5 powodów, aby teraz wymienić stację roboczą

04.11.2021 Skomentuj pierwszy

Profesjonalizacja pracowników i coraz bardziej rozbudowane pakiety oprogramowania profesjonalnego sprawiają, że tak jak komputery stacjonarne tak i stacje robocze mogą być skonfigurowane na wiele sposobów, aby jak najlepiej sprostać wymaganiom sprzętowym poszczególnych programów. Stawia to też dodatkowe wyzwania przed firmami, które rozbudowują swoje parki maszynowe, jak i przed freelancerami, którzy funkcjonują na styku różnych branż. Jednocześnie już kilkuletni sprzęt może zupełnie nie być w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez zaawansowane aplikacje, a każde spowolnienie czy błąd przekłada się wprost na obniżenie produktywności, a w przypadku pracy kreatywnej wręcz na zastopowanie delikatnego procesu twórczego. Dodając do tego jeszcze realia rozproszonych zespołów roboczych okazuje się, że już nie tylko wydajność, ale także ochrona i niezawodność stają się kluczowymi czynnikami rozważań nad wymianą sprzętu.

Dobra wiadomość jest taka, że teraz bardziej niż wcześniej sprzęt ten dostarcza argumentów za tzw. „przesiadką”. Współczesne stacje robocze mogą z jednej strony zaoferować dużo więcej niż kilku, kilkunasto procentowy wzrost szybkości działania, a z drugiej dodać zestaw opcji, które wcześniej po prostu nie istniały w tej klasie sprzętu. Warunkiem jest tylko wybór odpowiedniej platformy, ale tutaj eksperci są zgodni: wyłącznie AMD Ryzen Threadripper PRO pozwala uzyskać zmianę jakościową, która spełni wszystkie te założenia. Warto jednak na początek pogrupować to, co dziś stanowi o potrzebach profesjonalistów względem stacji roboczych.

Współczesne realia profesjonalnego oprogramowania pozwalają wyróżnić 4 grupy zadań:

  • Zespoły architektów i inżynierów często potrzebują połączenia tradycyjnej pracy biurowej z modelowaniem 3D, renderingiem, a niejednokrotnie także VR. To łączy programy o lekko- i mocno wielowątkowej mechanice działania, która dodatkowo może wymagać dużej ilości pamięci.
  • Zespoły odpowiedzialne za projektowanie i produkcję także korzystają z modelowania 3D, ale często potrzebują też zasobów do symulacji. To zatem kolejny zestaw lekko- i mocno wielowątkowych zadań, które jednakże mogą być wrażliwe na podsystem pamięci, a zwłaszcza na przepustowość i pojemność.
  • Zespoły zajmujące się multimediami i rozrywką zwykle potrafią zaprząc do pracy wiele rdzeni do renderingu, podglądu i post-produkcji. Jednakże tutaj przydaje się także procesor o wysokim taktowaniu, ponieważ pozwala to uzyskać lepszą płynność viewportu przy interakcji ze sceną czy ocenie animacji.
  • Zespoły tworzące oprogramowanie oraz naukowcy szukają rozwiązań o dużej liczbie rdzeni, ponieważ pomaga to przyspieszyć długie i żmudne procesy kompilacji. Ponadto badacze danych potrzebują możliwości rozbudowy platformy, aby dało się w nich tworzyć konfiguracje z wieloma układami graficznymi.

Tymczasem stacja robocza z najnowszej generacji procesorem AMD Ryzen Threadripper zaoferuje:

1. Wysoką wydajność jednowątkową

Częstotliwość taktowania, czyli zegar procesora jest ważny, choć nie jest kompletnym odzwierciedleniem jego możliwości. Łącząc jednakże informacje o zastosowanej architekturze z taktowaniem można zorientować się, o ile szybciej przebiegać będą procesy, których nie da się wykonać równolegle. Przełoży się to m.in. na wyższą liczbę klatek na sekundę w viewportach i VR albo na szybszą rekonstrukcję dużych zbiorów elementów.

2. Niebywałą wydajność wielowątkową

Dziś dużo rdzeni to po prostu dużo krótszy czas oczekiwania na ostateczny render, dużo płynniejsza symulacja VFX, dużo szybciej dostępny podgląd czy efekt optymalizacji. Niebywałe jednak jest to, że dziś pojedynczy procesor może wyprzedzić dwa topowe modele konkurencji, gdy poprzedniej generacji stacje są wielokrotnie słabsze.

3. Bezkonkurencyjną możliwość rozbudowy i dostosowania konfiguracji

Na wydajność profesjonalnych aplikacji mają często wpływ także inne komponenty. Poza aż 64 rdzeniami i 2 TB obsługiwanej pamięć RAM obecna generacja procesorów AMD Ryzen Threadripper oferuje też 128 linii PCIe 4, co umożliwia tworzenie zaawansowanych konfiguracji z wieloma układami graficznymi, szybkimi dyskami i innymi urządzeniami zgodnymi z PCIe.

To wszystko sprawia, że stacja robocza na platformie AMD pozwala na znacznie większą możliwość konfiguracji, aby tym lepiej dopasować sprzęt do wymagań aplikacji czy poszczególnego procesu.

4. Niedoścignioną przepustowość pamięci

W miarę jak procesy i projekty wymagają coraz większej liczby coraz bardziej złożonych zasobów wymagania wobec pamięci rosną. Wiele z profesjonalnych aplikacji jest ograniczona przez przepustowość podsystemu pamięci stacji roboczej, nie tylko przez pojemność.

Procesory AMD Ryzen Threadripper PRO oferują obsługę aż 2 TB RAM, która komunikuje się 8-kanałowo. To niezwykle przydatne, jeśli procesor potrzebuje natychmiastowo wczytać dużą ilość danych np. przy ekstremalnie dużych zestawach danych czy plikach scen.

5. Zaawansowane funkcje do ochrony i zarządzania

Współpraca rozproszonych zespołów roboczych to dziś norma, która stawia wysokie wymagania wobec zdalnego zarządzania maszynami i ich ochroną. Rzecz jest tym bardziej wrażliwa, im bardziej wrażliwe są dane i informacje, na jakich się pracuje. W procesorach AMD Ryzen Threadripper PRO są zastosowane funkcje, które pozwalają firmom zgodnie z własną polityką dostosować opcje konfiguracji w zakresie zarządzania i ochroną stacjami roboczymi.

Współczesna stacja robocza, która bazuje na najnowocześniejszej platformie może zatem spowodować, że krok decydujący o zakupie okaże się prawdziwym skokiem dla produktywności, wydajności i kreatywności pracownika czy zespołu. Rezultat będzie mierzalny w szybszym namierzaniu i rozwiązywaniu problemów, szybszym tworzeniu produktów oraz przestawieniu firmy na zupełnie inną kadencję działania.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: