Polskie roboty na Księżycu?
30.10.2008
Skomentuj pierwszy
Aż trzy medale w konkursie Innowacje 2008 podsumowującym tegoroczne targi Technicon Innowacje zdobył Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH). Prezentowane na targach roboty mobilne mogą konkurować z najlepszymi tego typu produktami z całego świata i z dużym prawdopodobieństwem wkrótce będą eksplorować kosmos.
Wesprą je mikroroboty służące do zadań manipulacyjnych. Inżynierowie z AGH pod kierownictwem prof. Tadeusza Uhla są jedynymi konstruktorami takich robotów w Polsce.
Wesprą je mikroroboty służące do zadań manipulacyjnych. Inżynierowie z AGH pod kierownictwem prof. Tadeusza Uhla są jedynymi konstruktorami takich robotów w Polsce.
Oferta Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH kierowana jest zarówno do studentów, jak i do zakładów przemysłowych, które chciałyby korzystać z opracowywanych tu rozwiązań.
"Roboty mobilne służą do eksploracji terenu - czyli do wyznaczania mapy, znajdowania wyznaczonego celu, do zadań transportowych - np. przeładunku w fabrykach i do podobnych zadań mobilnych. Jest to grupa robotów, które mogą ze sobą współpracować, dzięki czemu ich uniwersalność wzrasta" - tłumaczy jeden z twórców technologii, mgr inż. Daniel Prusak.
Ekipa inżynierów z Krakowa współpracuje z niemieckim centrum badań kosmicznych DLR (Deutsche Zentrum fŘr Luft-und Raumfahrt ). Naukowcy planują wysłać grupę robotów w kosmos. "Być może algorytmy, nad którymi pracujemy, będą użyte w robotach, które będą badały przestrzeń kosmiczną, powierzchnię Księżyca i Marsa. W ten sposób weźmiemy udział w programie rozbudowy potencjału europejskiego w badaniach kosmicznych" - mówi Daniel Prusak.
Dodaje, że roboty mobilne opracowane przez Polaków nie odstają od światowego poziomu - wykonane są według najnowszych technologii. Również polskie oprogramowanie do sterowania tych urządzeń jest konkurencyjne
"Mikroroboty konstruujemy jako jedyni w Polsce. Służą one do wykonywania zadań manipulacyjnych, mogą być np. umieszczone na robotach mobilnych i badać grunt w terenie, powadzić prace inspekcyjno badawcze" - wymienia inżynier.
Kapituła konkursu Innowacje 2008 przyznała medale: za manipulator równoległy - mikrorobot trójramienny (twórcy: mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl), za mikronapęd piezoelektryczny (twórcy: mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl) i za trzyramienny Manipulator równoległy (twórcy: Dr inż. Maciej Petko, dr inż. Grzegorz Karpiel, mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl)
ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
Zrobotyzowany montaż szyb zespolonych - Przemysł 4.0
Frezowanie robotami CNC
4 rozwiązania dla Robotyki - Industry 4.0
Integracja skanera 3D z robotem przemysłowym
5-osiowe ramiona przegubowe od igus
Nowa wersja Autodesk Robot Structural Analysis 2017
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Nowe polecenie w NX do zaokrąglania krzywych na powierzchni
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
BenQ SW242Q - profesjonalny 24 calowy monitor IPS 2K
Zmiany w licencjonowaniu produktów Autodesk
Udoskonalone działanie grafiki w SOLIDWORKS
Dassault Systemes i Mistral AI zaczynają współpracę
ZOBACZ WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI