Podsumowanie pierwszego dnia 3DEXPERIENCE World 2024

13.02.2024 Skomentuj pierwszy

 

Jedenasty dzień lutego w Dallas w Texasie oznaczał otwarcie 3DEXPERIENCE World 2024 - wydarzenia dla społeczności inżynierów i projektantów 3D. Tegoroczna edycja odbywała się w ogromnym centrum konferencyjnym, przyciągając entuzjastów SOLIDWORKS z całego świata. Już od samego rana widać było entuzjazm wśród uczestników, którzy z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie 25., jubileuszowej konferencji 3DEXPERIENCE World 2024.

Pierwszy dzień był pełen inspirujących wykładów i niezwykłych prezentacji. Jako pierwsza na scenie pojawiła się prowadząca konferencję Tracey Wilson witając wszystkich zgromadzonych uczestników w Dallas. Tracey zaprosiła na scenę Giana Paolo Bassiego, starszego wiceprezesa 3D EXPERIENCE Works, który wjechał na nią klasyczną z wyglądy ale już elektryczną Shelby Cobrą.

Giana Paolo przypomniała wszystkim że na konferencji 3DEXPERIENCE World spotykamy się co roku już od 25 lat, a w tym roku na wydarzeniu gości 4700 uczestników z 30 krajów świata.

Następnie na scenę wkroczył Bernard Charles, prezes zarządu Dassault Systemes. Powiedział, że w tym roku to jego ostatnia prezentacja dla nas i że przekazuje kierownictwo Pascalowi Dalozowi, który zostanie nowym dyrektorem generalnym Dassault Systemes.

Bernarda w skrócie przypomniał historię rozwoju SOLIDWORKS i Dassault Systemes. Od 2D do 3D. Od komputera stacjonarnego do platformy w chmurze. Od produktu do doświadczenia.

Następnie podzielił się wiadomościami na temat nowej opatentowanej technologii, prosto z działu R&D DS. Chodzi o moc AI w połączeniu z modelowaniem i symulacją, czyli MODSIM. Bernard podał przykład wykorzystania sztucznej inteligencji do zaprojektowania kierownicy roweru elektrycznego.

Połączenie MODSIM i AI to niezrównana szansa w rozwoju projektowania. Dla DS Ai to nie nowość. Dassault Systèmes zgłosiła swój pierwszy patent na sztuczną inteligencję ponad dziesięć lat temu, a GEN Ai  jest nieodłączną częścią w strukturze platformy.

Bernard ogłosił, że ​​nowe możliwości projektowania wykorzystujące AI będą dostępne do końca roku we wszystkich aplikacjach projektowych Dassault Systemes.

Kolejni goście na scenie to Kenya Yamaura, Masashiro Endo z Nagano Automation i Naoki Kakinuma z DS Japonia.

Nagano Automation działa w branżach automatyki przemysłowej, medycznej i akumulatorów dla przemysłu samochodowego. Pokrótce opowiedzieli o korzyściach z wdrożenia systemów inżynierskich w firmie. Trzeba przyznać że ich doświadczenie jest imponujące ponieważ pierwszy system CAD wdrożyli w 1992 roku.

Kolejny prelegent to Philipp Glonner, współzałożyciel i szef ARTHUR BUS, firmy produkującej autobusy.

Opowiedział o wizji swojej firmy i przyszłości transportu w miastach. Jego zdaniem przyszłość transportu to autobus. Zaprojektowali i zbudowali wysoce zaawansowany autobus o napędzie wodorowym, który opuścił fabrykę w 2022 roku. Jest zbudowany z ponad 80 000 części ulokowanych w jednym złożeniu na platformie  3DEXPERIENCE.

Po Philippie na scenie pojawił się Manish Kumar czyli CEO SOLIDWORKS.

Manish w swojej prezentacji przedstawił kilka ciekawych projektów zaprojektowanych oczywiście dzięki portfolio rozwiązań DS. Między inny mówił o systemie monitorującym poziom glukozy we krwi i dozującym insulinę.

Michael Jackson z CADENCE dołączył do szefa SOLIDWORKS na scenie. Panowie ogłosili partnerstwo między firmami. Jego celem jest zapewnienie zintegrowanego rozwiązania do projektowania elektromechanicznego dla użytkowników SOLIDWORKS. Jackson powiedział, że ta nowa integracja zapewni inżynierom elektrykom i mechanikom niezrównane doświadczenia współpracy na jednej platformie i przyspieszy proces kompleksowego opracowywania systemów elektromechanicznych.

Manish wspomniał również o kilku nowych rozwiązaniach, które trafiły na platformę 3DEXPERIENCE, jak 3D Mechatronics Creator, DrafthSight Creator czy platforma mająca na celu wsparcie w nauce dla nauczycieli i uczniów.

Kolejnym tematem poruszonym przez Manisha była AI czyli sztuczna inteligencja. Przedstawił nam najnowsze informacje dotyczące DraftSight, HomeByMe i nowych funkcji wspomaganych sztuczną inteligencją, które zostały włączone do narzędzi projektowych SOLIDWORKS.

Na scenie pojawia się Suchit Jain, wiceprezes ds. strategii i społeczności  3D EXPERIENCE Works, Na początku wspomniał o 7,5 miliona projektantów (inżynierów, projektantów, twórców, studentów i przedsiębiorców), którzy tworzą społeczność SOLIDWORKS. Suchit zwrócił uwagę na niektóre z niesamowitych, innowacyjnych projektów które poprawią nasz świat.

Na scenę zaprosił dwóch klientów, którzy rozpoczęli pracę w programie SOLIDWORKS dla start-upów. Suchit jako pierwszego przedstawił Linasa Gelazankas, twórcę DBOX, rewolucyjnego rozwiązania w dziedzinie autonomicznych dronów. DBOX, czyli Drone in a Box, to najbardziej zaawansowany na świecie autonomiczny dron zintegrowany z oprogramowaniem opartym na sztucznej inteligencji. Korzystając z technologii firmy, flotą dronów można zarządzać w sposób autonomiczny i wykorzystywać ją do różnych zadań, takich jak pomoc ratownikom.

Następny był Kevin Huang, współzałożyciel i dyrektor generalny Gluxkind, startupu, który opracował wielokrotnie nagradzany wózek spacerowy wyposażony w sztuczną inteligencję, aby zapewnić rodzicom i ich dzieciom bezpieczne i wygodne odkrywanie świata oraz poruszanie się po nim. Wózek umożliwia spacerowanie bez użycia rąk i umożliwia kołysanie dziecka podczas spaceru.

Zespół Gluxind wykorzystał SOLIDWORKS do zaprojektowania i przeprowadzenia symulacji wózka „Ella”, a  platforma 3D EXPERIENCE umożliwiła rozproszonemu zespołowi łatwą współpracę i przeprowadzenie procesu wózka "od pomysłu do produkcji" w ciągu zaledwie trzech lat.

Głównym prelegentem tego dnia był dr Lonnie Johnson. Wygłosił inspirujące przemówienie na temat ewolucji technologii. Jego różnicowana kariera obejmuje wiele dziesięcioleci. Odegrał on kluczową rolę wnosząc innowacyjność w niezliczonych branżach, pełniąc stanowiska inżynierskie i analityczne w NASA czy Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował z najbardziej zaawansowanymi wówczas robotami na świecie.

Prawdopodobnie dr Johnson jest najbardziej znany z wynalezienia Super Soakera, który na zawsze zmienił grę z pistoletem na wodę. Jest także posiadaczem ponad 100 patentów.

Następnie dr Johnson skupił się na poważniejszych kwestiach globalnych, w szczególności na poszukiwaniu większej liczby odnawialnych źródeł energii. Ponieważ świat w dalszym ciągu obserwuje skutki zmian klimatycznych, należy poświęcić więcej badań technologiom wspierającym energię odnawialną, a baterie będą odgrywać kluczową rolę w magazynowaniu tej energii.

Zakończył omówieniem ewolucji technologii i człowieka oraz roli, jaką sztuczna inteligencja (AI) odegra w naszej przyszłości. Zadaje pytanie: „W jaki sposób wykorzystanie technologii może przyspieszyć ewolucję człowieka?” Poruszył także temat tego, czy kiedykolwiek uda nam się przeprojektować siebie poprzez wykorzystanie takich rzeczy, jak inżynieria genetyczna i urządzenia biomechaniczne. Z pewnością pozostawił nas wszystkich z wieloma przemyśleniami.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: