O ochronie wiedzy i innowacji na UJ

16.01.2009 Skomentuj pierwszy


W dniach 19-20 stycznia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbędzie się V Konferencja Naukowa pt. "Ochrona wiedzy i innowacji", na której obecność potwierdziło wiele osobistości ze świata nauki i gospodarki.

Celem konferencji jest wymiana poglądów i wyników badań na temat rozwoju polskiej gospodarki w kontekście wykorzystania tzw. nowych czynników wzrostu, takich jak wiedza i innowacje, na kilku równoległych płaszczyznach: teoretycznej, makroekonomicznej, regionalnej i mikroekonomicznej.

W trakcie serii spotkań uczestnicy omówią następujące pytania problemowe: jak pogodzić potrzebę upowszechniania wiedzy i innowacji z ich ochroną, jak chronić własność intelektualną, jak budować społeczeństwo wiedzy w Polsce i jak będzie wyglądała reforma nauki w Polsce.

Konferencja podzielona będzie na kilka bloków tematycznych: istota ochrony własności intelektualnej (definicje i przedmiot ochrony własności intelektualnej, ochrona prawna własności intelektualnej: procedury, procesy, zarządzanie własnością intelektualną w przedsiębiorstwach, IPR w reformie systemu B+R w Polsce), kapitał intelektualny w Polsce - jego upowszechnianie a ochrona praw własności intelektualnej (pomiary kapitału, Polska nauka w światowym wyścigu konkurencyjnym, "trójkąt wiedzy" i jego znaczenie w systemie prawnym własności intelektualnej), problematyka badań, rozwoju oraz systemów innowacji (efektywność narodowego systemu innowacji w Polsce z punktu widzenia wzrostu gospodarczego, foresight w Polsce, zdolność kraju do konkurowania kapitałem ludzkim i innowacjami, a strategie przedsiębiorstw oparte na cenie) oraz poziom zaawansowania technologicznego w Polsce, UE i w USA (rola specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych, klastrów w rozwoju technologicznym kraju, jak zwiększyć eksport high-tech, relacje USA-UE i ich następstwa dla Polski w zagadnieniach dotyczących luki technologicznej).

Wśród prelegentów znajdą się m.in. prezes Urzędu Patentowego dr Alicja Adamczak, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarki Krzysztof Gulda, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Danuta Jabłońska, prof. Jerzy Buzek, prof. Luis Palma Martos z University of Seville oraz prof. Paweł Kawalec z KUL.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz PKPP Lewiatan.

Efektem konferencji będą recenzowane pozycje książkowe. Pełny program konferencji znajduje się pod adresem: http://www.instytut.info/Vkonf/ 


 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: