zestawów komputerowych na przykładzie stacji roboczych HP. Pamiętaj, masz pełną możliwość modyfikacji.

Komputer do SOLIDWORKS
Niskobudżetowa Cienka i mobilna Mocna Mocna mobilna
Z240 SFF i7 6700 3.4 GHz 16 GB RAM 1TB Quadro K620 ZBook Studio i7-6700HQ 2.6 GHz 16 GB RAM 256 GB SSD Quadro M1000M  Z440 E5-1620v3 3.5 GHz 32 GB RAM 256GB Z Turbo Drive Quadro M2000 ZBook 17 G3 i7-6820HQ 2.7 GHz 32 GB RAM 256 GB Z Turbo Drive Quadro M3000M

Autor: Łukasz Siwiec

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: