Astronauci wspierają się SolidWorks-em

26.08.2010 Skomentuj pierwszy
Chociaż przygotowani wręcz fenomenalnie, po dłuższych misjach w stanie nieważkości astronauci znacznie słabną. Aby walczyć z tą atrofią mięśni, hiszpańska firma przy użyciu programu SolidWorks® opracowała wyszukany system oceniania siły astronautów przebywających w przestrzeni kosmicznej.

System ten nazwano MARES, od Muscle Atrophy Research and Exercise System – System Badania Atrofii Mięśni oraz Ćwiczeń. Autorem systemu jest firma NTE-SENER, całość została natomiast wykonana na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej - European Space Agency (ESA). MARES składa się regulowanego fotela z systemem wkładek, podnośników, układów elektronicznych, oprogramowania oraz silnika, których wspólnym celem jest przeprowadzenie testów na tuzinach grup mięśni, by na tej podstawie można było opracować odpowiednie ćwiczenia wzmacniające. Pierwsze uruchomienie systemu miało miejsce w kwietniu w NASA Discovery Space Shuttle, ale już wkrótce system zostanie także zainstalowany w European Columbus Module międzynarodowej stacji kosmicznej International Space Station.

„SolidWorks różni się i to bardzo od naszego pierwszego programu CAD.” – komentuje inżynier mechaniki w NTE-SENER Albert Catalan. „Pomógł nam w szybkim przygotowaniu koncepcji i ich późniejszej, wspólnej z NASA, ocenie w środowisku 3D. W rezultacie powstał bardzo wyszukany projekt, symulujące warunki rzeczywiste.”

Założenia projektowe były bardzo ostre. MARES miał ograniczać ruchy astronauty tak, by aktywne pozostawały jedynie testowane grupy mięśni, miał zapewniać bezpieczeństwo swoim użytkownikom, wykazywać dużą wytrzymałość i być dostosowanym do osób o różnej masie i wymiarach ciała. System miał być także systemem modularnym tak, by astronauci mogli go bez problemów złożyć, rozłożyć i używać.

NTE-SENER wykorzystał SolidWorks do zrealizowania kilku założeń projektowych: 

  • zapewnienie odpowiedniego przygotowania w wahadłowcu kosmicznym poprzez płynną wymianę danych pomiędzy użytkownikami SolidWorks-a w obrębie NASA,
  • upakowanie niezliczonych elementów systemu w ograniczonej przestrzeni wahadłowca,
  • wykrywanie kolizji, niekorzystnego oddziaływania pomiędzy częściami systemu,
  • redukcja ryzyka uszkodzenia oraz zranienia poprzez analizę oddziaływania sił rzeczywistych na system MARES (przy użyciu symulacji SolidWorks Simulation),
  • prosta akomodacja kliku części zaprojektowanych przez inne firmy,
  • współdzielenie danych z partnerskimi zakładami produkcyjnymi w sposób przez nich preferowany, czy to w postaci modelu SolidWorks, pliku STEP file czy też rysunku.
„SolidWorks pomógł nam w szybkim i zarazem korzystnym finansowo opracowaniu systemu, który może znacząco podnieść jakość podróży kosmicznych oraz zadbać o kondycję fizyczną naszych astronautów.” - skomentował Manuel Canchado Morales, kierownik działu inżynierii mechanicznej w NTE-SENER. „Co więcej, to czego nauczyliśmy się w kosmosie może się okazać przydatne tu, na Ziemi, służyć zarówno astronautom jak i ogólnie pojętej rehabilitacji. Może okazać się przydatny w leczeniu osób sparaliżowanych, ofiar wypadków po licznych obrażeniach, a także osób które cierpią na długotrwałe niedowłady kończyn.”
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: